Wtorek, 26 maja 2020 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Longinówka
2019-06-10, 06:01 Michał Jędryka

Paweł Machalski

Paweł Machalski. Fot. Archiwum
Paweł Machalski. Fot. Archiwum
Na polskiej scenie politycznej trwają powyborcze przegrupowania. Platforma
Obywatelska łączy się z Nowoczesną. PSL tworzy chadecję, a Kukiz rozmawia
zarówno z Konfederacją jak i z PSL. O tym wszystkim rozmawialiśmy z
politologiem, dr. Pawłem Machalskim.

Michał Jędryka: Do budowy wspólnego, jak najszerszego, demokratycznego bloku na wybory parlamentarne wezwały w sobotę Rady Krajowe Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Czy taki blok będzie jakąś nową jakością, czy to raczej będzie powtórka tego co było?

Paweł Machalski: To nic nowego. Platforma Obywatelska od przegranych wyborów z 25 października 2015 roku tworzy coraz to kolejne bloki, Koalicje Obywatelskie, Europejskie i nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież po drugiej stronie też mamy swoistą koalicję Zjednoczonej Prawicy trzech partii: Prawa i Sprawiedliwości, partii Porozumienie Jarosława Gowina oraz Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro. Chodzi tylko o to, że, o ile po prawej stronie, te trzy ugrupowania różnią się czasami, ale co do idei, co do tego głównego nurtu światopoglądowego, nurtu poglądu na państwo są blisko siebie. Natomiast Platforma Obywatelska często szuka sprzymierzeńców po drugiej stronie barykady, mimo że ma rodowód partii postsolidarnościowej - dziś nie widzi nic złego w sojuszu z postkomunistami, z partią Zielonych, która zawsze miała lewicowe, liberalne tendencje. Z Polskim Stronnictwem Ludowym Platforma jakoś porozumiewała się przez 8 lat i choć ta akurat linia porozumienia wydaje się najbardziej naturalna, to ona najszybciej nie zdała egzaminu.

Czy jeszcze istnieje skrzydło konserwatywne w Platformie?

Ta partia od swojego początku w 2001 roku stopniowo dryfuje w stronę, najpierw centrum, później w lewą stronę, taką liberalną. Z konserwatywnych poglądów w Platformie znany był zawsze Marek Biernacki, były minister spraw wewnętrznych. Paradoksalnie u nas w województwie Platforma Obywatelska jest bardziej konserwatywna, niż w ujęciu ogólnopolskim, bo ona jest często okazywana twarzą marszałka Piotra Całbeckiego, któremu nie można odmówić poglądów bliskich z nauczaniem Kościoła Katolickiego. To wyraziło się chociażby w determinacji w nadaniu patronatu Świętego Jana Pawła II nad naszym regionem. Jednak to są naprawdę wyjątki, które w skali ogólnopolskiej można policzyć na palcach jednej, no może dwóch rąk.

Czy program, który Platforma przedstawiła na początku czerwca może być atrakcyjny, może być przełomem? Mam na myśli regionalizację i dużą autonomię regionów.

Jeśli chodzi o regionalizację to nie jest to możliwe. W Konstytucji z 2 kwietnia 1997 roku, czytamy w trzecim artykule bardzo wyraźnie, że: Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym czyli unitarnym, a pewne poglądy wyrażone w tych nowych elementach programowych nawiązują do zupełnie przeciwstawnego modelu urządzenia terytorialnego państwa, do modelu federalnego, tak jak Republika Federalna Niemiec, Federacja Rosyjska, Stany Zjednoczone, Belgia czy Austria - to są państwa federalne, ale one mają to umocowane w konstytucjach, mają długą czy nawet nie taką długą tradycję federalizmu jak Belgia, ale musi to być w konstytucji. To nie jest tak, że pod wpływem sondaży wyborczych i spojrzenia na mapę można to zmienić. Przypominam, Polska jest państwem unitarnym, z zapisaną wyraźną rolą wojewodów czyli przedstawicieli rządu. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Machalski

Zobacz także

2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-21, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać ... » więcej 2020-05-20, godz. 06:00 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był polityk Konfederacji Sławomir Mentzen. Rozmawialiśmy między innymi o nowym rozdaniu przed wyborami prezydenckimi.Michał Jędryka: W ... » więcej 2020-05-19, godz. 06:30 Józef Łyczak Gościem "Rozmowy dnia" był senator Józef Łyczak, a rozmawialiśmy między innymi o ustawie dotyczącej wyborów, która aktualnie ma być przedmiotem obrad Senatu.M ... » więcej 2020-05-18, godz. 06:00 Adam Bujak Przez ponad 40 lat fotografował Karola Wojtyłę, był świadkiem jego posługi. Najpierw jako biskupa, potem kardynała i papieża Jana Pawła II. Adam Bujak uczestn ... » więcej 2020-05-15, godz. 06:00 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Radosław Sajna - profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ekspert komentował obecną dyskusję wokół sposobu i terminu ... » więcej 2020-05-14, godz. 06:00 Mariusz Kałużny [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, z którym rozmawialiśmy między innymi o zbliżających się wyborach prezydenckich i wewnętrzn ... » więcej 2020-05-13, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej, którego zapytaliśmy między innymi o sprawy dotyczące organizacji wyborów prezydenckic ... » więcej
12345