Środa, 21 października 2020 r.   Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba
Utrudnienia na trasie Białe Błota - Szubin: przejazd kolumny ciągników
Utrudnienia na trasie Białe Błota - Szubin: przejazd kolumny ciągników
Utrudnienia na trasie Białe Błota - Szubin: przejazd kolumny ciągników
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-04, 06:02 Michał Jędryka

Paweł Machalski

Paweł Machalski. Fot. archiwum PR PiK
Paweł Machalski. Fot. archiwum PR PiK
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Machalski
Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozycji na tzw. trzecią turę wyborów, deklaracji nieobecności na zaprzysiężeniu prezydenta, a także najnowszej fali manifestacji ideologii LGBT. Zaprasza Michał Jędryka.

Michał Jędryka: Sąd Najwyższy orzekł, że wybory prezydenckie były ważne, mamy prezydenta. Czy wyobraża Pan sobie taki scenariusz w państwie takim jak Polska, że wybory mogłyby być nieważne.

Paweł Machalski: Nie wyobrażam sobie takiego scenariusza. Są dwie opcje, albo wyborów nie ma, albo są i w ich konsekwencji następuje wybór czy to składu parlamentu, czy samorządowców, czy prezydenta RP. Proces wyborczy faktycznie był wyjątkowy, był burzliwy, nieprzewidywalny, ale to nie za sprawą polityków, a pandemii koronawirusa. Politycy musieli tę przeszkodę ominąć czy, ni chciałbym powiedzieć, wykorzystać, ale ten scenariusz swój jakiś partyjny czy środowiskowy ułożyć własnie w tym kontekście.


Czy pana zdaniem ten scenariusz, ta sytuacja nadzwyczajna którejś ze stron pomogła, zaszkodziła, czy to nie miało wpływu?

Oczywiście, że miało. Paradoksalnie pandemia koronawirusa, w największym stopniu, to zabrzmi trochę jak chichot polityki, ale zaszkodziła urzędującemu prezydentowi, a zarazem prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie, który to w zasadzie miał po pewnych 5 latach i po gładkim starcie kampanii, miał czas dużej niepewności, nerwówki. Z tygodnia na tydzień, z pozycji zdecydowanego lidera, pewniaka, stał się kandydatem, który być może wygra, ale będzie musiał się na to zwycięstwo bardzo napracować. Nie chcę sobie wyobrażać, jaka to nerwówka była w sztabie i w głowie pana prezydenta, bo ten scenariusz, ta wywrotka majowa, niewątpliwie najbardziej zaszkodziła jemu.

Ta wywrotka wynikała stąd, że zmieniono kandydata i jakby wszystkie strony sporu zgodziły się na zmianę kandydata największej partii opozycyjnej.

I to nam daje do myślenia, teraz post factum, kiedy nic już nie stoi na przeszkodzie, aby pojutrze prezydent elekt, urzędujący prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, że ten proces wyborczy był akceptowalny i akceptowany przez wszystkie strony politycznego sporu. (...).

Zobacz także

2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej 2020-09-08, godz. 06:00 Tomasz Rega [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Rega, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy, z którym rozmawialiśmy o poniedziałkowej sesji rady miasta Bydgoszcz ... » więcej 2020-09-07, godz. 06:05 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy nieformalne ruchy polityczne mogą zwyciężyć z partiami pol ... » więcej 2020-09-04, godz. 06:00 Marek Wojtkowski Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był prezydent Włocławka - Marek Wojtkowski. Temat spotkania to strategia rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego, je ... » więcej 2020-09-03, godz. 06:02 Bartosz Kownacki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, a mówiliśmy m.in. o polityce historycznej w stosunkach z Niemcami, o sytuacji na Białorusi oraz zapowiadanej ... » więcej 2020-09-02, godz. 06:45 Olga Semeniuk Gościem Rozmowy dnia była Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, a rozmawiała Magdalena Ogórek. Tematem spotkania była awaria oczyszczalni ... » więcej 2020-09-01, godz. 06:00 Karolina Banaszek Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK była Karolina Banaszek, rzecznik prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Rozmawialiśmy o zbliżającym się spisie rolny ... » więcej 2020-08-31, godz. 06:00 Jan Wyrowiński Gościom Rozmowy Dnia był działacz dawnej opozycji demokratycznej Jan Wyrowiński. Temat to 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych.Katarzyna Prętkowska ... » więcej 2020-08-28, godz. 06:45 Antoni Mężydło Gościem Rozmowy dnia był senator Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy o bieżącej sytuacji politycznej, zmianach w strategii opozycji, ale ta ... » więcej 2020-08-27, godz. 06:45 Płk Krzysztof Stańczyk [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był płk Krzysztof Stańczyk - dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W przededniu święta żołnier ... » więcej
23456