Sobota, 05 grudnia 2020 r.   Imieniny: Sabiny, Krystyny, Edyty
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-11-19, 06:06 Marcin Kupczyk

Arkadiusz Myrcha

Arkadiusz Myrcha
Arkadiusz Myrcha
PR PiK - Rozmowa Dnia - Arkadiusz Myrcha
Gościem Rozmowy dnia był poseł PO Arkadiusz Myrcha. Pytaliśmy go, czy nowa kadencja Parlamentu będzie spokojna i merytoryczna, czy Senat staje się nadzieją opozycji oraz kto będzie kandydatem ugrupowania w wyborach prezydenckich.

Marcin Kupczyk: Za nami wybory obu izb Parlamentu. Wybrano nowe władze Sejmu i Senatu. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało większość w Sejmie i nadal będzie sprawować rządy. Powołało nowy gabinet, a w Senacie swoją przewagę utraciło. W Sejmie natomiast pojawiły się Lewica i prawicowa Konfederacja. Jak Pańskim zdaniem będzie wyglądała ta kadencja?
Arkadiusz Myrcha: Będzie barwna i różnorodna, bo tak różnorodnego składu sił parlamentarnych chyba w polskim Sejmie od lat nie było. Uważam, że to tylko się przysłuży debacie publicznej, że głosy różnych środowisk Polaków – naszych wyborców, będą w Sejmie reprezentowane. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to wykraczało poza ramy dobrej parlamentarnej debaty.
Komentarzy po tych wyborach było dużo i mam nadzieję, że ta różnorodność i wielobarwność przełoży się na różnorodność głosów, oczywiście natury merytorycznej. Pamiętać należy, że jesteśmy parlamentarzystami i że na nas spoczywa obowiązek rzetelnej, dobrej debaty, nawet w ostrych czasami starciach. Mam nadzieję, że skrajne często poglądy, które są reprezentowane i z lewej, i z prawej strony, nie będą powodem do kłótni, tylko do dobrej wymiany parlamentarnych zdań. Ważne jest też - i jest to wielka odpowiedzialność partii rządzącej – żeby zachowywać dobre obyczaje i standardy parlamentaryzmu, których tak bardzo brakowało podczas poprzedniej kadencji, kiedy opozycja nie miała swoich przedstawicieli czy w prezydium Sejmu, czy w komisjach.

Po wyborze kandydata Koalicji Obywatelskiej na marszałka Senatu pojawiła się opinia, że Senat staje się teraz bastionem demokracji, czy – inaczej mówiąc – nadzieją opozycji. Też Pan tak uważa?
– Na pewno tak, a przede wszystkim najczęściej słyszymy to, co nam nasi wyborcy mówią, że powróci normalność. To chyba też jest najlepszy komentarz do tego, co się działo przez ostatnie cztery lata. Nadzieja milionów Polaków jest skupiona na tym, żeby w polskim Parlamencie była normalna, zwyczajna debata.

To może zacytujmy w tym miejscu słowa Leszka Millera: "Oczekiwania na jakąś wyjątkową rolę Senatu są przesadzone. Poprawki Senatu przecież wracają do Sejmu. Jeżeli jest stabilna większość, to każdą poprawkę Senatu Sejm odrzuci". Powiedział też: "Owszem Senat może zgłaszać własne inicjatywy ustawodawcze oraz na przykład spowalniać proces decyzji, ale nic więcej".
– Ja bym się z tym do końca nie zgodził, bo mam wrażenie, że pan premier Miller nie patrzy całościowo na sposób funkcjonowania Senatu. To nie jest tylko izba, której zadaniem jest wprowadzanie poprawek do projektów ustaw przychodzących do Sejmu. W tej izbie też pracują komisje, przed którymi mogą i powinni – jeżeli taka komisja wystąpi – wstawać najważniejsi urzędnicy państwowi i przedstawiać sprawozdania ze swojej działalności, gdzie mogą padać trudne pytania do wszystkich osób pełniących funkcję publiczną.
Pamiętajmy, że Senat uczestniczy w wyborze ważnych osób pełniących funkcję publiczną, czyli przedstawicieli do Rady Polityki Pieniężnej, uczestniczy w wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich. Senatorowie też są osobami, które mają mandaty pochodzące bezpośrednio z wyborów i głos wszystkich wyborców musi być w tym Senacie słyszalny, a nie tłumiony, jak to było przez ostatnie lata. Widać, że Senat ma potężne narzędzia oddziaływania. (...)

Zobacz także

2020-12-04, godz. 10:35 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji, Marcin Sypniewski. Rozmawialiśmy o szczepionce chroniącej przed koronawirusem, sytuacji w Unii Europejskiej i p ... » więcej 2020-12-03, godz. 06:02 Jan Szopiński [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, z którym rozmawialiśmy m. in. o wzroście notowań tej formacji w sondażach. Michał Jędryka: Sondaż fir ... » więcej 2020-12-02, godz. 06:05 Mariusz Kałużny Gościem Magdaleny Ogórek był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmowa dotyczyła między innymi dokończenia reformy wymiaru sprawiedliwości. Magdalen ... » więcej 2020-12-01, godz. 06:00 Zbigniew Ostrowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski. Rozmawialiśmy o sytuacji wojewódzkich placówek kultury w okresie z ... » więcej 2020-11-30, godz. 06:00 Sławomir Sadowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był politolog dr Sławomir Sadowski, a rozmawialiśmy o powstających i rozpadających się koalicjach oraz scenariuszach w polskiej polityce ... » więcej 2020-11-27, godz. 06:05 Józef Łyczak Gościem Rozmowy Dnia był senator Józef Łyczak. Rozmawialiśmy o debacie senackiej nad ustawą covidową oraz o tym jak skończy się sprawa „piątki dla zwierząt”? ... » więcej 2020-11-26, godz. 06:00 Maciej Świątkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był bydgoski radny, profesor Maciej Świątkowski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy jest realny i ... » więcej 2020-11-25, godz. 06:04 Zbigniew Gryglas Magdalena Ogórek rozmawiała ze Zbigniewem Gryglasem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Rozmowa dotyczyła między innymi budowy szpitali ... » więcej 2020-11-24, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka z Kukiz'15, a jednym z tematów możliwe konfiguracje polityczne w obecnej kadencji parlamentu. Michał Jędryka: Ponoć mi ... » więcej 2020-11-23, godz. 06:00 Halina Peplińska Gościem Rozmowy Dnia była Halina Peplińska - przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Tematem rozmowy by ... » więcej
12345