Piątek, 03 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Ryszarda, Pankracego, Ingi
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-01-23, 06:01 Katarzyna Prętkowska

Ryszard Bober

Ryszard Bober. Fot. Archiwum
Ryszard Bober. Fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Ryszard Bober
Jako jeden z dwóch senatorów PSL zagłosował za specustawą o zwalczaniu ASF autorstwa PiS. Jaka była jego motywacja i czy w polskim parlamencie jest możliwa współpraca ponad podziałami zapytamy Ryszarda Bobera. Senator PSL był gościem Rozmowy Dnia.

Katarzyna Prętkowska: Śpi pan spokojnie po ostatnich głosowaniach w Senacie, mam na myśli rozstrzygnięcia dotyczące specustawy o ASF?

Ryszard Bober: Ja sypiam z reguły dobrze, ale rzeczywiście ta ustawa wywołuje pewne kontrowersje, budzi emocje, szczególnie u osób, które nie do końca mają świadomość czego ona dotyczy. Również mam wątpliwości co do niektórych zapisów tej ustawy proponowanych przez ministra środowiska, chociażby w kontekście powoływania łowczego krajowego, bioasekuracji, gdzie przenosi się koszty na samorządy, w przypadku gdyby doszło do grodzenia dróg powiatowych, gminnych i wojewódzkich i utrzymania mat. W debacie wskazałem pewne rozwiązania tego dotyczące, ale patrząc dlaczego ja tak głosowałem, przede wszystkim miałem na względzie interes gospodarczy, produkcje trzody chlewnej. Jeśli sobie nie poradzimy z wektorem rozprzestrzeniania ASF, a wektorem jest dzik, to za chwile zaprzestaniemy w Polsce produkcji.

Organizacje ekologiczne uważają, że problemem nie są dziki tylko człowiek i to, że nie są egzekwowane przepisy dotyczące bioasekuracji. Czy nie dało się tego zrobić inaczej?

Zawsze można mówić, że coś można zrobić inaczej i wszystko zależy od człowieka, od nas i w tym aspekcie ustawy również. Tylko w osobnikach dzika ten wirus się rozmnaża, namnaża, a przez nieprzestrzeganie elementów bioasekuracji może być on przemieszczony do chlewni, gdzie prowadzony jest tucz trzody, ale tak naprawdę to wszystkie państwa w których skorzystano ze specustawy, poradziły sobie w ograniczeniu populacji dzika, czy Czechy, Belgia, Niemcy, które w sposób radykalny ograniczyły na swoim terytorium populacje dzika i problem ASF w tych krajach praktycznie nie istnieje.

Czy w tych krajach osobom postronnym, które znajdą się pewnie przypadkowo, podczas odstrzału w lasach, grozi kara więzienia? Bo tutaj mamy taki zapis.

To jest kolejny element, który jest poodnoszony przez organizacje społeczne, ze będzie gdzieś ograniczenie dostępu do lasu, do terenów leśnych. Chce przypomnieć, że tylko zdrowy rozsądek, porozumienie między myśliwymi a społeczeństwem zapewni bezpieczeństwo w czasie polowań. Są próby przerywania polowań, a to nie powinno mieć miejsca, bo narażamy życie ludzkie, które jest najważniejsze w tym wszystkim. (...).

Zobacz także

2020-03-19, godz. 06:00 Prof. Robert Karaszewski [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był prof. Robert Karaszewski - ekonomista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o skutkach epidemii koronawirusa d ... » więcej 2020-03-18, godz. 06:03 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, bydgoski działacz Konfederacji. Rozmawialiśmy z nim m.in. na temat wpływu epidemii koronawirusa na gospodarkę i o ... » więcej 2020-03-17, godz. 06:15 Kosma Złotowski W Rozmowie Dnia spotkaliśmy się z europosłem Kosmą Złotowskim (PiS). Rozmawialiśmy na temat epidemii koronawirusa w Europie i wpływie tej sytuacji na politykę ... » więcej 2020-03-16, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz z którym będziemy rozmawiać o stanie zagrożenia epidemią oraz o działaniach władz mają ... » więcej 2020-03-13, godz. 06:00 Michał Wróblewski [wideo] O społecznym odbiorze sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce. Jak nie ulegać panice i działać racjonalnie w kryzysie? „Rozmowa Dnia” z socjologiem Michał ... » więcej 2020-03-12, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, a główny temat rozmowy to przyjęte przez władze centralne środki ostro ... » więcej 2020-03-11, godz. 06:08 Łukasz Krupa [wideo] Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był Łukasz Krupa, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa i dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą bydgoskie ... » więcej 2020-03-10, godz. 06:15 Paweł Olszewski Magdalena Ogórek spotkała się w „Rozmowie dnia" Polskiego Radia PiK z posłem Pawłem Olszewskim, a jednym z tematów rozmowy był koronawirus, który może stać si ... » więcej 2020-03-09, godz. 06:00 Radosław Sajna [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Radosław Sajna, medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa o telewizji publicznej w Polsce.Michał ... » więcej 2020-03-06, godz. 06:00 Joanna Czerska-Thomas [wideo] Gościem Rozmowy Dnia była bydgoska radna i działaczka społeczna, Joanna Czerska Thomas. Rozmawialiśmy o ostatnim posiedzeniu Bydgoskiej Rady do spraw Równego ... » więcej
12345