Piątek, 14 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana / Utworzono stanowisko korespondenta radiowego we Włocławku (1978)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Centrum Motoryzacyjne
2019-07-16, 06:00 Marcin Kupczyk

Wanda Nowicka

Wanda Nowicka/fot. Tatiana Adonis/archiwum
Wanda Nowicka/fot. Tatiana Adonis/archiwum
Gościem Rozmowy Dnia była Wanda Nowicka, była wicemarszałek Sejmu, obecnie polityk Wiosny Roberta Biedronia. Czy Wiosna pójdzie do wyborów sama, czy w sojuszu? Jakie są szanse opozycji na poprawienie wyniku, czy na zmianę układu sił w nowym parlamencie? Te i inne pytania padły podczas Rozmowy Dnia.

Marcin Kupczyk: W pani tekście zatytułowanym „Moja wiosenna przygoda” mogliśmy przeczytać: „Przeżyłam fantastyczną przygodę. Decydując się na kandydowanie z Wiosną w województwie kujawsko-pomorskim, miałam świadomość, że mandatu nie zdobędę. Postanowiłam jednak kandydować, bo chciałam wesprzeć ten projekt polityczny, którego program jest moim programem – programem, który od lat próbuję realizować we wszystkich rolach, które do tej pory pełniłam”. Co to znaczy?

Wanda Nowicka: Dokładnie znaczy to co napisałam. Wiosna Biedronia jest jedynym, jak na razie, ugrupowaniem politycznym z którym zgadzam się w 100% co do kwestii programowych. Od lat działam na rzecz praw człowieka, praw kobiet, dobrej polityki socjalnej, teraz zaangażowałam się w kwestie ekologiczne i to w ramach Wiosny są słuszne postulaty z którymi się w pełni identyfikuję. Bardzo zależało mi na tym, aby ten projekt znalazł się w Parlamencie Europejskim, co się udało, ale również w Parlamencie krajowym.

Jakie ma teraz pani plany?

Teraz czekamy wszyscy na ostateczne rozstrzygnięcia koalicyjne, a potem trzeba wziąć się do roboty i zaangażować się w kampanię wyborczą, bez względu na to w jakiej roli w tej kampanii wezmę udział, na pewno będę chciała w niej uczestniczyć i wpierać Wiosnę Roberta Biedronia i postulaty, które Wiosna ze sobą niesie.

Jedna z państwa liderek - Sylwia Spurek - komentująca wynik Wiosny w wyborach do Europarlamentu powiedziała: „Musimy jeszcze większym klinem wbić się pomiędzy Platformę i PiS w wyborach krajowych i to jest możliwe. Nie po drodze nam z Millerem, ani z PSL”. Natomiast Robert Biedroń mówił, że Wiosna podjęła decyzję o samodzielnym starcie w jesiennych wyborach, nie ma innych scenariuszy na stole i taki jest nasz plan działania. Ale mówił też, że Wiosna jest gotowa na rozmowy z wszystkimi siłami postępowymi. Więc sama czy z kimś pójdzie Wiosna?

To jeszcze ostatecznie się nie rozstrzygnęło. Wiosna jest ugrupowaniem demokratycznym, które w procesie przygotowywania się do kolejnej kampanii wyborczej bierze pod uwagę wszystkie scenariusze, więc samodzielny start, ale również udział w koalicjach. To może być koalicja lewicowa, ale może być też szersza koalicja. Wciąż jeszcze wszystkie karty są na stole, choć jesteśmy już na ostatniej prostej i decyzję musimy podjąć w tym tygodniu. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Wanda Nowicka

Zobacz także

2020-07-31, godz. 08:14 Przemysław Kożan Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kier ... » więcej 2020-07-30, godz. 06:00 Honorata Galczewska Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ust ... » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Krzysztof Nowak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Nowak - rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła przeciążonych ci ... » więcej 2020-07-28, godz. 06:00 Sławomir Mularski W Polsce od początku kwietnia życie nad wodą straciło 196 osób. W miniony weekend utonęło 17 – wynika ze statystyk prowadzonych przez policję. Gościem Rozmowy ... » więcej 2020-07-27, godz. 06:05 Maciej Smolarek Jak wygląda aktualnie sytuacja na rynku pracy w regionie? Czy odmrożenie gospodarki widać w statystykach dotyczących liczby osób bezrobotnych? Jakie branże są ... » więcej 2020-07-24, godz. 06:50 Wiesław Kamiński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Wiesław Kamiński - bydgoski operator numeru 112. Pytaliśmy m.in. jak wygląda jego praca, kto dzwoni i ile jest tak zwanych zgłoszeń n ... » więcej 2020-07-23, godz. 06:00 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Tematy to między innymi: perspektywy na ocalenie zabytkowego basenu solankowego w Ciechocinku oraz sytuacja ... » więcej 2020-07-22, godz. 06:45 Agnieszka Kowalkowska Gościem Rozmowy Dnia była Agnieszka Kowalkowska, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Tematy spotkania to wpływ epidemii koronawirusa ... » więcej 2020-07-21, godz. 06:05 Krystyna Watkowska [wideo] Gościem Rozmowy Dnia była Krystyna Watkowska - Miejski Rzecznik Konsumentów we Włocławku. Jakich problemów przysporzyła konsumentom pandemia koronawirusa? Na ... » więcej 2020-07-20, godz. 06:50 Kosma Złotowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK był europoseł Kosma Złotowski, którego pytaliśmy o przebieg i wyniki szczytu Unii Europejskiej. - To już jest trzeci ... » więcej
12345