Czwartek, 23 stycznia 2020 r.   Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-10-01, 06:00 Michał Jędryka

Dariusz Kurzawa [wideo]

Dariusz Kurzawa
Dariusz Kurzawa
Rozmowa Dnia - Dariusz Kurzawa
Gościem „Rozmowy dnia" we wtorek (1 października) był pan Dariusz Kurzawa, kandydujący do Sejmu z pierwszego miejsca listy PSL Koalicja Polska. Rozmawialiśmy między innymi o możliwych scenariuszach powyborczych, a także o kandydaturze Janusza Wojciechowskiego na komisarza Komisji Europejskiej.

Wczoraj w Rzeczpospolitej ukazał się sondaż IBRIS - u, oceniono w nim, że elektorat Polskiego Stronnictwa Ludowego jest jednym z najsłabiej zmobilizowanych elektoratów. To znaczy, istnieje jakiś margines tego elektoratu, który nie do końca jest zdecydowany, czy pójdzie na wybory. Czy rzeczywiście z pana doświadczenia też tak wynika?

Czasami tak bywa, ale myślę, że mamy jeszcze prawie 2 tygodnie do wyborów, nasi wyborcy też przyglądają się temu, co dzieje się na scenie politycznej, temu co dzieje się w Polskim Stronnictwie Ludowym. Myślę, że w ostatniej, takiej już najważniejszej chwili, podejmą właściwą decyzję i pójdą do wyborów.

No własnie, przyglądają się. Czy połączenie z antysystemowym Kukizem to nie jest połączenie ognia z wodą?

To nie tylko jest Kukiz, bo przecież są Ślązacy także się do nas przyłączyli, i część środowisk prawicowych z Markiem Biernackim na czele. Myślę, że jest to rozwiązanie dobre, szczególnie jeżeli chodzi o południe Polski. Tam, gdzie Polskie Stronnictwo Ludowe miało troszeczkę słabsze listy, troszeczkę słabsze notowania, tam jednak Paweł Kukiz dość mocno nas wspomógł, jeżeli chodzi o wypełnienie tych list. Jego osobista popularności i popularność wielu osób, które są z nim związane, także pomogły. I to także spowoduje, że nasz wynik będzie lepszy, niż gdybyśmy startowali oddzielnie.

Zawsze byliście bliżej Platformy Obywatelskiej, bliżej Koalicji Obywatelskiej, a teraz wydaje się, że próbujecie budować jakiś taki równy dystans, na przykład pojawił się spot o POPiS-ie...

No bez przesady. Staraliśmy się zawsze być tą partią centrum, która potrafi się porozumieć z każdym, bo takie jest nasze hasło do wyborów: „Łączymy Polaków, od prawa, do lewa”. Możemy się z każdym porozumieć, i to jest ta wartość dodana Polskiego Stronnictwa Ludowego, a jeżeli chodzi o Platformę Obywatelską, Koalicję Europejską, każdy ma swoją wizję. Oni zbyt mocno uciekli w lewą stronę, co nie odpowiadało naszemu elektorat. Pokazały to wybory do europarlamentu, ale także nie odpowiadało to wielu naszym członkom, wielu w naszym kandydatom. Dlatego też ten wybór. I dlatego też szukanie tego miejsca właściwego dla PSL, czyli takiego centrum porozumienia.

A kandydatura Janusza Wojciechowskiego na komisarza w Komisji Europejskiej? Czy jesteście państwo w stanie wesprzeć tę kandydaturę, współpracować z takim komisarzem, jeżeli zostanie powołany?

Polskie Stronnictwo Ludowe pokazywało, że potrafi wspierać dobre pomysły. Byliśmy jedyną partią opozycyjną, która wsparła na przykład program 500 plus, i która dość pozytywnie o nim się wyraża. Jeżeli chodzi o Janusza Wojciechowskiego, ja mam osobiście też takie delikatne dylematy, bo przecież pamiętam, jak wybierałem pana Janusza Wojciechowskiego na prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, bo on był kiedyś naszym prezesem. Natomiast nasi eurodeputowani, jak również nasi liderzy stwierdzili, że dla dobra Polski jesteśmy wesprzeć nawet osobę, która tak mocno zdradziła Polskie Stronnictwo Ludowe, która jest w stosunku do nas bardzo negatywnie nastawiona. Liczy się tutaj interes kraju, liczy się interes naszych rolników. To jest najważniejsze. My potrafimy stanąć ponad podziałami, ponad antypatiami osobistymi. Najważniejsza jest Polska, i najważniejszy jest to, aby naszemu krajowi żyło się jak najlepiej, aby rolnikom żyło się jak najlepiej, a komisarz będzie mógł na pewno wiele rzeczy pozytywnych dla rolników spowodować, dlatego zapewne będziemy wspierać pana Wojciechowskiego.(...)

Zobacz także

2019-11-26, godz. 06:30 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł prof. Zbigniew Girzyński, z którym rozmawialiśmy miedzy innymi o pomyśle upamiętnienia 100-lecia Bitwy Warszawskiej, jak równ ... » więcej 2019-11-25, godz. 06:01 Krzysztof Gawkowski Lewica zawiadamia prokuraturę ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek, w związku z głosowaniami w Sejmie nad wyborem czł ... » więcej 2019-11-22, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] O zapowiedziach z expose premiera Mateusza Morawieckiego odnoszących się do ochrony zdrowia w Polsce. Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący sejmowej komisji ... » więcej 2019-11-21, godz. 06:00 Radosław Sikorski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy między innymi o jego rezygnacji z kandydowania w prawyborach prezydenckich, o sy ... » więcej 2019-11-20, godz. 06:00 Adam Banaszak [wideo] O propozycji zniesienia granicy 30-krotności przeciętnej pensji w gospodarce złożonej przez Porozumienie, a także o expose premiera. Gościem Rozmowy Dnia był ... » więcej 2019-11-19, godz. 06:06 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy dnia był poseł PO Arkadiusz Myrcha. Pytaliśmy go, czy nowa kadencja Parlamentu będzie spokojna i merytoryczna, czy Senat staje się nadzieją op ... » więcej 2019-11-18, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o przyjętej w ubiegłym tygodniu rezolucji Parlamentu Europejskiego, krytyk ... » więcej 2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej
34567