Niedziela, 20 września 2020 r.   Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-09-03, 06:00 Magda Jasińska/Redakcja

Paweł Szramka [wideo]

Paweł Szramka
Paweł Szramka
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Szramka
– Nasi wyborcy bardzo często nie do końca rozumieją tę decyzję - mówił o wspólnym starcie z PSL-em Paweł Szramka, poseł Kukiz'15. Lider listy PSL-Koalicja Polska z okręgu toruńsko-włocławskiego był gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK.

Magda Jasińska: Jak się czuje osoba, która poniekąd przyczyniła się do odejścia z polityki tak wytrawnego gracza, jak Eugeniusz Kłopotek?
Paweł Szramka: Myślę, że poseł Kłopotek od dłuższego czasu myślał o tym, żeby opuścić salony polityczne. Może decyzja o wspólnej koalicji z Kukiz'15 mu w tym pomogła?

W czym jest Pan lepszy od dawnego lidera tego okręgu, czyli – posła Zbigniewa Sosnowskiego?
- Zupełnie nie myślę tymi kategoriami. Są na pewno kwestie, w których poseł Sosnowski ma więcej zalet i takie, na których ja znam się lepiej. Tak się stało jednak, że doszło do koalicji między PSL-em i Kukiz'15, i akurat naszym okręgu wyszło takie ustawienie. Takie są efekty rozmów. Ja też w różnych okręgach widziałbym na pierwszych miejscach posłów Kukiz'15, ale w związku z tym, że podpisaliśmy porozumienie, trzeba iść na różne ustępstwa.

Należałoby też spytać, dlaczego przedstawiciele Kukiz'15, którzy tak odżegnywali się od początku od partyjnego systemu, nagle związali się z i zawarli porozumienie z PSL?
- Bardzo dziękuję za to pytanie, bo często zwolennicy czy też inni wyborcy nie do końca rozumieją tę decyzję. My mówimy wprost, że PSL nie różni się praktycznie niczym od partii systemowych, które do tej pory rządziły w Polsce. Natomiast PSL jako jedyne ugrupowanie zdecydował się na przyjęcie naszych postulatów, o których mówiliśmy od początku - takich, jak: zmiana ordynacji wyborczej, referenda, obniżenie podatków. Wszystkie inne partie nie były zainteresowane takimi rozwiązaniami.

Tylko trudno realizować swoje postulaty, jeżeli w sondażach dana partia ma trochę powyżej progu wyborczego.
– Natomiast należy pamiętać, że w tej kadencji Sejmu też nie byliśmy wiodącą siłą polityczną, a dzięki nam były poruszane takie tematy, jak: ordynacja, referenda, zmiana systemu finansowania partii, gabinety polityczne – wszystkie te kwestie, które były przemilczane przez poprzednie kadencje, ponieważ nie było takiego ruchu jak właśnie Kukiz'15.

Nie kusiły Pana inne ugrupowania, zapraszając na listy wyborcze?
- Były luźne rozmowy, natomiast ja zdecydowanie nie chciałbym być w innym ugrupowaniu. Ruch Kukiza to miejsce, w którym czuję się dobrze, swobodnie, w którym mogę się realizować. Jeśli miałbym przejść do partii, która ma szansę na rządzenie, ale być marionetką do podnoszenia ręki, wtedy kiedy chce szef czy prezes partii, to dla mnie to mija się z celem. Takim politykiem zdecydowanie nie chciałbym być.

Tylko, z drugiej strony patrząc - na ile mandatów Kukiz'15 może liczyć w tych wyborach? I jaka to będzie silna grupa już po wyborach - nie mówię o całym klubie PSL-Koalicja Polska, ale właśnie o Kukiz'15?
- Nie jest ważne, ilu będzie naszych posłów, ważne żeby nasze idee w Sejmie cały czas były. Jestem przekonany, że Polacy w końcu dojdą do wniosku, że głosowanie między PiS-em, a Platformą jest złym rozwiązaniem. Te partie będą się po prostu wymieniać, w końcu PiS też się znudzi i znowu Platforma dojdzie do władzy, a chodzi o to, żeby zmieniać systemy... (...)


Zobacz także

2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej 2020-07-31, godz. 08:14 Przemysław Kożan Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kier ... » więcej 2020-07-30, godz. 06:00 Honorata Galczewska Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ust ... » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Krzysztof Nowak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Nowak - rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła przeciążonych ci ... » więcej 2020-07-28, godz. 06:00 Sławomir Mularski W Polsce od początku kwietnia życie nad wodą straciło 196 osób. W miniony weekend utonęło 17 – wynika ze statystyk prowadzonych przez policję. Gościem Rozmowy ... » więcej 2020-07-27, godz. 06:05 Maciej Smolarek Jak wygląda aktualnie sytuacja na rynku pracy w regionie? Czy odmrożenie gospodarki widać w statystykach dotyczących liczby osób bezrobotnych? Jakie branże są ... » więcej
23456