Sobota, 19 września 2020 r.   Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-07-31, 08:14 Agnieszka Marszał

Przemysław Kożan

Przemysław Kożan Fot. Agnieszka Marszał
Przemysław Kożan Fot. Agnieszka Marszał
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Przemysław Kożan
Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kierownik stacji pogotowia ratunkowego we Włocławku.Agnieszka Marszał: Czy potrafimy udzielać pierwszej pomocy? Czy boimy się tego? Czy jesteśmy w tym coraz bardziej pewni i robimy to?

Przemysław Kożan: Z moich obserwacji wynika, że społeczeństwo coraz bardziej stara się udzielać pierwszej pomocy tak, jak to powinno się robić. Mamy dużo szkoleń, w mediach możemy dowiedzieć bardzo dużo ciekawych rzeczy na ten temat. Media społecznościowe, inne platformy internetowe, na których możemy pewne rzeczy zobaczyć, obejrzeć, dają nam może nie do końca wiedzę taką, jaką powinniśmy zdobyć, ale dają już zarys tego, co powinniśmy robić. Ta pierwsza pomoc jest najważniejsza dla pacjenta. Ułożenie go w pozycji bezpiecznej, odchylenie głowy do tyłu zabezpiecza pacjenta do momentu przyjazdu wykwalifikowanej pomocy. Tak samo uciskanie klatki piersiowej, jeżeli mamy zatrzymanie krążenia. To jest to do czego powinniśmy dążyć. Samo wezwanie pomocy czy zadzwonienie pod numer alarmowy 112 czy 999 nie jest tym, czego byśmy oczekiwali i chcieli.

Ważna jest reakcja przypadkowych świadków zdarzenia na miejscu, tak zwana pierwsza pomoc przedmedyczna.

Pierwsza pomoc przedmedyczna jest kluczowa w łańcuchu przeżycia. Żeby istniał ten łańcuch muszą być spełnione wszystkie ogniwa - zatem pierwsza pomoc, szybkie wezwanie pomocy. Jej wczesne udzielenie jest pierwszym ogniwem tego łańcucha i bez tego przeżycie człowieka jest dużo mniej prawdopodobne, jest dużo mniejsza szansa na wyzdrowienie i powrót do normalnego społeczeństwa, bo musimy sobie zdać sprawę, że walczymy o to, żeby oprócz tego, żeby przywrócić człowieka do życia to to, żeby dalej funkcjonował w społeczeństwie.

Do nieodwracalnych zmian w mózgu dochodzi już po 3 minutach od zatrzymania krążenia. W tym łańcuchu życia ważny jest czas, bo średnio 8 minut potrzebuje zespół ratownictwa medycznego, żeby dotrzeć na miejsce wypadku w mieście. Poza miastem może być to nawet kwadrans. To już bardzo dużo czasu.

Zgadza się i to, o czym mówiliśmy na początku, czyli pomoc - uciskanie klatki piersiowej, odchylenie głowy do tyłu, ułożenie w pozycji bezpiecznej to jest ta kluczowa rzecz. To daje nam ten czas do przyjazdu zespół ratownictwa medycznego, który udzieli już pomocy fachowej.

Ludzie nierzadko boją, że jeśli podejmą jakieś działania to mogą tej osobie zaszkodzić. Czy można rzeczywiście w takiej sytuacji zaszkodzić?

Nie bójmy się udzielać tej pomocy, tego w jaki sposób to zrobimy. Oczywiście jest to bardzo ważne, ale badania mówią o tym, że nawet niefachowo udzielona pomoc jest dużo bardziej skuteczna aniżeli to, że nie robimy nic. Możemy poprosić dyspozytora medycznego o to, żeby nam podpowiedział w jaki sposób mamy to robić i on na pewno udzieli nam takiej informacji. Stosujemy się do instrukcji. One będą na tyle czytelne i zrozumiałe, że powinniśmy w odpowiedni sposób tej osobie udzielić pomocy, nawet jeśli nie wiemy jak to powinniśmy robić.

Zobacz także

2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-09-11, godz. 06:00 Anna Gembicka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Anna Gembicka - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozmawialiśmy między innymi o największych wyzwani ... » więcej 2020-09-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o sprawach poruszanych podczas poniedziałkowej sesji Rady Mi ... » więcej 2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej 2020-09-08, godz. 06:00 Tomasz Rega [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Rega, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy, z którym rozmawialiśmy o poniedziałkowej sesji rady miasta Bydgoszcz ... » więcej 2020-09-07, godz. 06:05 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy nieformalne ruchy polityczne mogą zwyciężyć z partiami pol ... » więcej
12345