Wtorek, 29 września 2020 r.   Imieniny: Michała, Gabriela, Rafała
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-09-17, 06:00 Redakcja

Mikołaj Bogdanowicz [wideo]

Mikołaj Bogdanowicz
Mikołaj Bogdanowicz
PR PiK - Rozmowa Dnia - Mikołaj Bogdanowicz
Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który był dziś gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK mówił, że porozumienie zawarte dziś w Brzozie Bydgoskiej pomiędzy gminą Nowa Wieś Wielka, a wojewodą, PKP, portem Gdynia i innymi podmiotami, doprowadzi do powołania spółki celowej, która wybuduje port przeładunkowy w Emilianowie, będący tak zwanym „extended port gateway” dla Portu Gdynia. Jego budowa jest pierwszym etapem przekształcania Bydgoszczy i okolic w ważny węzeł transportowo–logistyczny o znaczeniu europejskim.


Michał Jędryka: Spotykamy się w szczególnym dniu - 17 września przypada 80. rocznica wkroczenia wojsk sowieckich do Polski, w konsekwencji tajnego protokołu do Paktu Ribbentrop-Mołotow. Tragiczna rocznica będzie upamiętniona w województwie. Będzie Pan brał udział w obchodach?
Mikołaj Bogdanowicz: Pamiętamy o drugim ciosie, jaki został zadany Polsce w 1939 roku. Na zaproszenie burmistrza Pakości i pani dyrektor szkoły podstawowej będę dziś na uroczystościach w powiecie inowrocławskim. Z kolei w czwartek, na zaproszenie komendanta wojewódzkiego policji, będę na uroczystości upamiętnienia ofiar mordu policjantów przez NKWD w 1940 roku, też w czasie wojny.

Rozmawiamy jednak z innej okazji. Dziś ma zostać podpisane porozumienie pomiędzy wojewodą, gminą Nowa Wieś Wielka, PKP i jeszcze innymi podmiotami, dotyczące utworzenia suchego portu w Emilianowie.
– Pracowaliśmy na to bardzo długo. Trzy lata budowaliśmy porozumienie różnych instytucji, aby mogło dojść do tej ważnej inwestycji w okolicach Bydgoszczy, na terenie Nowej Wsi Wielkiej. Dzisiejsze porozumienie podpisali m.in.: PKP SA, PKP Cargo, KOWR. Najważniejszym elementem był jednak port w Gdyni, z którym najdłużej negocjowaliśmy Cieszę się, że mamy sygnał od pana premiera i ministra Kwiecińskiego, którym zależy, aby port w Emilianowie powstał i by się rozbudowywał.
Dziś podpisane porozumienie jest początkiem utworzenia spółki celowej, która doprowadzi do budowy tego portu. To z kolei daje ogromne możliwości rozwoju dla województwa kujawsko-pomorskiego. Później konsekwencją rozbudowy tego portu jest budowa dróg kołowych –DK nr 25, a także drogi S10 – nie tylko na odcinku Bydgoszcz-Toruń, ale również Szczecin-Warszawa. To jest cel strategiczny, do którego powinniśmy dążyć.
W Emilianowie powstanie port, w którym będzie rozładowywana część ładunków i załadowywana tutaj na kolei, a potem przewożona do Gdyni. To naprawdę wielka szansa dla nas – blisko mamy port lotniczy, w przyszłości marzy nam się, o czym mówimy już od 4 lat, port rzeczny, choć to pewnie dalsza perspektywa. Wszystko to jednak się ze sobą łączy właśnie w woj. kujawsko-pomorskim.

W efekcie nasze województwo zyskuje szansę, żeby stać się ważnym węzłem transportowym. Spójrzmy na to jeszcze z szerszej perspektywy Unii Europejskiej, gdzie są wyznaczone pewne kanały. Jeden z nich – Bałtyk-Adriatyk – przechodzi przez województwo i Bydgoszcz.
– W ramach sieci TEN-T rzeczywiście jesteśmy w idealnym położeniu. Cieszę się, że w końcu te wszystkie instytucje, o których mówimy, podjęły decyzję za namową pana premiera i pana ministra Kwiecińskiego i że taki port u nas powstaje. Jeszcze raz powtarzam – to wielka szansa dla województwa, bo wokół portu wiele innych rzeczy będzie się tutaj budowało (...)...


Zobacz także

2020-07-21, godz. 06:05 Krystyna Watkowska [wideo] Gościem Rozmowy Dnia była Krystyna Watkowska - Miejski Rzecznik Konsumentów we Włocławku. Jakich problemów przysporzyła konsumentom pandemia koronawirusa? Na ... » więcej 2020-07-20, godz. 06:50 Kosma Złotowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK był europoseł Kosma Złotowski, którego pytaliśmy o przebieg i wyniki szczytu Unii Europejskiej. - To już jest trzeci ... » więcej 2020-07-17, godz. 06:50 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej Paweł Szramka. Rozmowa o powyborczej rzeczywistości. » więcej 2020-07-16, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Robert Kwiatkowski. O sytuacji politycznej po lewej stronie sceny parlamentarnej po wyborach prezydenckich. Robert Kwiat ... » więcej 2020-07-15, godz. 06:45 Grzegorz Braun Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Grzegorz Braun (Konfederacja). Rozmawialiśmy m.in. o zaproszeniu do rozmów, sformułowanym przez Prezydent ... » więcej 2020-07-14, godz. 06:00 Prof. Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł prof. Zbigniew Girzyński, z którym rozmawialiśmy m.in. o politycznych skutkach wyniku wyborów prezydenckich.Michał Jędryka: 14 ... » więcej 2020-07-13, godz. 06:45 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był w powyborczy poniedziałek politolog prof. Radosław Sajna, z którym rozmawialiśmy o podanych przez PKW wstępnych nieoficjalnych wynika ... » więcej 2020-07-10, godz. 06:03 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Rozmawialiśmy o kończącej się kampanii prezydenckiej. - Polska ambit ... » więcej 2020-07-09, godz. 06:50 Krzysztof Gawkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Jej tematy, to: wynik kandydata Lewicy, dobiegająca końca kampania ... » więcej 2020-07-08, godz. 06:45 Arkadiusz Myrcha Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Arkadiusz Myrcha (PO). Tematy to kampania wyborcza i bieżąca sytuacja polityczna. - Rafał Trzaskowski nie ... » więcej
45678