Piątek, 14 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana / Utworzono stanowisko korespondenta radiowego we Włocławku (1978)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Centrum Motoryzacyjne
2020-06-29, 06:00 Michał Jędryka

Sławomir Sadowski [wideo]

Sławomir Sadowski
Sławomir Sadowski
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - dr Sławomir Sadowski
W powyborczy poniedziałek rozmawiamy z politologiem dr. Sławomirem Sadowskim o wstępnych wynikach wyborów prezydenckich i o przewidywaniach co nas czeka w kampanii przed II turą.Michał Jędryka: 42,9 proc. dla Andrzeja Dudy - taki był wynik sondażu late poll, a według Państwowej Komisji Wyborczej, która podliczyła głosy z 87 proc. obwodów 45,24 proc. było głosów na Andrzeja Dudę, na Rafała Trzaskowskiego 28,9 proc., ale tu prawdopodobnie nie ma Warszawy i dużych miast, więc czy zgodzi się pan, że ostateczny wynik będzie gdzieś pomiędzy tymi liczbami?


dr Sławomir Sadowski: Sądzę, że to będzie mniej więcej taki wynik jak late poll. Fakt, że nie ma w tym dużych miast, w których wygrywa Rafał Trzaskowski, to wydaje się, że to mniej więcej będzie ta różnica, czyli około 42 proc. prezydent i około 30-31 proc. Rafał Trzaskowski. Mamy więc tutaj różnicę plus minus 10 punktów procentowych, tym samym prezydent do drugiej rundy przystępuje z poważnym handicapem. Musi zdobyć tylko około niespełna 10 proc., Rafał Trzaskowski prawie 20.


Ale nic nie jest oczywiste...


Nic nie jest oczywiste, ponieważ z drugiej strony zupełnie nie wiemy jak się zachowa ponad 20 - 25 proc. elektoratu, który głosował na innych kandydatów. Deklaracje - zresztą nikt tego nie deklaruje - że oto moi wyborcy pójdą za mną, to jest mało prawdopodobne. Chociaż jeden kandydat - Szymon Hołownia, wyraźnie zadeklarował, że będzie głosował na Rafała Trzaskowskiego, w ten sposób, że na pewno nie zagłosuje na Andrzeja Dudę. Trzeciego kandydata nie ma. Może nie pójść do wyborów, ale jeżeli jest kandydatem obywatelskim, to danie sygnału obywatelom - nie wykonujemy swojego obywatelskiego obowiązku - byłoby trochę niepoważne.


Szymon Hołownia chce zakładać ruch polityczny, w którym będzie próbował pozyskać wyborców. Jeżeli chce próbować pozyskać wyborców dla ruchu politycznego, to musi się odróżnić od dotychczasowych ruchów politycznych, w tym od Platformy Obywatelskiej. Nie wiem czy tą deklaracją nie strzelił sobie samobójczego gola już zanim ten ruch polityczny zaczął budować.


W ogóle nie bardzo widzę przestrzeń dla jakiegoś nowego ruchu politycznego. Z tego, co mówił Szymon Hołownia - aczkolwiek się do tego nie przyznawał - to raczej nawiązuje do pierwszej Platformy Obywatelskiej, czyli ruchu obywatelskiego. Nie on pierwszy, bo przecież taką taką wizję miał również i Paweł Kukiz i Ryszard Petru, a potem wszystko skończyło się jednak na partii politycznej albo na zniknięciu ze sceny politycznej (...)


Zobacz także

2020-08-14, godz. 06:00 Zdzisław Biegański Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zdzisław Biegański, historyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa o setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Mi ... » więcej 2020-08-13, godz. 06:03 Bartłomiej Morzycki Ostatnie badania wskazują, że Polacy są coraz bardziej krytyczni wobec prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Kolejną kampanię mającą zwalczyć to niebezp ... » więcej 2020-08-12, godz. 06:00 Sławomir Mentzen [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był toruński polityk Konfederacji Sławomir Mentzen, z którym rozmawialiśmy o sytuacji na Białorusi oraz o wybuchu na nowo po wyborach „wo ... » więcej 2020-08-11, godz. 06:00 Aleksandra Bromblik Gościem Rozmowy Dnia była Aleksandra Bromblik z serwisu prezentmarzen.com. A jej tematem były wyniki badań dotyczących tego, jak Polacy spędzają urlop w tym r ... » więcej 2020-08-10, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o aktualnej sytuacji na Białorusim, o początku kadencji Pre ... » więcej 2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej
12345