Czwartek, 12 grudnia 2019 r.   Imieniny: Dagmary, Aleksandra, Ady
Bydgoszcz, Park Przemysłowy, ul. Szosa Obwodowa, DK nr 10 - wypadek. Droga nieprzejezdna
Bydgoszcz, Park Przemysłowy, ul. Szosa Obwodowa, DK nr 10 - wypadek. Droga nieprzejezdna
Bydgoszcz, Park Przemysłowy, ul. Szosa Obwodowa, DK nr 10 - wypadek. Droga nieprzejezdna
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-09, 05:57 Magda Jasińska

Jacek Sasin

Jacek Sasin. Fot. Magda Jasińska
Jacek Sasin. Fot. Magda Jasińska
PR PiK - Rozmowa Dnia - Jacek Sasin
Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że jeśli wygra wybory, skoncentruje się na podniesieniu poziomu życia Polaków. Co to konkretnie oznacza? Skąd wziąć pieniądze na realizację obietnic wyborczych? M.in. o tym, ale również o budowie drogi S10 na odcinku Bydgoszcz-Toruń i proteście części samorządowców przeciwko obniżaniu podatków rozmawialiśmy z wicepremierem Jackiem Sasinem w "Rozmowie dnia". Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów był w piątek gościem bydgoskiej konwencji wyborczej Łukasza Schreibera.

Magda Jasińska: Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że – jeśli wygra wybory – to będą Państwo nastawieni na poprawę poziomu życia Polaków. To w ogóle możliwe, żebyśmy wyrównali poziomem życia chociażby do naszych zachodnich sąsiadów?
Jacek Sasin: Jest to możliwe, w ciągu ostatnich czterech lat dokonaliśmy przecież ogromnego skoku. To skok i cywilizacyjny - mamy bardzo szybki wzrost gospodarczy i coraz większe zasoby – również do tego, żeby się szybciej rozwijać. Ale dokonaliśmy również skoku w poziomie życia - jeśli spojrzymy chociażby na płacę minimalną. Średnia płaca w tej chwili oscyluje w granicach 5 tys. zł. Praktycznie uporaliśmy się z problemem bezrobocia, wspomogliśmy bardzo wiele grup społecznych - tych, którym żyje się najgorzej, jak chociażby emeryci czy rodziny wielodzietne, ale również matki, które nie pracowały i nie mają swoich emerytur, bo wychowały więcej dzieci. To wszystko dzisiaj buduje taki obraz Polski, w którym obywatelom żyje się na wyższym poziomie.
Przed nami teraz zadanie, żeby ten poziom życia rozwijał się jeszcze szybciej. Takie jest dziś oczekiwanie społeczne. Polacy odrzucają wbijane im do głowy przez wiele lat przekonanie, że są Europejczykami gorszej kategorii i że muszą godzić się z tym, że żyją skromnie, zarabiają mniej i że są tanią siłą roboczą. Całkowicie to odrzucamy. Mamy plan, pomysły, także środki. Pokażemy, jak chcemy osiągnąć dojście do poziomu życia, którym cieszą się dzisiaj obywatele zachodniej Europy.

Z jednej strony pyta pan Koalicję Obywatelską, skąd weźmie pieniądze na swoje obietnice wyborcze, ale też można zapytać Państwa, skąd pieniądze na wzrost życia Polaków?
- Będziemy to pokazywać. Nie chcemy przekazywać programu, który byłby tylko zbiorem pustych haseł. Każdy nasz program, każde kolejne ”piątki", które prezentowaliśmy w ostatnich miesiącach – zresztą już wykonane – miały bardzo solidne podstawy finansowania. Tak będzie również teraz. Mamy naprawdę znakomitą sytuację finansów publicznych. Nigdy jeszcze po 1989 roku nie zdarzyło się, by nie było zaplanowanego na przyszły rok deficytu budżetowego. Udało nam się bardzo zwiększyć dochody - jest ponad 100 miliardów więcej wpływów do budżetu, niż 4 lata temu. Na to się oczywiście składa wiele działań i uszczelnienie systemu podatkowego. Więcej osób zatrudnionych, mała ilość bezrobotnych, a tym samym więcej osób, które pracują, płacą podatki, płacą składki, wyższe pensję – to wszystko powoduje, że mamy w tej chwili środki na to. One oczywiście nie są nieograniczone i musimy je wydać w bardzo rozsądny sposób – żeby podnosić poziom życia Polaków, ale jednocześnie maksymalizować mechanizmy wzrostu gospodarczego.

