Czwartek, 02 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Władysława, Franciszka, Teodozji
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-02-25, 06:50 Marcin Kupczyk

Sławomir Sadowski [wideo]

Sławomir Sadowski./fot. PR PiK
Sławomir Sadowski./fot. PR PiK
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Sławomir Sadowski
Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentatora poprosiliśmy m.in. o skomentowanie najnowszych wydarzeń związanych z trwającą kampanią wyborczą.

Marcin Kupczyk: Jak ocenia pan przebieg kampanii prezydenckiej?

Sławomir Sadowski: Wydaje się, że kampania jest na razie na etapie rozkręcania się. każdy z kandydatów ma jakąś strategię, która obecnie wygląda dość marnie. Andrzej Duda zainaugurował kampanię w sposób chwytliwy, potężną konwencją, która była świetna, ale miała jeden minus, brakowało tam kwestii programowych. Pewnie na kolejnych konwencjach będą pojawiały się elementy programowe. Ona dość szybko się posypała z racji tego sporu o 2 mld zł na media publiczne czy na onkologię. Kwestia pani Jolanty Turczynowicz-Kiryłło. Teza, że służby specjalne zaczęły rozgrywać coś tam w naszym kraju. To są kwestie, które powodują, że trzeba było zwołać jakieś posiedzenie klubu czy przywództwa Zjednoczonej Prawicy, żeby, prawdopodobnie, ratować skoro w tym wszystkim brał udział prezydent. Pozostali kandydaci... co jeden to gorszy, że się tak wyrażę.

Czy takie elementy jak pokazanie palca przez jedną posłankę czy ugryzienie kogoś w rękę są na tyle istotne, że mogą zdominować politykę najbliższych trzech miesięcy?

Chciałbym przypomnieć takie zdarzenia, które powodowały dramatyczny odpływ poparcia. To słynne stwierdzenie Włodzimierza Cimoszewicza: „trzeba się było ubezpieczyć”. Racjonalne, słuszne, natomiast spowodowało, że SLD, które miało szansę na uzyskanie bezwzględnej większości w Sejmie takiej większości nie uzyskało. Czasami takie incydenty mają o wiele większe znaczenie niż racjonalne, mądre programy polityczne, których często nikt nie czyta, ta hasłowość kampanii politycznej jest bardzo istotną kwestią.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował, aby kampania odbywała się z klasą, czy to jest możliwe?

Chodzi o to, żeby była kulturalna, żeby nie używać niecenzuralnych słów, żeby posługiwać się merytorycznymi instrumentami w debacie, generalnie rozumiemy - co to znaczy z klasą. Natomiast każdy z kandydatów mówi, że z klasą, ale, że to wy macie się tak zachowywać, a ja się będę zachowywał jak uznam za stosowne. (...).=

Zobacz także

2020-04-02, godz. 06:15 Prof. Radosław Sojak [wideo] Rozmowa z prof. Radosławem Sojakiem, socjologiem z UMK, o naszym postrzeganiu epidemii i sytuacji społecznej, która jest z tą zarazą związana. Michał Jędryka: ... » więcej 2020-04-01, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o obowiązujących od środy restrykcjach, mających na celu zwalczanie epi ... » więcej 2020-03-31, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Magdalena Ogórek rozmawiała we wtorek w Polskim Radiu PiK z europosłem Ryszardem Czarneckim o tym, czy Unia Europejska zdała egzamin w czasach zarazy.Magdalen ... » więcej 2020-03-30, godz. 06:05 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka z klubu Koalicja Polska. Pytaliśmy o przyjętą przez Sejm tarczę antykryzysową, o zmiany dotyczące Kodeksu wyborcz ... » więcej 2020-03-27, godz. 06:02 prof. Janusz Golinowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Janusz Golinowski, politolog, a tematem rozmowy będą konsekwencje polityczne i ekonomiczne obecnego kryzysu epidemicznego.Mi ... » więcej 2020-03-26, godz. 06:00 Waldemar Gadziński [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek Waldemar Gadziński, konsultant medycyny rodzinnej w województwie kujawsko pomorskim. Rozmawialiśmy o tym, jak dbać o zdr ... » więcej 2020-03-25, godz. 06:03 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o regionalnym pakiecie antykryzysowym i inicjatywach samorządu województwa związanych z pande ... » więcej 2020-03-24, godz. 06:51 Paweł Mucha We wtorek Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Pawłem Muchą, zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, o kryzysie związanym z epidemią i w tym ko ... » więcej 2020-03-23, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-03-20, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Rozmawialiśmy z ministrem Jarosławem Wenderlichem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na temat epidemii i spowodowanego przez nią kryzysu, a także przygotowan ... » więcej
12345