Wtorek, 17 września 2019 r.   Imieniny: Franciszka, Roberta, Justyna
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-26, 06:08 Michał Jędryka

Joanna Borowiak

Joanna Borowiak/fot. nadesłane
Joanna Borowiak/fot. nadesłane
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Joanna Borowiak
Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK była poseł Joanna Borowiak, członek sejmowej komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. O wynagrodzeniach nauczycieli oraz o koncepcji liceum ogólnokształcącego i szkół branżowych.

W ubiegłym roku szkolnym mieliśmy do czynienia ze strajkiem nauczycieli. Ten strajk nie został tak naprawdę zakończony, został zawieszony. Czy pani poseł spodziewa się, że we wrześniu może zostać wznowiony?

Protest faktycznie został zawieszony, natomiast to już jest rola przedstawicieli związków zawodowych, głównie w Związku Nauczycielstwa Polskiego, jaka będzie decyzja. Obserwacje dają nadzieję na to, że jednak ten protest nie zostanie wznowiony. W tej chwili rząd zrealizował postulaty, z którymi wyszła nauczycielska „Solidarność”. Będą podwyżki, które w sumie od 2018 dadzą 21 proc. zwiększenia uposażenia nauczycieli, ale również odpowiadamy na postulaty. Trzeba było również uregulować kwestie związaną z tak zwanym dodatkiem za wychowawstwo, który był bardzo zróżnicowany, delikatnie mówiąc, na całym obszarze kraju. Potrafił wynosić kilkadziesiąt zł do kilkuset złotych. Były bardzo duże dysproporcje. Ja sama pamiętam, jak wykonywałam pracę nauczyciela przy tablicy, kiedy byłam radną Rady Miasta Włocławka, również wnioskowaliśmy do prezydenta o to, żeby taki dodatek zwiększył do wysokości 100 zł. O wysokości tej kwoty decydują samorządy, ale tutaj na poziomie ustawowym dokonaliśmy takich uregulowań, żeby ta minimalna kwota została jednak ustalona i minimalnie ma to być 300 zł. Również czynimy dalsze kroki do tego, żeby odbiurokratyzować szkołę, żeby ta szkoła była bardziej przyjazna dla nauczycieli, dla uczniów i dla rodziców. Także moje osobiste nadzieje, jako nauczyciela, są takie, że ten protest nie zostanie wznowiony. Oczywiście dalsze rozmowy przed nami, dalsze prace okrągłego stołu, toczy się dyskusja, słuchamy. Chcemy w Polsce jak najlepszej edukacji, jak najlepiej funkcjonującej oświaty i takie działania prowadzi rząd Prawa i Sprawiedliwości i takie działania prowadzi i Minister Edukacji Narodowej.

Odbiurokratyzowanie szkoły. Co to ma oznaczać?

Z perspektywy nowej ustawy zmieniającej system edukacji w Polsce i z przepisów wprowadzających prawo oświatowe nie wynikała tak duża biurokracja. Niestety gdzieś tam są jeszcze i pokutują takie zarządzenia wewnętrzne w szkołach, samorządowe... Chcemy, żeby nauczyciel miał jak najmniej dokumentów do wypełniania, żeby mógł rzeczywiście poświęcić się przygotowaniu do zajęć, jak najlepszemu przygotowaniu lekcji i żeby swój czas poświęcił na kontakt z uczniem.

Kiedy rozpocznie się znowu rok szkolny to ta wrześniowa pensja, którą nauczyciele otrzymają będzie już zawierała jakieś podwyżki?

