Piątek, 14 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana / Utworzono stanowisko korespondenta radiowego we Włocławku (1978)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-08, 06:00 Maciej Wilkowski

Piotr Król

Piotr Król/fot. Archiwum
Piotr Król/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Piotr Król
Na czym polegać ma walka z "ofensywą zła", jakie są efekty trzydniowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy w Katowicach oraz kto z naszego regionu będzie startował z list koalicji rządzącej w jesiennych wyborach parlamentarnych? O tym wszystkim w dzisiejszej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK. Jej gościem był bydgoski poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król.

Maciej Wilkowski: Zmęczony Pan poseł po trzydniowej konwencji w Katowicach?
Piotr Król: Trochę zmęczony – tym bardziej, że musiałem trochę wcześniej wrócić, bo miałem obowiązki na uczelni. Ale wróciłem zadowolony i naładowany pozytywną energią.

Czyli to było ładowanie akumulatorów?
– W dużej mierze tak. Bardzo merytoryczne spotkanie, w którym wzięło blisko 10 tys. uczestników, 500 panelistów-ekspertów, odbyło się 16 sesji głównych, 17 paneli specjalistycznych - myślę, że każdy znalazł coś ciekawego dla siebie.

No, ale głównym tematem po tej konwencji jest „wielka ofensywa zła", o której mówił prezes Kaczyński. Myślałem, że Pan przyjdzie tu uzbrojony w zbroję czy karabin?
– (śmiech) Ze zbroją mam problem, mówiąc w żartach , bo na chełmie musi się jeszcze korona zmieścić. Dopiero trwają przymiarki.

Na czym ma polegać walka z ofensywą zła i co to jest ofensywa zła?

- Chodzi o dysproporcje i stosunek do ludzi. Czasami - tak, jak w soczewce - pokazuje to pojedyńczy przykład. Myśmy w weekend zorganizowali dużym wysiłkiem i przy udziale wielu ludzi konwencję programową, starając się zająć różnymi aspektami życia Polaków tak, by je zmieniać na lepsze. Równocześnie w tym samym czasie byliśmy świadkami nieudolnej próby wyjścia do ludzi przez grupkę działaczy opozycyjnych. W efekcie jakiś Bogu ducha winny człowiek został na ulicy wyśmiany, a następnie dwa dni go szukano i mówiono, że właściwie nic się nie stało. Moim zdaniem to jest ofensywa zła.

Ale ja później widziałem filmik, na którym...

– ...no tak po dwóch dniach ten Pan został odnaleziony... Ale moim zdaniem polityka nie polega na tym, żeby najpierw człowieka wyśmiewać, a potem go szukać i udowadniać, że właściwie nic się nie stało. Ta sytuacja pokazuje różnice w stosunku do ludzi i do odpowiedzialności.

Co jeszcze jest ofensywą zła?
- Myślę, że wypowiedź prezesa Kaczyńskiego była wielowątkowa. Przypomnijmy sobie wypowiedź pana Jażdżewskiego przed Eurowyborami, który porównywał nas wierzących, bo ja też się do takich osób zaliczam... – nie, jednak nie chcę wracać do tych słów, ale było to bardzo agresywne i niesprawiedliwe porównanie. Efektem takich ataków na wartości jest najprawdopodobniej to sformułowanie, którego prezes użył.
Z drugiej strony programy, które wdrożyliśmy pokazują, że w wielu obszarach życie Polaków się poprawia. Ataki więc są próbą negowania tego albo w ogóle tworzenia jakiejś alternatywnej rzeczywistości, co trudno nazwać dobrym... (...).

Zobacz także

2020-07-31, godz. 08:14 Przemysław Kożan Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kier ... » więcej 2020-07-30, godz. 06:00 Honorata Galczewska Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ust ... » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Krzysztof Nowak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Nowak - rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła przeciążonych ci ... » więcej 2020-07-28, godz. 06:00 Sławomir Mularski W Polsce od początku kwietnia życie nad wodą straciło 196 osób. W miniony weekend utonęło 17 – wynika ze statystyk prowadzonych przez policję. Gościem Rozmowy ... » więcej 2020-07-27, godz. 06:05 Maciej Smolarek Jak wygląda aktualnie sytuacja na rynku pracy w regionie? Czy odmrożenie gospodarki widać w statystykach dotyczących liczby osób bezrobotnych? Jakie branże są ... » więcej 2020-07-24, godz. 06:50 Wiesław Kamiński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Wiesław Kamiński - bydgoski operator numeru 112. Pytaliśmy m.in. jak wygląda jego praca, kto dzwoni i ile jest tak zwanych zgłoszeń n ... » więcej 2020-07-23, godz. 06:00 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Tematy to między innymi: perspektywy na ocalenie zabytkowego basenu solankowego w Ciechocinku oraz sytuacja ... » więcej 2020-07-22, godz. 06:45 Agnieszka Kowalkowska Gościem Rozmowy Dnia była Agnieszka Kowalkowska, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Tematy spotkania to wpływ epidemii koronawirusa ... » więcej 2020-07-21, godz. 06:05 Krystyna Watkowska [wideo] Gościem Rozmowy Dnia była Krystyna Watkowska - Miejski Rzecznik Konsumentów we Włocławku. Jakich problemów przysporzyła konsumentom pandemia koronawirusa? Na ... » więcej 2020-07-20, godz. 06:50 Kosma Złotowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK był europoseł Kosma Złotowski, którego pytaliśmy o przebieg i wyniki szczytu Unii Europejskiej. - To już jest trzeci ... » więcej
12345