Część samorządowców cały czas protestuje przeciwko obniżeniu podatków twierdząc, że obniżenie choćby CIT dla małych przedsiębiorców, czy też podatku PIT jest niekonstytucyjne.
- Mnie to niezwykle dziwi – jak można protestować przeciwko obniżaniu podatków? Najbardziej mnie dziwi to, że protest firmują i są w nim najgłośniejsi samorządowcy, którzy reprezentują opozycję – Platformę Obywatelską, która jednocześnie zarzuca nam, że nie obniżamy podatków tak, jak powinniśmy. To rozdwojenie jaźni, jakaś schizofrenia. Należałoby oczekiwać, że kierownictwo Platformy zabierze głos w tej sprawie, ale – tak jak w wielu ważnych sprawach – nie chce się wypowiadać, nie chce konkretyzować swojego poglądu. To fałszywy zarzut – że samorządom dzisiaj brakuje pieniędzy z tego powodu, że obniżamy podatki.
Jeśli zsumujemy dochody w ciągu ostatnich 4 lat, samorządy mają wyższe rok do roku o 26 miliardów złotych. To naprawdę potężne pieniądze. Jak zestawimy to z ubytkami, które nie uciekają gdzieś w kosmos, tylko zostają w kieszeniach Polaków – również w kieszeniach mieszkańców samorządów, to rzeczywiście widać, że zysk jest potężny. Obniżenie podatku PIT chociażby - to, co w tej chwili się dzieje - czyli obniżenie dla wszystkich podatku z 18 na 17 proc. kosztuje w skali państwa mniejsze wpływy o 12 miliardów złotych. Z tego mniej więcej trochę mniej niż połowa nie trafi do samorządów, czyli poniżej 6 miliardów złotych. Podsumowując - z jednej strony 26 mld zł więcej, a z drugiej ubytek 6 mld zł, to i tak samorządy są "do przodu". Zamiast więc narzekać i mówić, że nie ma na inwestycje, niech zracjonalizują swoje wydatki. Myślę, że wiele pieniędzy w samorządach wydawane jest bezcelowo – nie po gospodarsku. Na pewno da się oszczędzić, jest wiele samorządów, które sobie znakomicie radzą. Radzę brać przykład... (...)

Zobacz także

2019-10-04, godz. 06:00 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Polityka pytaliśmy o jego stosunek do przedwyborczych sondaży oraz o ... » więcej 2019-10-03, godz. 06:03 Paweł Olszewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Paweł Olszewski (PO). Posła pytaliśmy między innymi o budowę kluczowych dla Bydgoszczy dróg S5 i S10, współpracę w ramach wojew ... » więcej 2019-10-02, godz. 06:00 Bartosz Kownacki [wideo] Komentarz do informacji dotyczących możliwości składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz do toczącej si ... » więcej 2019-10-01, godz. 06:00 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" we wtorek (1 października) był pan Dariusz Kurzawa, kandydujący do Sejmu z pierwszego miejsca listy PSL Koalicja Polska. Rozmawialiśmy ... » więcej 2019-09-30, godz. 06:02 Marcin Wroński [wideo] Gościem poniedziałkowej Rozmowy dnia był inowrocławski radny Marcin Wroński, kandydujący z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu. Rozmawialiśmy między innymi ... » więcej 2019-09-27, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak [wideo] O działaniach podjętych w sprawie składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie woj. kujawsko-pomorskiego i o programie wyborczym. Gościem Rozmow ... » więcej 2019-09-26, godz. 06:15 Tadeusz Zwiefka [wideo] Gościem Rozmowy dnia jest pan Tadeusz Zwiefka, do maja bieżącego roku europoseł, a obecnie kandydat do Sejmu z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej ... » więcej 2019-09-25, godz. 06:00 Sławomir Mentzen [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był Sławomir Mentzen, startujący do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Konfederacji w Toruniu. Kandydata pytaliśmy m.in. o to, jak oc ... » więcej 2019-09-24, godz. 06:15 Krzysztof Czabański [wideo] Gościem wtorkowej Rozmowy Dnia był minister Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, a rozmawialiśmy między innymi o pozwie złożonym przeci ... » więcej 2019-09-23, godz. 06:00 Piotr Król [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Piotr Król (Prawo i Sprawiedliwość), a rozmawialiśmy między innymi o perspektywach drogi ekspresowej nr 10, zwłaszcza na odci ... » więcej
45678