Czwartek, 23 stycznia 2020 r.   Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-12-06, 06:03 Marcin Kupczyk

Marcin Wroński

Marcin Wroński. Fot. Archiwum
Marcin Wroński. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Wroński
Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, inowrocławski radny, który został powołany na wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Pytaliśmy go o działalność i znaczenie tej instytucji oraz o zadania, jakie przed sobą stawia na nowym stanowisku.

Marcin Kupczyk: Czym jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie?
Marcin Wroński: KOWR funkcjonuje ponad 2 lata. Powstał z połączenia dwóch bardzo znaczących i ważnych agencji dla rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego - Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego. Przejęliśmy praktycznie wszystkie kompetencje Agencji Nieruchomości Rolnych i większość Agencji Rynku Rolnego - to gospodarowanie ziemią, obrót ziemią, nadzór nad spółkami strategicznymi, wspieranie konsumpcji, mechanizmy interwencyjne, promocja artykułów rolno-spożywczych, rozwój eksportu.

Jakie Pan będzie miał zadania jako wicedyrektor?
- Jest to pion rynkowo-promocyjny. Będę zajmował się wspieraniem konsumpcji, promocją towarów rolno-spożywczych w kraju, wspieraniem eksportu i promocją poza krajem polskich produktów rolno-spożywczych, także mechanizmów interwencyjnych, które w razie zachwiań na rynku, spadków cen można uruchomić w kraju członkowskim.

Jak funkcjonują kampanie „Produkt Polski” i „Polska smakuje”, bo za nie Pan również pan będzie współodpowiedzialny.
- „Polska smakuje” to kampania, która promuje polską żywność. Uczestniczymy w różnego rodzaju wystawach i targach. Promujemy polską kuchnię.
Jeżeli chodzi o „Produkt Polski”, kampania jest związana z oznaczeniem produktu, który został wyprodukowany w Polsce, żeby konsumenci wybierali świadomie, coraz chętniej sięgali po produkty polskie, oznaczone polską flagą.
Konsumpcja, sprzedaż towarów rolno-spożywczych jest bardzo ważna. My jako polskie rolnictwo, polski przemysł nie możemy funkcjonować bez eksportu. Sytuacja bardzo mocno się zmienia na świecie – kierunki, które kiedyś były atrakcyjne czy towary, które kiedyś można było eksportować bardzo często są w ciągu paru lat nieaktualne. Zmieniają się przyzwyczajenia konsumentów, moda, uwarunkowania geopolityczne. Różne kraje swoją produkcję i swój potencjał rozwijają i nie potrzebują produktów z zewnątrz. Zmieniły się też bardzo mocno i udoskonaliły procesy przechowywania towarów rolno-spożywczych. Transport nie jest już żadną barierą. Żeby wejść na jakiś nowy rynek, to trzeba jakiś produkt z jakiegoś kraju wyeliminować, bo nie ma już takich rynków, które nie mogą gdzieś kupić towarów rolno-spożywczych. (...)

Zobacz także

2020-01-23, godz. 06:01 Ryszard Bober Jako jeden z dwóch senatorów PSL zagłosował za specustawą o zwalczaniu ASF autorstwa PiS. Jaka była jego motywacja i czy w polskim parlamencie jest możliwa ws ... » więcej 2020-01-22, godz. 06:00 Iwona Michałek Według „Raportu o biedzie” Stowarzyszenia Wiosna w 2018 roku przybyło 400 tys. Polaków, żyjących w skrajnym ubóstwie. Dziś ponad 2 mln Polaków balansuje na gr ... » więcej 2020-01-21, godz. 06:00 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był senator Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Kobiak. A tematy rozmowy to: odrzucenie ustaw o ustroju sądów, wizyta Kom ... » więcej 2020-01-20, godz. 06:02 prof. Janusz Kutta Gościem Rozmowy Dnia był historyk, prof. Janusz Kutta. O bydgoskim jubileuszu stulecia powrotu do wolnej Polski. Michał Jędryka: 20 stycznia to data symbolicz ... » więcej 2020-01-17, godz. 06:05 Michał Zaleski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był w piątek prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmawialiśmy o setnej rocznicy przyłączenia Torunia do Wolnej Polski i o obchodach z tym ... » więcej 2020-01-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek europoseł Kosma Złotowski, który obecnie przebywa w Strasburgu i z którym rozmawialiśmy m.in. o debacie w Parlamencie Eu ... » więcej 2020-01-15, godz. 06:02 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o: wyborze Roberta Biedronia na kandydata w wyb ... » więcej 2020-01-14, godz. 06:03 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa między innymi o bydgoskim lotnisku, a także o re ... » więcej 2020-01-13, godz. 06:03 Jan Krzysztof Ardanowski Naszym gościem był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy między innymi o programach wsparcia rolnictwa, o szkolnictwie rolniczym i roli t ... » więcej 2020-01-10, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski [wideo] Bieżąca sytuacja w polityce krajowej i międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście wydarzeń na Środkowym Wschodzie - o tym w Rozmowie Dnia mówiliśmy z politologie ... » więcej
12345