Wtorek, 21 stycznia 2020 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-17, 06:00 Redakcja

Mikołaj Bogdanowicz [wideo]

Mikołaj Bogdanowicz
Mikołaj Bogdanowicz
PR PiK - Rozmowa Dnia - Mikołaj Bogdanowicz
Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który był dziś gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK mówił, że porozumienie zawarte dziś w Brzozie Bydgoskiej pomiędzy gminą Nowa Wieś Wielka, a wojewodą, PKP, portem Gdynia i innymi podmiotami, doprowadzi do powołania spółki celowej, która wybuduje port przeładunkowy w Emilianowie, będący tak zwanym „extended port gateway” dla Portu Gdynia. Jego budowa jest pierwszym etapem przekształcania Bydgoszczy i okolic w ważny węzeł transportowo–logistyczny o znaczeniu europejskim.


Michał Jędryka: Spotykamy się w szczególnym dniu - 17 września przypada 80. rocznica wkroczenia wojsk sowieckich do Polski, w konsekwencji tajnego protokołu do Paktu Ribbentrop-Mołotow. Tragiczna rocznica będzie upamiętniona w województwie. Będzie Pan brał udział w obchodach?
Mikołaj Bogdanowicz: Pamiętamy o drugim ciosie, jaki został zadany Polsce w 1939 roku. Na zaproszenie burmistrza Pakości i pani dyrektor szkoły podstawowej będę dziś na uroczystościach w powiecie inowrocławskim. Z kolei w czwartek, na zaproszenie komendanta wojewódzkiego policji, będę na uroczystości upamiętnienia ofiar mordu policjantów przez NKWD w 1940 roku, też w czasie wojny.

Rozmawiamy jednak z innej okazji. Dziś ma zostać podpisane porozumienie pomiędzy wojewodą, gminą Nowa Wieś Wielka, PKP i jeszcze innymi podmiotami, dotyczące utworzenia suchego portu w Emilianowie.
– Pracowaliśmy na to bardzo długo. Trzy lata budowaliśmy porozumienie różnych instytucji, aby mogło dojść do tej ważnej inwestycji w okolicach Bydgoszczy, na terenie Nowej Wsi Wielkiej. Dzisiejsze porozumienie podpisali m.in.: PKP SA, PKP Cargo, KOWR. Najważniejszym elementem był jednak port w Gdyni, z którym najdłużej negocjowaliśmy Cieszę się, że mamy sygnał od pana premiera i ministra Kwiecińskiego, którym zależy, aby port w Emilianowie powstał i by się rozbudowywał.
Dziś podpisane porozumienie jest początkiem utworzenia spółki celowej, która doprowadzi do budowy tego portu. To z kolei daje ogromne możliwości rozwoju dla województwa kujawsko-pomorskiego. Później konsekwencją rozbudowy tego portu jest budowa dróg kołowych –DK nr 25, a także drogi S10 – nie tylko na odcinku Bydgoszcz-Toruń, ale również Szczecin-Warszawa. To jest cel strategiczny, do którego powinniśmy dążyć.
W Emilianowie powstanie port, w którym będzie rozładowywana część ładunków i załadowywana tutaj na kolei, a potem przewożona do Gdyni. To naprawdę wielka szansa dla nas – blisko mamy port lotniczy, w przyszłości marzy nam się, o czym mówimy już od 4 lat, port rzeczny, choć to pewnie dalsza perspektywa. Wszystko to jednak się ze sobą łączy właśnie w woj. kujawsko-pomorskim.

W efekcie nasze województwo zyskuje szansę, żeby stać się ważnym węzłem transportowym. Spójrzmy na to jeszcze z szerszej perspektywy Unii Europejskiej, gdzie są wyznaczone pewne kanały. Jeden z nich – Bałtyk-Adriatyk – przechodzi przez województwo i Bydgoszcz.
– W ramach sieci TEN-T rzeczywiście jesteśmy w idealnym położeniu. Cieszę się, że w końcu te wszystkie instytucje, o których mówimy, podjęły decyzję za namową pana premiera i pana ministra Kwiecińskiego i że taki port u nas powstaje. Jeszcze raz powtarzam – to wielka szansa dla województwa, bo wokół portu wiele innych rzeczy będzie się tutaj budowało (...)...


Zobacz także

2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej 2019-11-04, godz. 07:49 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy jest medioznawca, prof. Radosław Sajna. Podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wierzchosławicach lider tej partii Władysław K ... » więcej 2019-11-01, godz. 06:00 ks. Dariusz Okoński Kim według Kościoła Katolickiego są święci? Ilu świętych zamieszkuje niebo? Co oznacza „świętych obcowanie”? Na czym polega życie wieczne? Jak dzieci postrzeg ... » więcej 2019-10-31, godz. 06:45 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była pani poseł Joanna Borowiak, którą zapytaliśmy między innymi o prognozy na pierwsze 100 dni nowej kadencji Sejmu, a także o ważne mie ... » więcej 2019-10-30, godz. 06:00 Jan Szopiński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł-elekt Jan Szopiński. Pytaliśmy go m.in., czy Lewica w nowym Sejmie będzie bardziej liberalna czy bardziej socjalna? Michał Jędr ... » więcej 2019-10-29, godz. 06:00 Ryszard Bober [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był Ryszard Bober, senator PSL. Polityk skomentował protesty wyborcze, które dotyczą także jego wyboru do izby wyższej, odniósł się do ... » więcej 2019-10-28, godz. 06:03 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był radny Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w bydgoskiej Radzie Miasta, a rozmawiać będziemy między innymi ... » więcej
45678