Czwartek, 23 stycznia 2020 r.   Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-10-02, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Bartosz Kownacki [wideo]

Bartosz Kownacki. Fot. Archiwum
Bartosz Kownacki. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Bartosz Kownacki
Komentarz do informacji dotyczących możliwości składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz do toczącej się kampanii wyborczej na przykładzie głośnych ostatnio wystąpień blogerki Klaudii Jachiry. Poza tym wspomnienie zmarłego w poniedziałek Kornela Morawieckiego - legendy antykomunistycznej opozycji. Rozmowa Dnia z posłem Prawa i Sprawiedliwości Bartoszem Kownackim.

Marcin Kupczyk: Zaczniemy od smutnej wiadomości – nie żyje Kornel Morawiecki, wieloletni działacz opozycji demokratycznej, jeszcze "Solidarności" walczącej, podziemia, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. To smutna wiadomość i na pewno wielka strata dla polskiej polityki.
Bartosz Kownacki: To była informacja, która z bólem do nas wszystkich dotarła. To był jeden z ostatnich opozycjonistów niepokornych. Miał piękną kartę z czasów opozycji demokratycznej, a potem po 1989 roku też nie akceptował tego wszystkiego, co się w kraju działo. Szczególnie cenię go za współpracę z premierem Janem Olszewskim i z czasów opozycji demokratycznej, ale szczególnie – później ze startu w Ruchu Odbudowy Polski. To były lata 90. i środowisko, które moim zdaniem było bardzo mądre i miało słuszną ocenę całej transformacji, która miała miejsce w Polsce.
To dla nas wszystkich ogromna strata!

Kornel Morawiecki do końca swoich dni wypowiadał się bardzo negatywnie o porozumieniach zawartych przy Okrągłym Stole. Uważał, że Okrągły Stół to była wręcz pomyłka.
- W dużej mierze się pod tym podpiszę. Może samo porozumienie było słuszne - w tym sensie, że nie było innej możliwości obalenia komunizmu i porozumienia się z komunistami. Jednak to wszystko, co stało się dzień po zwycięskich w wyborach 4 czerwca, po porażce komunistów do senatu, było zaskakujące. Bierność dużej części opozycji, dotrzymywanie paktu ze stroną, która już nie miała możliwości paktowej, bo społeczeństwo pokazało, że nie istnieje - z tym wszystkim nie zgadzał się Kornel Morawiecki. Pokazywał niezadowolenie z wszystkiego, co się później działo. Nie zgadzał się, oceniał słusznie, że to wynik błędów, które zostały zawarte podczas porozumień Okrągłego Stołu i kontynuowaniu ich. To jest bardzo ważne - to było kontynuowanie czegoś, co w zmienionej w rzeczywistości nie powinno mieć miejsca. Można było te porozumienia zerwać i inaczej poprowadzić sprawy polskie.
W jakimś sensie Kornel Morawiecki został wynagrodzony ostatnio – najważniejszym polskim wyróżnieniem - odznaczeniem Orła Białego, a także poprzez fakt, że był marszałkiem seniorem tej kadencji, trafił do Parlamentu, mógł pokazywać swoje stanowisko i głosem rozsądku nas wszystkich mobilizować.
Ten piękny życiorys, piękna droga została zakończona, ale dopełniona tym, że w wolnej Polsce wyborcy, obywatele potrafili go uhonorować i został posłem na Sejm.

Przejdźmy do bieżących wydarzeń i bardzo niepokojących informacji, zwłaszcza dla mieszkańców naszego regionu. Okazuje się, że z dużym prawdopodobieństwem odpady z nieczynnej spalarni w Warszawie mogą trafiać na teren naszego województwa. Są przywożone i gdzieś zakopywane, o czym opowiadają świadkowie. Mówił o tym przed kilkoma dniami na antenie Polskiego Radia PiK choćby Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Zresztą zwrócił się do prokuratury z tą sprawą.
– To jest niebywała kompromitacja. Okazuje się, że nie tylko Wisłą trafiają ścieki do Bydgoszczy. To nie tylko katastrofa ekologiczna, która już zagraża Bałtykowi, ale także - niestety - w ciężarówkach ścieki przewożone są do naszego regionu.
Cała sprawa oczyszczalni ścieków to jest jeden wielki skandal. Pamiętam argumentację kilka lat temu, kiedy oczyszczalnię budowano. Wydano na nią bodajże 700 milionów złotych, była to najdroższa oczyszczalnia w tej części Europy. Podnoszono, że tak drogiej oczyszczalni nikt jeszcze nie budował i dlaczego takie pieniądze są wydawane, były nawet zarzuty korupcyjne.
Wtedy odpowiedź rządzącej ekipy PO brzmiała: rzeczywiście jest to droga oczyszczalnia, ale będzie to oczyszczanie najwyższej jakości, o najwyższych standardach; musi tyle kosztować, żeby nie było awarii i zagrożenia dla mieszkańców nie tylko Warszawy. Bo tak naprawdę – już nawet nie mówiąc o wywożeniu nieczystości, co się nie mieści w głowie – to ta pierwotna katastrofa w najmniejszym stopniu dotyczy mieszkańców Warszawy (...)...
wybory

Zobacz także

2019-11-26, godz. 06:30 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł prof. Zbigniew Girzyński, z którym rozmawialiśmy miedzy innymi o pomyśle upamiętnienia 100-lecia Bitwy Warszawskiej, jak równ ... » więcej 2019-11-25, godz. 06:01 Krzysztof Gawkowski Lewica zawiadamia prokuraturę ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek, w związku z głosowaniami w Sejmie nad wyborem czł ... » więcej 2019-11-22, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] O zapowiedziach z expose premiera Mateusza Morawieckiego odnoszących się do ochrony zdrowia w Polsce. Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący sejmowej komisji ... » więcej 2019-11-21, godz. 06:00 Radosław Sikorski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy między innymi o jego rezygnacji z kandydowania w prawyborach prezydenckich, o sy ... » więcej 2019-11-20, godz. 06:00 Adam Banaszak [wideo] O propozycji zniesienia granicy 30-krotności przeciętnej pensji w gospodarce złożonej przez Porozumienie, a także o expose premiera. Gościem Rozmowy Dnia był ... » więcej 2019-11-19, godz. 06:06 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy dnia był poseł PO Arkadiusz Myrcha. Pytaliśmy go, czy nowa kadencja Parlamentu będzie spokojna i merytoryczna, czy Senat staje się nadzieją op ... » więcej 2019-11-18, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o przyjętej w ubiegłym tygodniu rezolucji Parlamentu Europejskiego, krytyk ... » więcej 2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej
34567