Sobota, 14 grudnia 2019 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-11-13, 06:01 Michał Jędryka

Zbigniew Girzyński

Zbigniew Girzyński
Zbigniew Girzyński
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Zbigniew Girzyński
Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńskim.

Michał Jędryka: Połączyliśmy się telefonicznie z toruńskim posłem - prof. Zbigniewem Girzyńskim z Prawa i Sprawiedliwości. Za chwilę wznowione zostaną obrady Sejmu, dlatego właśnie rozmawiamy przez telefon, nie było już możliwości dotarcia do studia, nawet w Warszawie. Co dziś nas czeka w Sejmie?

Zbigniew Girzyński: Będzie dalsze konstytuowanie się organów Sejmu. Będziemy musieli jako parlamentarzyści wybrać komisje parlamentarne, a także ustalić niektóre sprawy organizacyjne wynikające z regulaminu Sejmu, chociażby takie jak liczebność niektórych komisji, które mają szczególny charakter - chociażby komisja służb specjalnych. A także będzie cały szereg różnych działań organizacyjnych. Posłowie będą odbierali legitymacje poselskie, bo do chwili obecnej jeszcze posługujemy się tymczasowymi kartami do głosowania, ponieważ trzeba było najpierw złożyć ślubowanie, aby można było te legitymacje wydrukować. Będzie to więc to taki typowy, jeżeli tak to można nazwać, dzień organizacyjny, który dla parlamentarzystów zawsze na początku nowej kadencji jest istotny, ale jedyną rzeczą interesującą jest to, że są to trochę powtarzalne czynności.

Wczorajszy dzień był najbardziej uroczystym, jak pan przyjął przemówienie prezydenta?

To było bardzo dobre przemówienie. Przemówienie otwierające - otwarte na wszystkich, z ciekawymi wątkami autobiograficznymi, bo prezydent wspominał także swoje starty wyborcze, te udane i te nieudane, bo parlamentarzyści przecież nie zawsze odnoszą sukcesy, choć ten dzień był dla tych, którzy na tej sali zasiadali dniem jakiejś osobistej satysfakcji, na co pan prezydent zwrócił uwagę. Podkreślał także ogromną rolę tradycji samego parlamentaryzmu - to, czym parlamentaryzm jest, że odzwierciedla w pewien sposób różnego rodzaju i grupy społeczne i tradycje, ale wskazywał także na te elementy, które mają charakter fundamentalny w naszej historii, w naszej tradycji narodowej. Myślę, że to dobre, ładne i przejrzyste przemówienie.

A gesty Koalicji Obywatelskiej, na przykład niegłosowanie przeciw Elżbiecie Witek jako marszałkowi Sejmu? To też ładny gest? Rokuje na jakieś pojednanie i dalsze kompromisy?

Gest ładny i dobrze, że się pojawił. Podobny gest zresztą zdaje się był 4 lata temu, gdzie w podobny sposób przedstawiciele opozycji się zachowali, a potem zmienili nieco zdanie, ogłaszając się opozycją totalną. Teraz ten gest został odebrany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości, szczególnie przez premiera Jarosława Kaczyńskiego, jako pewien gest, który kończy okres opozycji totalnej. Czy tak rzeczywiście się stanie, czas pokaże, bo trudno jest oceniać to po pierwszym dniu.

Zwłaszcza, że marszałkiem Senatu został Tomasz Grodzki - polityk Platformy Obywatelskiej.

Ale jego wystąpienia, miałem okazję wysłuchać ich już po wyborze, stwarzają też pewną nadzieję na to, że być może współpraca między Sejmem i Senatem nie będzie polegała tylko i wyłącznie na działaniu obstrukcyjnym. Mam nadzieję, że tak nie będzie. W każdym razie taka deklaracja padła, ale „po owocach ich poznacie”. Oby rzeczywiście stało się tak, jak nowy marszałek Senatu zapowiedział. Czas to zweryfikuje. To zawsze jest możliwość nowego otwarcia, także w swoim sposobie prowadzenia działań opozycyjnych w stosunku do rządu i myślę, że brakowało przez ostatnie 4 lata takiej merytorycznej oceny działań rządu ze strony opozycji. Bardziej dominowały emocje i taka trudność w pogodzeniu się z porażką polityczną, jaka się 4 lata temu przytrafiła Platformie Obywatelskiej. Być może - zawsze jestem nieobiektywny, bo jestem politykiem drugiej strony - ale być może to jest okazja do tego, żeby inaczej prowadzić tę politykę, bo jednak na ten sposób bycia opozycją Polacy zareagowali negatywnie, bo znów opozycję do tej roli jednak powołali, a nie oddali jej sterów rządów.

