Sobota, 15 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Centrum Motoryzacyjne
2020-07-10, 06:03 Michał Jędryka

Łukasz Schreiber [wideo]

Łukasz Schreiber/fot. Archiwum
Łukasz Schreiber/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Łukasz Schreiber
Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Rozmawialiśmy o kończącej się kampanii prezydenckiej. - Polska ambitna, czy Polska „niedasizmu” — tak ją podsumował.

Michał Jędryka: Dziś ostatni dzień kampanii prezydenckiej. Według spekulacji medialnych, Rafał Trzaskowski zaczyna już meblować kancelarię prezydencką. Ma kandydata na szefa tej kancelarii. Co Pan na to?

Łukasz Schreiber: Zawsze w takich momentach przypomina mi się to, co powiedział kiedyś Cyceron, że „zawsze łatwo poznać głupca - to ten, kto myśli, że wie, jak się zakończą wybory”. Co ja mogę więcej powiedzieć? Gratuluję mu dobrego samopoczucia. Niech na papierze meblują gabinety. Mają zdaje się gabinet cieni, niech taki prezydencki gabinet cieni też umebluje, a ja mam nadzieję, że nie będzie miał takiego problemu, żeby to urzeczywistnić.

Niemniej jednak wszyscy politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że sprawa jest poważna i że w przypadku, gdyby Rafał Trzaskowski wygrał wybory, dojdzie do jakiejś wyjątkowej eskalacji konfliktu. Zgadza się Pan z taką hipotezą?

- Biorąc pod uwagę to, w jaki sposób zachowują się współpracownicy pana Rafała Trzaskowskiego, co oglądamy na co dzień – to, co wyczynia pan Nitras, jeden z jego głównych sztabowców - to przechodzi ludzkie wyobrażenia, które do tej pory mieliśmy. Jeżeli ci ludzie - z nim na czele - mają trafić do kancelarii prezydenta, a wiele na to wskazuje, to jest to rzeczywiście bardzo ponury scenariusz.

Dodajmy do tego samo zachowanie i już dziś jawną butę, którą pokazuje pan Trzaskowski. Choćby ostatnio jego zachowanie wobec dziennikarza lokalnej gazety czy portalu, który zadał panu Trzaskowskiemu bardzo zasadne pytanie, dotyczące obietnic wyborczych, które składał niespełna dwa lata temu. Dziennikarz usłyszał, że te wybory są po to, żeby nie zadawać takich pytań. Pana Trzaskowskiego zirytowało takie pytanie, więc powiedział dziennikarzom, żeby się spieszyli, bo ich czas już się kończy. Do tego dodajmy jeszcze to, że pan Trzaskowski kłamie na każdym kroku i nieprawdopodobną ofensywę nienawiści w mediach wspierających go. To, co zrobił jeden z dzienników, jest nawet nie do opisania…

Myśli Pan o okładce „Faktu”?

- Myślę o okładce tego dziennika, którego nazwy nawet nie mam zamiaru wymieniać i promować go w żaden sposób. Gazeta, która próbuje pouczać dziennikarzy i wyznaczać standardy, drukuje egzemplarz na wybory po to, by go w jakimś gigantycznym nakładzie roznosić bezpłatnie wśród mieszkańców, jest to tylko paszkwil i atak, a redaktor naczelny tejże gazety tytułuje to hasztagiem „wypad”. Jeżeli to nie jest obejście finansowania kampanii wyborczej, to co nim jest?

Gdy na to wszystko spojrzymy i pomyślimy, że poziom buty i arogancji tych ludzi po odniesieniu ewentualnego zwycięstwa jeszcze bardzo mocno wzrośnie, to co będą robili? Ich głównym celem będzie to, żeby doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych, by rozbić rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Będzie to stricte partyjna prezydentura. Nie ma żadnego sygnału, by miało być inaczej. (...)Zobacz także

2020-08-14, godz. 06:00 Zdzisław Biegański [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zdzisław Biegański, historyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa o setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Mi ... » więcej 2020-08-13, godz. 06:03 Bartłomiej Morzycki Ostatnie badania wskazują, że Polacy są coraz bardziej krytyczni wobec prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Kolejną kampanię mającą zwalczyć to niebezp ... » więcej 2020-08-12, godz. 06:00 Sławomir Mentzen [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był toruński polityk Konfederacji Sławomir Mentzen, z którym rozmawialiśmy o sytuacji na Białorusi oraz o wybuchu na nowo po wyborach „wo ... » więcej 2020-08-11, godz. 06:00 Aleksandra Bromblik Gościem Rozmowy Dnia była Aleksandra Bromblik z serwisu prezentmarzen.com. A jej tematem były wyniki badań dotyczących tego, jak Polacy spędzają urlop w tym r ... » więcej 2020-08-10, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o aktualnej sytuacji na Białorusim, o początku kadencji Pre ... » więcej 2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej
12345