Poniedziałek, 21 września 2020 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-02-12, 06:30 Michał Jędryka

Arkadiusz Myrcha

Arkadiusz Myrcha
Arkadiusz Myrcha
PR PiK - Rozmowa dnia - Arkadiusz Myrcha
Gościem Michała Jędryki w środowej „Rozmowie dnia” był poseł Arkadiusz Myrcha z klubu Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej. Rozmowa dotyczyła m.in. bieżących prac tej komisji, a także sytuacji politycznej w kraju i standardów gry politycznej w Polsce.


Michał Jędryka: Wczorajsze posiedzenie połączonych komisji ustawodawczej oraz sprawiedliwości i praw człowieka nie należało do spokojnych. Nie brakowało mocnych słów pod adresem prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, która nie pojawiła się na posiedzeniu. Musiały paść tak mocne słowa?
Arkadiusz Myrcha: Nie wiem, jakie mocne słowa pan redaktor ma na myśli, natomiast wszyscy byliśmy bardzo mocno zaskoczeni, że pani sędzia Przyłębska, łamiąc wieloletni zwyczaj parlamentarny, nie stawiła się na posiedzeniu połączonych komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz komisji ustawodawczej, żeby zapoznać posłów i odpowiedzieć na pytania, dotyczące corocznej informacji z działalności Trybunału Konstytucyjnego. W poprzednich latach, bez względu na to, kto pełnił funkcję prezesa, jaka była większość parlamentarna czy emocje medialne wokół Trybunału, zawsze prezes mierzył się z tym i odpowiadał czasami na bardzo trudne pytanie. Pani Przyłębska natomiast uznała – co zresztą wyraziła wprost w piśmie skierowanym do przewodniczącego komisji sprawiedliwości – że z uwagi na ataki medialne na Trybunał, nie pojawi się na posiedzeniu komisji.

Trwa kampania wyborcza i Julia Przyłębska przyjmuje taką argumentację, żeby – jako prezes - chronić tę instytucję przed atakami i deprecjonowaniem.
– To śmieszne tłumaczenie. Wiemy doskonale, że pani sędzia Przyłębska unika jakichkolwiek trudnych pytań, także obecności w tych mediach, gdzie trudne pytania mogłyby się pojawić, czy pytań ze strony parlamentarzystów opozycji.
Zresztą wczoraj posłowie PiS powiedzieli wprost, że słusznie ignoruje ona opozycję, wymieniając jakieś zarzuty pod naszym adresem, jednocześnie zapominając, że pani sędzia Przyłębska nie pełni funkcji politycznej, ale funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego. To jest konstytucyjny organ, który żyje i powinien żyć w oderwaniu od polityki, i nawet jeżeli posiedzenie odbywałoby się dwa czy pięć dni przed wyborami, to powinno mieć miejsce.
To przecież nie my – posłowie opozycji – wymyśliliśmy to połączone posiedzenie. Nie my jesteśmy autorami pomysłu, że sprawozdanie jest rozpatrywane w 2020 roku, a dotyczy roku 2018. To już jest kwestia współpracy między panią Przyłębską, a panią marszałek Witek, bo to marszałek Sejmu zwołała posiedzenie połączonych komisji, kierując do nas prace robocze nad informacją z działalności Trybunału. To jednocześnie oznacza, że pani sędzia Przyłębska powinna się na tym posiedzeniu roboczym pojawić.
My musieliśmy wypełnić nasz obowiązek, byliśmy do debaty przygotowani. Posłowie przeanalizowali ten raport, mieli dobre, merytoryczne pytania do orzeczeń, które zapadły w 2018 roku, no ale nie było nam dane tych pytań zadać.

Próbuję zrozumieć też prezes Przyłębską. Może nie chce eskalacji konfliktu, który w Polsce jest coraz większy. Konflikt, który pojawia się przy okazji całej reformy sądownictwa sprowadza się do tego, że doszło do pewnego dualizmu prawnego. Niedawno wypowiadał się też Jarosław Gowin mówiąc, że żadne państwo nie może dopuścić, aby część sędziów podważała legalność powołania innych sędziów. Trudno się z tym nie zgodzić.
- Ale pamiętajmy, kto doprowadził do sytuacji tak mocnego przesilenia w Trybunale Konstytucyjnym. Nie możemy zapominać, w jakich okolicznościach obecny skład sędziowski zaczął urzędować. Pamiętamy wszyscy, jak pan prezydent Duda – w nocy, w pośpiechu, bez świadków, bez kamer – przyjmował ślubowanie bezprawnie jednak wybranych przez PiS poprzedniej kadencji trzech sędziów Trybunału. To zresztą zostało wyraźnie stwierdzone w jednym z wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Albo to, że pani sędzia Przyłębska została wybrana na funkcję prezesa z naruszeniem prawa – to też nie jest tylko zarzut opozycji, ale mówią to sami sędziowie wewnątrz Trybunału. (...)

Zobacz także

2020-09-21, godz. 05:45 Radosław Sajna-Kunowsky [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky politolog i medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o możliwyc ... » więcej 2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-09-11, godz. 06:00 Anna Gembicka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Anna Gembicka - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozmawialiśmy między innymi o największych wyzwani ... » więcej 2020-09-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o sprawach poruszanych podczas poniedziałkowej sesji Rady Mi ... » więcej 2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej 2020-09-08, godz. 06:00 Tomasz Rega [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Rega, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy, z którym rozmawialiśmy o poniedziałkowej sesji rady miasta Bydgoszcz ... » więcej
12345