Tak, ta wrześniowa pensja będzie konsumowała kolejny etap podwyżek. Tak jak powiedziałam w perspektywie od 2018 roku w sumie to ponad 20 proc., a przypomnę tylko, że nasi poprzednicy na przestrzeni ostatnich lat swoich rządów dali podwyżkę w wysokości 0 proc. i pensje nie były nawet waloryzowane, i to nie tylko pensje nauczycieli, ale pensje całej sfery budżetowej. Prawo i Sprawiedliwość dokonało takiej waloryzacji w 2017 roku, zwaloryzowaliśmy także pensje nauczycieli. Przeznaczyliśmy na to ponad 400 milionów złotych, a w kolejnym roku 2018 zaczęliśmy wdrażać podwyżki. Te, które będą wypłacone w nowym roku szkolnym. To są podwyżki, które biorą pod uwagę porozumienie zawarte z oświatową „Solidarnością”, ale ja bym też chciała powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo mocno zwiększyło w ogóle finansowanie oświaty, bo prawie o 6 miliardów złotych na przestrzeni lat, w których rządzimy, czyli na przestrzeni 3,5 roku tak naprawdę. Z 40 do 46 miliardów złotych - tak to wygląda kwotowo i jest to bardzo duży skok. Mało tego, dodatkowo jeszcze samorządy otrzymały zwiększone wpływy o ponad 20 miliardów zł. Także to, co mówią niektórzy w sposób nieuprawniony - że nie dofinansowujemy i że cedujemy pewne obowiązki na samorządy jest nieuprawnione. Zwiększyliśmy finansowanie oświaty, zwiększamy wynagrodzenia nauczycieli, ale także czynimy wszystko, żeby szkoła było jak najbardziej przyjazna...

Zobacz także

2019-09-17, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz We wtorek zawarte zostanie porozumienie pomiędzy wojewodą, gminą Nowa Wieś Wielka, PKP i innymi podmiotami w sprawie budowy terminala intermodalnego w Emilian ... » więcej 2019-09-16, godz. 06:30 Stanisław Karczewski [wideo] W Rozmowie dnia nasz wywiad z marszałkiem senatu, Stanisławem Karczewskim, między innymi na temat posiedzenia Parlamentu na granicy kadencji oraz o kondycji s ... » więcej 2019-09-13, godz. 06:15 Antoni Mężydło [wideo] Gościem piątkowej Rozmowy dnia Radia PiK był poseł Antoni Mężydło, toruński kandydat KO do Senatu, a rozmawiano między innymi o trzydziestej rocznicy utworze ... » więcej 2019-09-12, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski [wideo] Sojusz Lewicy Demokratycznej ma plan podniesienia płacy minimalnej do 2700 złotych brutto w przyszłym roku, chce też wprowadzić kwotę wolną od podatku w wysok ... » więcej 2019-09-11, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak [wideo] Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył w poniedziałek, że ma twarde dowody na udział posła PO Krzysztofa Brejzy w organizowanie „hejtu” swoich pr ... » więcej 2019-09-10, godz. 06:03 Krzysztof Czabański [wideo] – Chcemy rozwijać kraj, żeby ludzie mogli żyć godnie. Jeżeli walczymy o wolność od czegoś i o wolność do czegoś, musimy stworzyć do tego warunki. Działania rz ... » więcej 2019-09-09, godz. 05:57 Jacek Sasin Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że jeśli wygra wybory, skoncentruje się na podniesieniu poziomu życia Polaków. Co to konkretnie oznacza? Skąd wziąć pieniądz ... » więcej 2019-09-06, godz. 06:06 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem ”Rozmowy dnia" był w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy z nim w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu. Michał Jędr ... » więcej 2019-09-05, godz. 05:50 Marcin Sypniewski [wideo] „Polska potrzebuje realnej zmiany, dlatego kandyduję z listy Konfederacji” - mówił ogłaszając swój start w wyborach parlamentarnych lider listy w okręgu bydgo ... » więcej 2019-09-04, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] O kandydatce Koalicji Obywatelskiej na premiera oraz o tym, w jakim stylu poprowadzi swą kampanię wyborczą KO. Gościem Rozmowy Dnia będzie poseł Tomasz Lenz - ... » więcej
12345