Niedziela, 08 grudnia 2019 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-11-19, 06:06 Marcin Kupczyk

Arkadiusz Myrcha

Arkadiusz Myrcha
Arkadiusz Myrcha
PR PiK - Rozmowa Dnia - Arkadiusz Myrcha
Gościem Rozmowy dnia był poseł PO Arkadiusz Myrcha. Pytaliśmy go, czy nowa kadencja Parlamentu będzie spokojna i merytoryczna, czy Senat staje się nadzieją opozycji oraz kto będzie kandydatem ugrupowania w wyborach prezydenckich.

Marcin Kupczyk: Za nami wybory obu izb Parlamentu. Wybrano nowe władze Sejmu i Senatu. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało większość w Sejmie i nadal będzie sprawować rządy. Powołało nowy gabinet, a w Senacie swoją przewagę utraciło. W Sejmie natomiast pojawiły się Lewica i prawicowa Konfederacja. Jak Pańskim zdaniem będzie wyglądała ta kadencja?
Arkadiusz Myrcha: Będzie barwna i różnorodna, bo tak różnorodnego składu sił parlamentarnych chyba w polskim Sejmie od lat nie było. Uważam, że to tylko się przysłuży debacie publicznej, że głosy różnych środowisk Polaków – naszych wyborców, będą w Sejmie reprezentowane. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to wykraczało poza ramy dobrej parlamentarnej debaty.
Komentarzy po tych wyborach było dużo i mam nadzieję, że ta różnorodność i wielobarwność przełoży się na różnorodność głosów, oczywiście natury merytorycznej. Pamiętać należy, że jesteśmy parlamentarzystami i że na nas spoczywa obowiązek rzetelnej, dobrej debaty, nawet w ostrych czasami starciach. Mam nadzieję, że skrajne często poglądy, które są reprezentowane i z lewej, i z prawej strony, nie będą powodem do kłótni, tylko do dobrej wymiany parlamentarnych zdań. Ważne jest też - i jest to wielka odpowiedzialność partii rządzącej – żeby zachowywać dobre obyczaje i standardy parlamentaryzmu, których tak bardzo brakowało podczas poprzedniej kadencji, kiedy opozycja nie miała swoich przedstawicieli czy w prezydium Sejmu, czy w komisjach.

Po wyborze kandydata Koalicji Obywatelskiej na marszałka Senatu pojawiła się opinia, że Senat staje się teraz bastionem demokracji, czy – inaczej mówiąc – nadzieją opozycji. Też Pan tak uważa?
– Na pewno tak, a przede wszystkim najczęściej słyszymy to, co nam nasi wyborcy mówią, że powróci normalność. To chyba też jest najlepszy komentarz do tego, co się działo przez ostatnie cztery lata. Nadzieja milionów Polaków jest skupiona na tym, żeby w polskim Parlamencie była normalna, zwyczajna debata.

To może zacytujmy w tym miejscu słowa Leszka Millera: "Oczekiwania na jakąś wyjątkową rolę Senatu są przesadzone. Poprawki Senatu przecież wracają do Sejmu. Jeżeli jest stabilna większość, to każdą poprawkę Senatu Sejm odrzuci". Powiedział też: "Owszem Senat może zgłaszać własne inicjatywy ustawodawcze oraz na przykład spowalniać proces decyzji, ale nic więcej".
– Ja bym się z tym do końca nie zgodził, bo mam wrażenie, że pan premier Miller nie patrzy całościowo na sposób funkcjonowania Senatu. To nie jest tylko izba, której zadaniem jest wprowadzanie poprawek do projektów ustaw przychodzących do Sejmu. W tej izbie też pracują komisje, przed którymi mogą i powinni – jeżeli taka komisja wystąpi – wstawać najważniejsi urzędnicy państwowi i przedstawiać sprawozdania ze swojej działalności, gdzie mogą padać trudne pytania do wszystkich osób pełniących funkcję publiczną.
Pamiętajmy, że Senat uczestniczy w wyborze ważnych osób pełniących funkcję publiczną, czyli przedstawicieli do Rady Polityki Pieniężnej, uczestniczy w wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich. Senatorowie też są osobami, które mają mandaty pochodzące bezpośrednio z wyborów i głos wszystkich wyborców musi być w tym Senacie słyszalny, a nie tłumiony, jak to było przez ostatnie lata. Widać, że Senat ma potężne narzędzia oddziaływania. (...)

Zobacz także

2019-12-06, godz. 06:03 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, inowrocławski radny, który został powołany na wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Pytal ... » więcej 2019-12-05, godz. 06:00 Michał Zaleski [wideo] Co z rosnącym zadłużeniem Torunia? Czy miasto będzie musiało ograniczać inwestycje? Jak kondycja finansowa miasta ma się do organizacji festiwalu Camerimage. ... » więcej 2019-12-04, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Jaki jest stan finansów Bydgoszczy i potrzebne miastu inwestycje? Poza tym o ewentualnej odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku. Rozmowa Dnia z szefem klu ... » więcej 2019-12-03, godz. 06:22 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pytaliśmy między innymi o plany legislacyjne na najbliższą kadencję ... » więcej 2019-12-02, godz. 06:15 Piotr Tomaszewski [wideo] – Bardzo trudne jest znalezienie oszczędności w budżecie miasta. Wciąż mam nadzieję, że środki utracone z powodu obniżki podatków, rząd jakoś samorządom zreko ... » więcej 2019-11-29, godz. 06:22 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy dnia był poseł Mariusz Kałużny, wybrany do Sejmu z okręgu toruńsko - włocławskiego, były szef Centralnego Ośrodka Sportu. O planach na sejmową ... » więcej 2019-11-28, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka Gościem Rozmowy dnia był poseł Tadeusz Zwiefka, wybrany z listy Platformy Obywatelskiej w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o modelu opozycji na najbliższą kadencję, ... » więcej 2019-11-27, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Mikołaj Bogdanowicz - wojewoda kujawsko-pomorski, który decyzją premiera Mateusza Morawickiego będzie kontynuował misję reprezentowan ... » więcej 2019-11-26, godz. 06:30 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł prof. Zbigniew Girzyński, z którym rozmawialiśmy miedzy innymi o pomyśle upamiętnienia 100-lecia Bitwy Warszawskiej, jak równ ... » więcej 2019-11-25, godz. 06:01 Krzysztof Gawkowski Lewica zawiadamia prokuraturę ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek, w związku z głosowaniami w Sejmie nad wyborem czł ... » więcej
12345