Poniedziałek, 01 czerwca 2020 r.   Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada / Dzień Dziecka
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Apartamentowiec
2020-03-20, 06:00 Michał Jędryka

Jarosław Wenderlich [wideo]

Jarosław Wenderlich/fot. Archiwum
Jarosław Wenderlich/fot. Archiwum
Rozmowa Dni - Jarosław Wenderlich
Rozmawialiśmy z ministrem Jarosławem Wenderlichem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na temat epidemii i spowodowanego przez nią kryzysu, a także przygotowanej przez rząd tarczy antykryzysowej. Wspominaliśmy także o zaplanowanej na dziś sesji Rady Miasta Bydgoszczy.

Michał Jędryka: Panie ministrze, jak pan patrzy na to, co się dzieje w Polsce, na świecie? Czy pandemię koronawirusa można porównać z czymś, co już się zdarzyło, czy to raczej rzecz bez precedensu.

To jest kwestia globalna, zakażenia są w całej Europie Zachodniej. Polska na tle innych państw wypada dobrze. Oczywiście, z taką sytuacją nie mieliśmy jeszcze do czynienia. Kanclerz Merkel mówi, że dla Niemiec to największe zagrożenie po II wojnie światowej, premier Wielkiej Brytanii ostrzega, że część rodzin straci swoich bliskich. Trzeba podjąć stanowcze działania, polski rząd takie podejmuje. Najbliższe dwa tygodnie to będą szeroko zakrojone działania na rzecz zatrzymania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa w Polsce.

Wspomniał pan o Angeli Merkel, która ostrzegała, że około 70 procent ludności Niemiec zarazi się koronawirusem. A u nas ilu osobom to grozi? Czy są takie szacunki?

Minister Szumowski wskazywał na mniejsze wskaźniki, ale sytuacja jest dynamiczna. Rząd polski podjął działania, które są szeroko chwalone w Europie: czy to specustawa dotycząca koronawirusa, czy zamknięcie szkół, przedszkoli, galerii handlowych. Nasze działania były wprowadzone z wyprzedzeniem, w stosunku do innych państw Europy, które zareagowały tydzień, trzy tygodnie później. Pamiętamy jak premierem była pani Ewa Kopacz. W czasie pandemii świńskiej grypy uspokajano: śpijcie spokojnie, cieszcie się wiosną. Dlatego dobrze, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki, którego ustalenia z Andrzejem Dudą są bardzo stanowcze. Prezydent apeluje o solidarność na poziomie rządowym, samorządowym, ale i o jedność obywatelską. Wszyscy razem, jeżeli będziemy działali wspólnie, wygramy wojnę z koronawirusem (...)

Zobacz także

2020-06-01, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Gościem Rozmowy dnia będzie minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Będziemy rozmawiać o odmrażaniu gospodarki i ... » więcej 2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-21, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać ... » więcej 2020-05-20, godz. 06:00 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był polityk Konfederacji Sławomir Mentzen. Rozmawialiśmy między innymi o nowym rozdaniu przed wyborami prezydenckimi.Michał Jędryka: W ... » więcej 2020-05-19, godz. 06:30 Józef Łyczak Gościem "Rozmowy dnia" był senator Józef Łyczak, a rozmawialiśmy między innymi o ustawie dotyczącej wyborów, która aktualnie ma być przedmiotem obrad Senatu.M ... » więcej
12345