Niedziela, 22 września 2019 r.   Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-16, 06:00 Marcin Kupczyk

Wanda Nowicka

Wanda Nowicka/fot. Tatiana Adonis/archiwum
Wanda Nowicka/fot. Tatiana Adonis/archiwum
Gościem Rozmowy Dnia była Wanda Nowicka, była wicemarszałek Sejmu, obecnie polityk Wiosny Roberta Biedronia. Czy Wiosna pójdzie do wyborów sama, czy w sojuszu? Jakie są szanse opozycji na poprawienie wyniku, czy na zmianę układu sił w nowym parlamencie? Te i inne pytania padły podczas Rozmowy Dnia.

Marcin Kupczyk: W pani tekście zatytułowanym „Moja wiosenna przygoda” mogliśmy przeczytać: „Przeżyłam fantastyczną przygodę. Decydując się na kandydowanie z Wiosną w województwie kujawsko-pomorskim, miałam świadomość, że mandatu nie zdobędę. Postanowiłam jednak kandydować, bo chciałam wesprzeć ten projekt polityczny, którego program jest moim programem – programem, który od lat próbuję realizować we wszystkich rolach, które do tej pory pełniłam”. Co to znaczy?

Wanda Nowicka: Dokładnie znaczy to co napisałam. Wiosna Biedronia jest jedynym, jak na razie, ugrupowaniem politycznym z którym zgadzam się w 100% co do kwestii programowych. Od lat działam na rzecz praw człowieka, praw kobiet, dobrej polityki socjalnej, teraz zaangażowałam się w kwestie ekologiczne i to w ramach Wiosny są słuszne postulaty z którymi się w pełni identyfikuję. Bardzo zależało mi na tym, aby ten projekt znalazł się w Parlamencie Europejskim, co się udało, ale również w Parlamencie krajowym.

Jakie ma teraz pani plany?

Teraz czekamy wszyscy na ostateczne rozstrzygnięcia koalicyjne, a potem trzeba wziąć się do roboty i zaangażować się w kampanię wyborczą, bez względu na to w jakiej roli w tej kampanii wezmę udział, na pewno będę chciała w niej uczestniczyć i wpierać Wiosnę Roberta Biedronia i postulaty, które Wiosna ze sobą niesie.

Jedna z państwa liderek - Sylwia Spurek - komentująca wynik Wiosny w wyborach do Europarlamentu powiedziała: „Musimy jeszcze większym klinem wbić się pomiędzy Platformę i PiS w wyborach krajowych i to jest możliwe. Nie po drodze nam z Millerem, ani z PSL”. Natomiast Robert Biedroń mówił, że Wiosna podjęła decyzję o samodzielnym starcie w jesiennych wyborach, nie ma innych scenariuszy na stole i taki jest nasz plan działania. Ale mówił też, że Wiosna jest gotowa na rozmowy z wszystkimi siłami postępowymi. Więc sama czy z kimś pójdzie Wiosna?

To jeszcze ostatecznie się nie rozstrzygnęło. Wiosna jest ugrupowaniem demokratycznym, które w procesie przygotowywania się do kolejnej kampanii wyborczej bierze pod uwagę wszystkie scenariusze, więc samodzielny start, ale również udział w koalicjach. To może być koalicja lewicowa, ale może być też szersza koalicja. Wciąż jeszcze wszystkie karty są na stole, choć jesteśmy już na ostatniej prostej i decyzję musimy podjąć w tym tygodniu. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Wanda Nowicka

Zobacz także

2019-09-06, godz. 06:06 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem ”Rozmowy dnia" był w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy z nim w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu. Michał Jędr ... » więcej 2019-09-05, godz. 05:50 Marcin Sypniewski [wideo] „Polska potrzebuje realnej zmiany, dlatego kandyduję z listy Konfederacji” - mówił ogłaszając swój start w wyborach parlamentarnych lider listy w okręgu bydgo ... » więcej 2019-09-04, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] O kandydatce Koalicji Obywatelskiej na premiera oraz o tym, w jakim stylu poprowadzi swą kampanię wyborczą KO. Gościem Rozmowy Dnia będzie poseł Tomasz Lenz - ... » więcej 2019-09-03, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] – Nasi wyborcy bardzo często nie do końca rozumieją tę decyzję - mówił o wspólnym starcie z PSL-em Paweł Szramka, poseł Kukiz'15. Lider listy PSL-Koalicja Po ... » więcej 2019-09-02, godz. 07:49 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o deklaracjach, które padły podczas wczorajszych obchodów rocznicowych, o problemach ... » więcej 2019-08-30, godz. 09:08 Krzysztof Czabański Z Przewodniczącym Rady Mediów Narodowych, posłem Krzysztofem Czabańskim, rozmawialiśmy m.in. o podsumowaniu czteroletniej kadencji, a także o nagrodzie mediów ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:07 Krzysztof Czabański Co będzie motywem przewodnim w kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości? - zapowiadał poseł Krzysztof Czabański w Polskim Radiu PiK. Przewodniczący Rady Med ... » więcej 2019-07-31, godz. 06:00 Tomasz Latos O kluczowych dla województwa kujawsko - pomorskiego rządowych inwestycjach. Rozmowa Dnia z posłem Tomaszem Latosem z Prawa i Sprawiedliwości. Michał Jędryka: ... » więcej 2019-07-30, godz. 06:01 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy dnia był minister rolnictwa i Rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy między innymi o niedzielnych wyborach do izb rolniczych, a t ... » więcej 2019-07-29, godz. 06:02 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości, którego pytaliśmy między innymi o wizytę w Polsce szefowej Komisji Europejskiej ... » więcej
12345