Piątek, 13 grudnia 2019 r.   Imieniny: Lucji, Otylii
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-10-04, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Łukasz Schreiber [wideo]

Łukasz Schreiber
Łukasz Schreiber
PR PiK - Rozmowa Dnia - Łukasz Schreiber
Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Polityka pytaliśmy o jego stosunek do przedwyborczych sondaży oraz o analizy, według których elektorat rządzącej partii nie należy do najbardziej zmotywowanych do pójścia na wybory. Pytaliśmy także o to, czy prezes Prawa i Sprawiedliwości odpowie na wezwania, by stanął do debaty z liderami opozycji.


Marcin Kupczyk: Im wyższa frekwencja, tym lepszy wynik partii rządzącej – tak wynika z wewnętrznych symulacji, do których dotarł Dziennik Gazeta Prawna. Prawo i Sprawiedliwość sprawdziło, jak liczba głosujących mogłaby wpłynąć na wyniki wyborów. Wzięto pod uwagę frekwencję na trzech różnych poziomach – 53, 57 i 59 proc. W każdym z tych wariantów wygrywa PiS, mając 45, 48 i 53 proc. głosów. W mandatach przeliczyłoby się to na – od 238 do nawet 278. Wyniki badań mają pokazywać, dlaczego partia rządząca na ostatniej prostej kampanii walczy o jak największą frekwencję. To prawda?
Łukasz Schreiber: Oczywiście, że walczymy o jak najwyższą frekwencję. Im więcej Polaków pójdzie do urn, tym mandat dla zwycięzcy jest silniejszy. Im więcej Polaków idzie do urn, to znaczy, że tym większa jest akceptacja wielu działań. Kto by pomyślał jeszcze niedawno, że tak będzie?
Przy wyborach europejskich pamiętam radość z wysokiej frekwencji. I prognozy, że opozycja na pewno wygrywa. Okazało się coś zupełnie innego. Pewnie dlatego, że dotąd wysoka frekwencja w ostatnich kilkunastu latach brała się z tego, że na wybory szły co najwyżej dodatkowe osoby z wielkich miast. Tym razem, w Warszawie na przykład, frekwencja była na podobnym poziomie, co na Podkarpaciu czy w Małopolsce. To bardzo dobrze, że mieszkańcy także mniejszych miejscowości i wsi wzięli odpowiedzialność za to, co się dzieje w Polsce i poszli głosować.
To wszystko pokazuje, że w tym momencie trwa walka naprawdę o każdy głos. Każde sto, tysiąc głosów może zmienić wynik tych wyborów. W naszym okręgu bydgoskim na ostatni mandat - dla PiS czy PSL - miało wpływ 36 głosów. Naprawdę nie jest tak, że te wybory są rozstrzygnięte już dzisiaj, że mój głos nie ma znaczenia.

W ostatnim spocie, który wyprodukowało Prawo i Sprawiedliwość, pewien znany aktor mówi, że wyborów nie wygrywa się leżąc na kanapie.
– Święta prawda – także nie wygrywa się sondażami, ani gdy się popada w pychę. Warto iść głosować, zwłaszcza jeżeli może się głosować pozytywnie – za kimś, a nie przeciwko komuś, bo to znaczy, że jest jakiś wybór, że mamy swoją formację, której chcielibyśmy zaufać.

Jest jeszcze jeden ranking, bardzo interesujący. Dziennik "Rzeczpospolita" razem z jedną z sondażowni sprawdził tzw. wskaźnik mobilizacji Polaków przed wyborami. Zdaniem komentatorów, wyniki dają szansę i nadzieję przedstawicielom opozycji. Pokazują bowiem, że najbardziej zmobilizowany jest elektorat Lewicy. 100% jej wyborców odpowiedziało: "jestem bardzo" lub "jestem raczej zdeterminowany" do udziału w wyborach i głosowania na swoich. Elektorat Koalicji Obywatelskiej ma 90 proc. takich odpowiedzi, natomiast Prawa i Sprawiedliwości - tylko 3/4. Wasi wyborcy są uspokojeni i nie wybierają się na wybory?
– Mam nadzieję, że rzeczywistość będzie inna, ale dlatego też prowadzimy akcję. Tego się nie robi tylko w studiach telewizyjnych czy radiowych. Każdego dnia spotykam się z mieszkańcami – w czwartek byłem w Więcborku, Gostycynie, Kęsowie, Pakości, Złotnikach Kujawskich, w piątek – czyli dziś – jestem w Sępólnie Krajeńskim, Bydgoszczy, Nowej Wsi Wielkiej i Koronowie. Kontakt z ludźmi, rozmowy z są dla mnie i zawsze były czymś ciekawym i czymś, co lubię. Oczywiście chodzi też o to, aby przekonać jak najwięcej osób w bezpośrednich rozmowach, że warto pójść na wybory. Jest coś takiego, że wielu ludzi mówi: "na pewno macie wygraną" i to jest czynnik demobilizujący.
Jak już mówiłem, sondażami nie wygrywa się wyborów, stąd naszym zadaniem dzisiaj jest zmobilizowanie naszych wyborców i uświadomienie, jak ważne jest, by poszli głosować. Mam ogromną nadzieję, że frekwencja będzie wysoka i bardzo dobrze! Niech będzie 100-procentowa mobilizacja elektoratu Lewicy, Koalicji i 100-procentowa mobilizacja elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy będzie najlepiej, bo wyniki będą najbardziej miarodajne, a zwycięzca będzie miał silny mandat do rządzenia (...)
Zobacz także

2019-11-01, godz. 06:00 ks. Dariusz Okoński Kim według Kościoła Katolickiego są święci? Ilu świętych zamieszkuje niebo? Co oznacza „świętych obcowanie”? Na czym polega życie wieczne? Jak dzieci postrzeg ... » więcej 2019-10-31, godz. 06:45 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była pani poseł Joanna Borowiak, którą zapytaliśmy między innymi o prognozy na pierwsze 100 dni nowej kadencji Sejmu, a także o ważne mie ... » więcej 2019-10-30, godz. 06:00 Jan Szopiński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł-elekt Jan Szopiński. Pytaliśmy go m.in., czy Lewica w nowym Sejmie będzie bardziej liberalna czy bardziej socjalna? Michał Jędr ... » więcej 2019-10-29, godz. 06:00 Ryszard Bober [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był Ryszard Bober, senator PSL. Polityk skomentował protesty wyborcze, które dotyczą także jego wyboru do izby wyższej, odniósł się do ... » więcej 2019-10-28, godz. 06:03 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był radny Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w bydgoskiej Radzie Miasta, a rozmawiać będziemy między innymi ... » więcej 2019-10-25, godz. 06:57 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w Bydgoszczy. Polityk komentował nowy podział sceny politycznej: wejście do Sejmu Lewicy i Konf ... » więcej 2019-10-24, godz. 06:03 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy między innymi o rozpoczynającej się kadencji Sejmu, a także o sporze w bydgoskiej Radzie Miasta o ... » więcej 2019-10-23, godz. 06:03 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Dariusz Kurzawa, poseł-elekt PSL. Pytaliśmy polityka o to, czym zajmie się w Parlamencie, jakie sprawy naszego regionu są do załatwie ... » więcej 2019-10-22, godz. 06:00 Kosma Złotowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był europoseł Kosma Złotowski, którego pytaliśmy między innymi o głosowanie w Parlamencie Europejskim nad wyborem K ... » więcej 2019-10-21, godz. 06:02 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera, równocześnie wybrany posłem kolejnej kadencji, a rozmawialiśmy międ ... » więcej
23456