Czwartek, 23 stycznia 2020 r.   Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-12-04, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Jarosław Wenderlich

Jarosław Wenderlich
Jarosław Wenderlich
Rozmowa Dnia - Jarosław Wenderlich
Jaki jest stan finansów Bydgoszczy i potrzebne miastu inwestycje? Poza tym o ewentualnej odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku. Rozmowa Dnia z szefem klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miasta w Bydgoszczy. Godz. 8:30.

Marcin Kupczyk: Panie radny, będziemy rozmawiali o finansach w Bydgoszczy, bo to co ważne, to rzeczywiście pieniądze. Bez nich nie ma żadnego rozwoju miasta. Przypomnijmy, co w Rozmowie dnia w poniedziałek mówił siedzący na pana miejscu skarbnik miasta pan Piotr Tomaszewski: „Zmiany podatkowe uderzyły bardzo mocno w samorząd. Biorąc pod uwagę, że miasta na prawach powiatu, a takim jest Bydgoszcz, mają prawie 50% udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych, to obniżenie tego podatku powoduje obniżenie wpływów do miasta”.

Nie ukrywam swego rodzaju zaskoczenia wypowiedzią pana skarbnika, bo jeżeli porównamy projekt budżetu na rok 2019 a ten na rok 2020, to widzimy że wpływy z podatku, który stanowi dochód budżetu państwa, wzrastają o 1,2 miliona złotych. Podobnie subwencja wzrasta o 50 milionów złotych.

„Dotychczasowy wzrost PIT-u, bo był wzrost PIT - u, pozwalał wszelkie problemy rozwiązywać w miarę spokojnie. W tym roku już było bardzo trudno przygotować budżet, bo zamiast zastanawiać się, co zrobimy z większą liczbą pieniędzy, musieliśmy zastanowić się, jak uzupełniać braki” - mówił skarbnik.


Oczywiście, przy czym te wpływy się zwiększają, dochody wzrastają w stosunku do roku ubiegłego o 70 milionów złotych. To jest bardzo znacząca kwota. Wspomnę, iż w budżecie miasta Bydgoszczy brakuje wielu środków, chodzi o brak rzędu 100 milionów złotych, co wynika ze sprawozdania z wykonania budżetu miasta za pierwsze półrocze. Prawie 100 milionów złotych to szereg zaległości w tym 54 miliony złotych z tytułu zaległości czynszu, 19 milionów to jest kwestia tak zwanych gapowiczów, 15 milionów brakuje z tytułu podatku od nieruchomości, 4 miliony zł z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami. Gdyby miasto egzekwowało te środki skutecznie, gdyby one wpłynęły do budżetu, byłby to znaczący zastrzyk gotówki, który można byłoby wykorzystać na inwestycje.

A jeżeli chodzi o zabranie środków, bo mówi się, że rząd zabrał, to jest to manipulacja. Nawet pojawił się na stronie miasta apel pana prezydenta, w którym czytamy, że rząd wprowadził jakieś złe rozwiązania. To jest nieprawda. Parlament, w tym bydgoscy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej także głosowali za poprawką tej nowelizacji, która jest notabene dobra dla Bydgoszczy. Te pieniądze zostaną w kieszeniach mieszkańców. Osoby najmniej zarabiające otrzymają 500 zł więcej. My nie jesteśmy jasnowidzami, pan skarbnik nie jest jasnowidzem, więc dziwię się takim wskazaniom, takim wyliczeniom, które są prezentowane, w szczególności, że nie odwołujemy się do danych z planu, który był w roku ubiegłym, tylko odwołujemy się do już zakończonego praktycznie roku. Bądźmy uczciwi, porównajmy projekt budżetu na 2019 i projekt na 2020. Tam te różnice są znaczące, a też pamiętam jak w ubiegłym roku skarbnik miasta pisał, a pan prezydent mu wtórował, że prognozy Ministerstwa Finansów są zbyt hura optymistyczne. Jak się okazało, było bardzo dobrze, więc bądźmy spokojni, czekajmy. Niestety, mam wrażenie, że próbuję się wszelkie złe wydarzenia, wszelkie nawet nieudolności władz miejskich, zrzucić na rząd, czy ostatecznie jak ta narracja runęła na sesji, na parlament.(...)

Zobacz także

2020-01-23, godz. 06:01 Ryszard Bober Jako jeden z dwóch senatorów PSL zagłosował za specustawą o zwalczaniu ASF autorstwa PiS. Jaka była jego motywacja i czy w polskim parlamencie jest możliwa ws ... » więcej 2020-01-22, godz. 06:00 Iwona Michałek Według „Raportu o biedzie” Stowarzyszenia Wiosna w 2018 roku przybyło 400 tys. Polaków, żyjących w skrajnym ubóstwie. Dziś ponad 2 mln Polaków balansuje na gr ... » więcej 2020-01-21, godz. 06:00 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był senator Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Kobiak. A tematy rozmowy to: odrzucenie ustaw o ustroju sądów, wizyta Kom ... » więcej 2020-01-20, godz. 06:02 prof. Janusz Kutta Gościem Rozmowy Dnia był historyk, prof. Janusz Kutta. O bydgoskim jubileuszu stulecia powrotu do wolnej Polski. Michał Jędryka: 20 stycznia to data symbolicz ... » więcej 2020-01-17, godz. 06:05 Michał Zaleski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był w piątek prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmawialiśmy o setnej rocznicy przyłączenia Torunia do Wolnej Polski i o obchodach z tym ... » więcej 2020-01-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek europoseł Kosma Złotowski, który obecnie przebywa w Strasburgu i z którym rozmawialiśmy m.in. o debacie w Parlamencie Eu ... » więcej 2020-01-15, godz. 06:02 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o: wyborze Roberta Biedronia na kandydata w wyb ... » więcej 2020-01-14, godz. 06:03 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa między innymi o bydgoskim lotnisku, a także o re ... » więcej 2020-01-13, godz. 06:03 Jan Krzysztof Ardanowski Naszym gościem był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy między innymi o programach wsparcia rolnictwa, o szkolnictwie rolniczym i roli t ... » więcej 2020-01-10, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski [wideo] Bieżąca sytuacja w polityce krajowej i międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście wydarzeń na Środkowym Wschodzie - o tym w Rozmowie Dnia mówiliśmy z politologie ... » więcej
12345