Piątek, 14 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana / Utworzono stanowisko korespondenta radiowego we Włocławku (1978)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-07-15, 06:45 Michał Jędryka

Grzegorz Braun

Grzegorz Braun. Fot. grzegorzbraun.pl
Grzegorz Braun. Fot. grzegorzbraun.pl
Rozmowa Dnia - Grzegorz Braun
Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Grzegorz Braun (Konfederacja). Rozmawialiśmy m.in. o zaproszeniu do rozmów, sformułowanym przez Prezydenta RP przed wyborami i powtórzonym bezpośrednio po nich.

Michał Jędryka: Szczęść Boże. Panie pośle, prezydent Andrzej Duda po wygranych wyborach, a właściwie jeszcze przed wyborami, zaprosił wszystkie siły polityczne, takie jak Konfederacja, Polskie Stronnictwo Ludowe chcąc, jak powiedział, sklejać te wszystkie rozdarcia, które powstały. Co pan sądzi o tym geście?

Niezły numer, co, panie redaktorze? Mam nadzieję że pan to razem z nami wszystkimi obserwował z rosnącym rozbawieniem, te ostatnie 2 tygodnie między pierwszą a drugą turą, kiedy to właśnie na wyprzódki kandydaci, którzy pozostali w tych zawodach, zaczęli się licytować na hasła programowe, ni mniej, ni więcej Konfederacji właśnie. Nasze hasła, postulaty, nasze agenda zostały wprowadzone do mainstreamu właśnie przez walczących o Pałac Prezydencki. Trzaskowski zgłosił się jako chętny na Marsz Niepodległości, Duda opowiedział się, ni stąd ni zowąd, przeciwko przymusowi szczepień. Jeden i drugi ogłosił się zwolennikiem niskich podatków i wolnej gospodarki, co tam jeszcze, aaa - najzabawniejsze było ostatniego dnia kampanii, kiedy to na pasek w TVP „Dezinfo" wjechało dramatyczne hasło „Czy Trzaskowski zapłaci Żydom?". Okazało się, że jednak jakieś żydowskie roszczenia są. Ja po prostu tylko konstatuje oszałamiający sukces Konfederacji, bo to my podyktowaliśmy agendę programową tych wyborów. Bardzo się z tego cieszę, mówimy teraz sprawdzam, i czekamy na to, jak z tych obiecanek cacanek, obawiam się, wywiąże się prezydent Duda.

Pan jest rozbawiony, tylko co z Polską, bo to wszystko może być zabawne, jeśli się to obserwuję jako pewną grę, kabaret...

To mój śmiech przez łzy oczywiście, bo do tego poziomu została sprowadzona polska polityka, że słabi kandydaci, bo tylko słabi pozostali w tym wyścigu, w sposób nieszczery, nieprzekonujący, cudzym głosem przekrzykują się nawzajem. To było bardzo smutne widowisko. I Duda, i Trzaskowski to raczej są, wie pan, portrety pamięciowe polityków, nieostrą linią nakreślone, do wypełnienia, jak widać, dowolną treścią na potrzeby pijarowskie, na potrzeby chwili. Gdzie był prezydent Duda przez ostatnie 5 lat, gdzie, w jak w głębokim poważaniu miał i sprawę suwerenności państwa polskiego, i bezpieczeństwa ludzkiego, bezpieczeństwa także portfeli Polaków. Podpisał przecież, chyba mnie pamięć nie myli, trzydzieści kilka podwyżek podatków jawnych i ukrytych. No, jeśli teraz ogłosił się pod naszym wpływem zwolennikiem niskich podatków, to ja się bardzo z tego cieszy.

Przypuśćmy, że sytuacja rzeczywiście jest taka, jak pan kreśli, ale co z tym wszystkim zrobić? Jakie pan widzi szansę na jakieś odrodzenie?

Popierać Konfederację. Jak widać, nasze pojawienie się na scenie politycznej wpłynęło ożywczo i dyscyplinująco na tę scenę. Bardzo się cieszę, że roszczenia żydowskie wobec Polski to nie jest już jakiś miraż, fantom, coś z repertuaru, wie pan, faszystów dla jednych, a ruskich agentów dla drugich, że to jest rzeczywistość, skoro nawet TVP „Dezinfo", skoro nawet prezydent Duda uznał za stosowne, wprawdzie rzutem na taśmę, po latach przemilczenie, zaniechań w tej sprawie, po latach płaszczenia się przed Żydami, chociażby w sprawie ustawy o IPN, podkreślić polskie prawo do polskiej majętności - to dobra rzecz. Teraz go z tego rozliczajmy, teraz patrzmy politykom na ręce. Przystępujcie do Konfederacji, wspierajcie ją, a nie takie rzeczy zobaczycie (...)

Zobacz także

2020-08-14, godz. 06:00 Zdzisław Biegański [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zdzisław Biegański, historyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa o setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Mi ... » więcej 2020-08-13, godz. 06:03 Bartłomiej Morzycki Ostatnie badania wskazują, że Polacy są coraz bardziej krytyczni wobec prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Kolejną kampanię mającą zwalczyć to niebezp ... » więcej 2020-08-12, godz. 06:00 Sławomir Mentzen [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był toruński polityk Konfederacji Sławomir Mentzen, z którym rozmawialiśmy o sytuacji na Białorusi oraz o wybuchu na nowo po wyborach „wo ... » więcej 2020-08-11, godz. 06:00 Aleksandra Bromblik Gościem Rozmowy Dnia była Aleksandra Bromblik z serwisu prezentmarzen.com. A jej tematem były wyniki badań dotyczących tego, jak Polacy spędzają urlop w tym r ... » więcej 2020-08-10, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o aktualnej sytuacji na Białorusim, o początku kadencji Pre ... » więcej 2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej
12345