Środa, 20 listopada 2019 r.   Imieniny: Anatola, Sedzimira, Rafała
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-03, 06:00 Magda Jasińska/Redakcja

Paweł Szramka [wideo]

Paweł Szramka
Paweł Szramka
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Szramka
– Nasi wyborcy bardzo często nie do końca rozumieją tę decyzję - mówił o wspólnym starcie z PSL-em Paweł Szramka, poseł Kukiz'15. Lider listy PSL-Koalicja Polska z okręgu toruńsko-włocławskiego był gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK.

Magda Jasińska: Jak się czuje osoba, która poniekąd przyczyniła się do odejścia z polityki tak wytrawnego gracza, jak Eugeniusz Kłopotek?
Paweł Szramka: Myślę, że poseł Kłopotek od dłuższego czasu myślał o tym, żeby opuścić salony polityczne. Może decyzja o wspólnej koalicji z Kukiz'15 mu w tym pomogła?

W czym jest Pan lepszy od dawnego lidera tego okręgu, czyli – posła Zbigniewa Sosnowskiego?
- Zupełnie nie myślę tymi kategoriami. Są na pewno kwestie, w których poseł Sosnowski ma więcej zalet i takie, na których ja znam się lepiej. Tak się stało jednak, że doszło do koalicji między PSL-em i Kukiz'15, i akurat naszym okręgu wyszło takie ustawienie. Takie są efekty rozmów. Ja też w różnych okręgach widziałbym na pierwszych miejscach posłów Kukiz'15, ale w związku z tym, że podpisaliśmy porozumienie, trzeba iść na różne ustępstwa.

Należałoby też spytać, dlaczego przedstawiciele Kukiz'15, którzy tak odżegnywali się od początku od partyjnego systemu, nagle związali się z i zawarli porozumienie z PSL?
- Bardzo dziękuję za to pytanie, bo często zwolennicy czy też inni wyborcy nie do końca rozumieją tę decyzję. My mówimy wprost, że PSL nie różni się praktycznie niczym od partii systemowych, które do tej pory rządziły w Polsce. Natomiast PSL jako jedyne ugrupowanie zdecydował się na przyjęcie naszych postulatów, o których mówiliśmy od początku - takich, jak: zmiana ordynacji wyborczej, referenda, obniżenie podatków. Wszystkie inne partie nie były zainteresowane takimi rozwiązaniami.

Tylko trudno realizować swoje postulaty, jeżeli w sondażach dana partia ma trochę powyżej progu wyborczego.
– Natomiast należy pamiętać, że w tej kadencji Sejmu też nie byliśmy wiodącą siłą polityczną, a dzięki nam były poruszane takie tematy, jak: ordynacja, referenda, zmiana systemu finansowania partii, gabinety polityczne – wszystkie te kwestie, które były przemilczane przez poprzednie kadencje, ponieważ nie było takiego ruchu jak właśnie Kukiz'15.

Nie kusiły Pana inne ugrupowania, zapraszając na listy wyborcze?
- Były luźne rozmowy, natomiast ja zdecydowanie nie chciałbym być w innym ugrupowaniu. Ruch Kukiza to miejsce, w którym czuję się dobrze, swobodnie, w którym mogę się realizować. Jeśli miałbym przejść do partii, która ma szansę na rządzenie, ale być marionetką do podnoszenia ręki, wtedy kiedy chce szef czy prezes partii, to dla mnie to mija się z celem. Takim politykiem zdecydowanie nie chciałbym być.

Tylko, z drugiej strony patrząc - na ile mandatów Kukiz'15 może liczyć w tych wyborach? I jaka to będzie silna grupa już po wyborach - nie mówię o całym klubie PSL-Koalicja Polska, ale właśnie o Kukiz'15?
- Nie jest ważne, ilu będzie naszych posłów, ważne żeby nasze idee w Sejmie cały czas były. Jestem przekonany, że Polacy w końcu dojdą do wniosku, że głosowanie między PiS-em, a Platformą jest złym rozwiązaniem. Te partie będą się po prostu wymieniać, w końcu PiS też się znudzi i znowu Platforma dojdzie do władzy, a chodzi o to, żeby zmieniać systemy... (...)


Zobacz także

2019-10-09, godz. 09:41 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł klubu Kukiz'15, Paweł Szramka. Polityk odpowiedział na pytania o przedwyborcze sondaże, o przyczyny połączenia sił z Polskim St ... » więcej 2019-10-08, godz. 06:08 Jan Krzysztof Ardanowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Polityka pytaliśmy, czy polscy rolnicy doczekają się takich samych dopłat ... » więcej 2019-10-07, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był wojewoda kujawsko-pomorski i kandydat na senatora Mikołaj Bogdanowicz, którego pytaliśmy między innymi o podsumowanie kadencji na s ... » więcej 2019-10-05, godz. 10:36 Krzysztof Czabański [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w sobotę, 5 października był poseł Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, poseł z okręgu toruńskiego włocławskiego ... » więcej 2019-10-04, godz. 06:00 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Polityka pytaliśmy o jego stosunek do przedwyborczych sondaży oraz o ... » więcej 2019-10-03, godz. 06:03 Paweł Olszewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Paweł Olszewski (PO). Posła pytaliśmy między innymi o budowę kluczowych dla Bydgoszczy dróg S5 i S10, współpracę w ramach wojew ... » więcej 2019-10-02, godz. 06:00 Bartosz Kownacki [wideo] Komentarz do informacji dotyczących możliwości składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz do toczącej si ... » więcej 2019-10-01, godz. 06:00 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" we wtorek (1 października) był pan Dariusz Kurzawa, kandydujący do Sejmu z pierwszego miejsca listy PSL Koalicja Polska. Rozmawialiśmy ... » więcej 2019-09-30, godz. 06:02 Marcin Wroński [wideo] Gościem poniedziałkowej Rozmowy dnia był inowrocławski radny Marcin Wroński, kandydujący z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu. Rozmawialiśmy między innymi ... » więcej 2019-09-27, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak [wideo] O działaniach podjętych w sprawie składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie woj. kujawsko-pomorskiego i o programie wyborczym. Gościem Rozmow ... » więcej
23456