Niedziela, 22 września 2019 r.   Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-08, 06:00 Maciej Wilkowski

Piotr Król

Piotr Król/fot. Archiwum
Piotr Król/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Piotr Król
Na czym polegać ma walka z "ofensywą zła", jakie są efekty trzydniowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy w Katowicach oraz kto z naszego regionu będzie startował z list koalicji rządzącej w jesiennych wyborach parlamentarnych? O tym wszystkim w dzisiejszej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK. Jej gościem był bydgoski poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król.

Maciej Wilkowski: Zmęczony Pan poseł po trzydniowej konwencji w Katowicach?
Piotr Król: Trochę zmęczony – tym bardziej, że musiałem trochę wcześniej wrócić, bo miałem obowiązki na uczelni. Ale wróciłem zadowolony i naładowany pozytywną energią.

Czyli to było ładowanie akumulatorów?
– W dużej mierze tak. Bardzo merytoryczne spotkanie, w którym wzięło blisko 10 tys. uczestników, 500 panelistów-ekspertów, odbyło się 16 sesji głównych, 17 paneli specjalistycznych - myślę, że każdy znalazł coś ciekawego dla siebie.

No, ale głównym tematem po tej konwencji jest „wielka ofensywa zła", o której mówił prezes Kaczyński. Myślałem, że Pan przyjdzie tu uzbrojony w zbroję czy karabin?
– (śmiech) Ze zbroją mam problem, mówiąc w żartach , bo na chełmie musi się jeszcze korona zmieścić. Dopiero trwają przymiarki.

Na czym ma polegać walka z ofensywą zła i co to jest ofensywa zła?

- Chodzi o dysproporcje i stosunek do ludzi. Czasami - tak, jak w soczewce - pokazuje to pojedyńczy przykład. Myśmy w weekend zorganizowali dużym wysiłkiem i przy udziale wielu ludzi konwencję programową, starając się zająć różnymi aspektami życia Polaków tak, by je zmieniać na lepsze. Równocześnie w tym samym czasie byliśmy świadkami nieudolnej próby wyjścia do ludzi przez grupkę działaczy opozycyjnych. W efekcie jakiś Bogu ducha winny człowiek został na ulicy wyśmiany, a następnie dwa dni go szukano i mówiono, że właściwie nic się nie stało. Moim zdaniem to jest ofensywa zła.

Ale ja później widziałem filmik, na którym...

– ...no tak po dwóch dniach ten Pan został odnaleziony... Ale moim zdaniem polityka nie polega na tym, żeby najpierw człowieka wyśmiewać, a potem go szukać i udowadniać, że właściwie nic się nie stało. Ta sytuacja pokazuje różnice w stosunku do ludzi i do odpowiedzialności.

Co jeszcze jest ofensywą zła?
- Myślę, że wypowiedź prezesa Kaczyńskiego była wielowątkowa. Przypomnijmy sobie wypowiedź pana Jażdżewskiego przed Eurowyborami, który porównywał nas wierzących, bo ja też się do takich osób zaliczam... – nie, jednak nie chcę wracać do tych słów, ale było to bardzo agresywne i niesprawiedliwe porównanie. Efektem takich ataków na wartości jest najprawdopodobniej to sformułowanie, którego prezes użył.
Z drugiej strony programy, które wdrożyliśmy pokazują, że w wielu obszarach życie Polaków się poprawia. Ataki więc są próbą negowania tego albo w ogóle tworzenia jakiejś alternatywnej rzeczywistości, co trudno nazwać dobrym... (...).

Zobacz także

2019-09-06, godz. 06:06 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem ”Rozmowy dnia" był w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy z nim w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu. Michał Jędr ... » więcej 2019-09-05, godz. 05:50 Marcin Sypniewski [wideo] „Polska potrzebuje realnej zmiany, dlatego kandyduję z listy Konfederacji” - mówił ogłaszając swój start w wyborach parlamentarnych lider listy w okręgu bydgo ... » więcej 2019-09-04, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] O kandydatce Koalicji Obywatelskiej na premiera oraz o tym, w jakim stylu poprowadzi swą kampanię wyborczą KO. Gościem Rozmowy Dnia będzie poseł Tomasz Lenz - ... » więcej 2019-09-03, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] – Nasi wyborcy bardzo często nie do końca rozumieją tę decyzję - mówił o wspólnym starcie z PSL-em Paweł Szramka, poseł Kukiz'15. Lider listy PSL-Koalicja Po ... » więcej 2019-09-02, godz. 07:49 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o deklaracjach, które padły podczas wczorajszych obchodów rocznicowych, o problemach ... » więcej 2019-08-30, godz. 09:08 Krzysztof Czabański Z Przewodniczącym Rady Mediów Narodowych, posłem Krzysztofem Czabańskim, rozmawialiśmy m.in. o podsumowaniu czteroletniej kadencji, a także o nagrodzie mediów ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:07 Krzysztof Czabański Co będzie motywem przewodnim w kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości? - zapowiadał poseł Krzysztof Czabański w Polskim Radiu PiK. Przewodniczący Rady Med ... » więcej 2019-07-31, godz. 06:00 Tomasz Latos O kluczowych dla województwa kujawsko - pomorskiego rządowych inwestycjach. Rozmowa Dnia z posłem Tomaszem Latosem z Prawa i Sprawiedliwości. Michał Jędryka: ... » więcej 2019-07-30, godz. 06:01 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy dnia był minister rolnictwa i Rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy między innymi o niedzielnych wyborach do izb rolniczych, a t ... » więcej 2019-07-29, godz. 06:02 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości, którego pytaliśmy między innymi o wizytę w Polsce szefowej Komisji Europejskiej ... » więcej
12345