Jeśli mówimy o opozycji to Włodzimierz Czarzasty został wicemarszałkiem Sejmu. Leszek Miller z właściwą sobie ironią skomentował, że to jest „symboliczne zakończenie afery Rywina”, a pan jak to skomentuje?

Pan Czarzasty jest parlamentarzystą po raz pierwszy. Mimo że jego droga polityczna trwa przecież całe lata, to do tej pory nigdy szczęścia wyborczego nie miał. Myślę, że to jest troszeczkę tak, że o aferze Rywina i tamtych kłopotach SLD pamięta tylko i wyłącznie Leszek Miller, ponieważ to ona pozbawiła go wówczas władzy, został odwołany, przez swoje środowisko polityczne zastąpiony przez Marka Belkę. Od tamtej pory zmieniło się w polskiej polityce wiele, są zupełnie innego rodzaju spory polityczne, innego rodzaju emocje nadają ton życiu politycznemu. Tamta historia jest tylko i wyłącznie czymś, co przypomina się samemu Leszkowi Millerowi. Gdybyśmy dzisiaj wyszli na ulicę, przeprowadzili ankietę wśród ludzi czym była afera Rywina, to nie sądzę, aby zbyt wiele osób w ogóle pamiętało co chodzi.

Wczoraj gościem Rozmowy Dnia był pan poseł Tomasz Lenz z Platformy Obywatelskiej. Zapytany jak przewiduje jak będzie się układać ta kadencja Sejmu powiedział: „Spokojnie już było”. Podziela pan tę opinię?

Niespokojnie też już było, bo ostatnia kadencja była mocno niespokojna i myślę, że ta będzie jednak troszeczkę inna. Mam nadzieję, że spokojniejsza ze względu na to, że tamten sposób bycia opozycją formacji politycznej pana posła Lenza, a więc Platformy Obywatelskiej, także jej koalicjantów: Nowoczesnej i PSL-u czy obecnie Lewicy - bardzo mocne emocje, uliczne wręcz próby artykułowania swoich racji, spowodowały tylko i wyłącznie to, że po czterech latach takiej polityki ze strony opozycji, opozycja ponownie przegrała i nie sprawuje władzy w Polsce. Więc jeżeli politycy opozycji chcą kiedyś, aby Polacy im zaufali, to muszą chyba zreflektować się i zacząć pokazywać pozytywne propozycje jakie mają, zacząć merytoryczną dyskusję, bo na tego rodzaju emocjach w sporze politycznymi i tym, że nie było spokoju, że zacytuję wspominanego przez pana posła, na tym chyba jednak nie powinno im się znowu udać wygrać. To jest moja ocena tej sytuacji. Jak będzie w rzeczywistości, zobaczymy. Ja zawsze jestem nastawiony do wszystkiego optymistycznie. Uważam, że jest czas na to, żeby doszło do jakiejś refleksji i do tego, abyśmy o ważnych sprawach mówili w sposób merytoryczny.

Zobacz także

2019-12-13, godz. 06:45 Prof. Wojciech Polak [wideo] Ponad 40 proc. Polaków uważa, że wprowadzenie stanu wojennego było słuszną decyzją. 58 proc. nie potrafi wskazać dokładnie kiedy został ogłoszony – o tym, cze ... » więcej 2019-12-12, godz. 06:00 Prof. Maciej Świątkowski [wideo] Do Parlamentu wraca sprawa ewentualnego utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej. Za kilka dni ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego pro ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmo ... » więcej 2019-12-10, godz. 06:14 Maciej Glamowski Grudziądz zaciska pasa. Najbardziej zadłużony szpital w Polsce ma na minusie ponad pół miliarda złotych. Obciąża to budżet miasta, które musi spłacać długi le ... » więcej 2019-12-09, godz. 06:11 Bartosz Kownacki Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, wybrany niedawno do Krajowej Rady Sądownictwa, a tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości i jej ... » więcej 2019-12-06, godz. 06:03 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, inowrocławski radny, który został powołany na wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Pytal ... » więcej 2019-12-05, godz. 06:00 Michał Zaleski [wideo] Co z rosnącym zadłużeniem Torunia? Czy miasto będzie musiało ograniczać inwestycje? Jak kondycja finansowa miasta ma się do organizacji festiwalu Camerimage. ... » więcej 2019-12-04, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Jaki jest stan finansów Bydgoszczy i potrzebne miastu inwestycje? Poza tym o ewentualnej odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku. Rozmowa Dnia z szefem klu ... » więcej 2019-12-03, godz. 06:22 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pytaliśmy między innymi o plany legislacyjne na najbliższą kadencję ... » więcej 2019-12-02, godz. 06:15 Piotr Tomaszewski [wideo] – Bardzo trudne jest znalezienie oszczędności w budżecie miasta. Wciąż mam nadzieję, że środki utracone z powodu obniżki podatków, rząd jakoś samorządom zreko ... » więcej
12345