Sobota, 19 września 2020 r.   Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-14, 06:00 Michał Jędryka

Zdzisław Biegański [wideo]

prof. Zdzisław Biegański. Fot. Archiwum
prof. Zdzisław Biegański. Fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - prof. Zdzisław Biegański
Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zdzisław Biegański, historyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa o setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.Michał Jędryka: Czy to prawda, że 100 lat temu ważyły się losy Europy?


Prof. Zdzisław Biegański: Okrągła rocznica Bitwy Warszawskiej, o której wiedza, pamięć jest nieustannie przypominana i rozbudowywana, wciąż niesie ze sobą bardzo wiele wątków i kontrowersji, które są z bitwą związane. Do jednych z takich właśnie problemów należy między nimi odpowiedź na pytanie jakie były konsekwencje Bitwy Warszawskiej.

Do nich należy też pewnie pytanie kto ostatecznie dowodził bitwą?

Kontrowersji jest znacznie więcej: autorstwo planu bitwy pod Warszawą, czy w ogóle istota tej bitwy, jeńcy polscy w niewoli sowieckiej, sowieccy w polskiej, rola różnych rodzajów broni czy rola wywiadu, straty jednej i drugiej strony. Wchodzą w rachubę również ewentualne elementy regionalne. Rocznica bitwy naprawdę stwarza pole do rozmowy na bardzo wiele tematów, ale kiedy pan redaktor pytał o konsekwencje bitwy, o jej znaczenie polityczne, to oczywiście od lat jest powtarzana prawda oczywista, iż Bitwa Warszawska w jakiejś mierze zadecydowała o losach Polski, utrwaliła jej niepodległość, stała się wręcz takim mitem założycielskim II Rzeczypospolitej. W jakimś stopniu także ocaliła Europę przed nieznanymi konsekwencjami zwycięstwa bolszewików (...)

Zobacz także

2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-09-11, godz. 06:00 Anna Gembicka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Anna Gembicka - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozmawialiśmy między innymi o największych wyzwani ... » więcej 2020-09-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o sprawach poruszanych podczas poniedziałkowej sesji Rady Mi ... » więcej 2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej 2020-09-08, godz. 06:00 Tomasz Rega [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Rega, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy, z którym rozmawialiśmy o poniedziałkowej sesji rady miasta Bydgoszcz ... » więcej 2020-09-07, godz. 06:05 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy nieformalne ruchy polityczne mogą zwyciężyć z partiami pol ... » więcej
12345