Wtorek, 22 września 2020 r.   Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-07-28, 06:00 Agnieszka Marszał

Sławomir Mularski

Sławomir Mularski
Sławomir Mularski
PR PiK - Rozmowa Dnia - Sławomir Mularski
W Polsce od początku kwietnia życie nad wodą straciło 196 osób. W miniony weekend utonęło 17 – wynika ze statystyk prowadzonych przez policję. Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był Sławomir Mularski - prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego we Włocławku. Co nad wodą gubi ludzi najczęściej? Jak pomóc osobie, która tonie? Co to jest dodatnia pływalność i dlaczego warto wiedzieć, jakie przedmioty ją mają? Na takie m.in. pytania odpowiadał.

Agnieszka Marszał: Co gubi ludzi nad wodą najczęściej – alkohol, brawura czy może przecenianie własnych umiejętności?
Sławomir Mularski: Przypadków utonięć odnotujemy bardzo dużo, najczęściej powodem jest alkohol. Na co dzień spotykamy się nawet z osobami, które przychodzą na plażę przynosząc ze sobą alkohol. Ratownicy zwracają uwagę, że nie zawsze idzie to w parze z bezpieczeństwem. Ci ludzie jednak, nawet wychodząc z plaży, idą gdzieś na miejsca niestrzeżone, tam się kąpią i tam właśnie dochodzi bardzo często do utonięć. Często jest tak, że nawet ratownicy przebywający na kąpielisku muszą reagować w miejscach niestrzeżonych. Alkohol jest więc jedną z podstawowych przyczyn utonięć, aczkolwiek nie tylko w okresie wakacyjnym. Bardzo dużo odnotowujemy też przypadków pływania na przykład wędkarzy po alkoholu, albo wywrócenia się łódki. To chociażby ostatnia, wczorajsza interwencja, gdzie rodzina płynąc na kajaku rzeką Wisłą z Włocławka do Gdańska wpadła do wody, bo kajak ustawił się bokiem do prądu i przewrócił. Trójkę dzieci porwał prąd. Uratowały się dzięki mamie, która złapała wszystkie i dopłynęła do brzegu, ojciec holował kajak do brzegu.

Takie sytuacje są bardzo niebezpieczne...
- Spotykamy się z nimi na co dzień, działamy jako grupy interwencyjne. Całe województwo kujawsko-pomorskie działa pod centrum koordynacji ratownictwa wodnego, czyli pod numerem 601 100 100, jak również pod numerem 112. Centrum koordynacji znajduje się w Kruszwicy, a w województwie są powołane grupy interwencyjne. Jeżeli wchodzi jakiekolwiek wezwanie z wojewódzkiego centrum, to grupy interwencyjne są dysponowane od razu do działań. To jest nie tylko reakcja na kąpieliskach, na których w ostatnich dwóch tygodniach odnotowaliśmy około osiem przypadków podtopień. Ludzie przeceniają swoje możliwości, wypływają, nie zawsze stosują się do poleceń ratownika. Bardzo często jest tak, że włącza się tzw. nieśmiertelność, czyli „ja chcę”, „ja mogę”. (...)

Zobacz także

2020-09-22, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia będzie poseł Paweł Szramka (PSL – Koalicja Polska), a rozmawiać będziemy o przesileniu w Zjednoczonej Prawicy, jego konsekwencjach polity ... » więcej 2020-09-21, godz. 05:45 Radosław Sajna-Kunowsky [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky politolog i medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o możliwyc ... » więcej 2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-09-11, godz. 06:00 Anna Gembicka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Anna Gembicka - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozmawialiśmy między innymi o największych wyzwani ... » więcej 2020-09-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o sprawach poruszanych podczas poniedziałkowej sesji Rady Mi ... » więcej 2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej
12345