Środa, 22 maja 2019 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-04-17, 06:00 Magda Jasińska/Redakcja

Marcin Czyżniewski

Marcin Czyżniewski/fot. Archiwum
Marcin Czyżniewski/fot. Archiwum
Nowy statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu niczego nie zmienia w pozycji, strukturach i autonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - uważa dr hab. Marcin Czyżniewski. Rzecznik UMK w Toruniu był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.

Magda Jasińska: Czy rzeczywiście - po 35 latach istnienia i 15 latach współpracy z UMK - Collegium Medicum może stracić swoją niezależność?
Dr hab. Marcin Czyżniewski: Zupełnie nie wiem, skąd te opinie. Wiele razy tłumaczyliśmy, że nowy statut w tym kształcie, który ma od kilku miesięcy, a już na pewno w kształcie, który został wczoraj przyjęty, nie zmienia niczego w pozycji, w strukturach czy w autonomii Collegium Medicum. Takie opinie pochodzą chyba głównie z zewnątrz - od osób, które statutu nie czytały. Wiem, że jest tam ponad 100 artykułów, ale żaden z nich nie odbiera Collegium Medicum autonomii. Mało tego - jeszcze wczoraj wprowadzono kilka poprawek, dotyczących m.in. wyboru prorektora do spraw Collegium Medicum czy składu Rady CM. Collegium Medicum jest i będzie w pełni autonomiczną częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Z wpływem na to, co dzieje się w UMK jako całości, ale też z dużymi zobowiązaniami - takimi, jakie będą mieli wszyscy członkowie społeczności naszej uczelni, dotyczącymi podnoszenia poziomu naukowego uniwersytetu.

Powiedział Pan, że wprowadzono pewne poprawki - czyli wcześniej powoływanie dziekanów i prorektora miało być inne?
- Miało być takie, jak na całej uczelni. Pamiętajmy, że statut jest w dużej części pochodną nowych rozwiązań ustawowych. Zmienia się sposób wyboru prorektorów. Dotąd prorektorzy byli wybierani przez elektorów, zgodnie z nowymi przepisami prorektorów wskazuje wybrany przez społeczność rektor. Collegium Medicum - jako jedyna część uniwersytetu - będzie miało prawo wskazywania kandydata na swojego prorektora. Tego nie ma żaden z wydziałów, ani żadne z kolegiów - zresztą z pozostałych kolegiów ostatecznie zrezygnowano w toruńskiej części uniwersytetu.

Kto będzie decydował o finansowaniu Collegium Medicum?
- O finansowaniu decyduje senat, który przyjmuje co roku plan rzeczowo-finansowy.

Tak jest w tej chwili i tak będzie po wejściu nowego statutu?
- Dokładnie tak, jak mówię - nie było i nie ma żadnego przepisu w tym statucie, który w jakikolwiek sposób zmieniałby na niekorzyść pozycję Collegium Medicum, w ramach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Po co w ogóle zmiana statutu?
- Wiąże się z bardzo głębokimi zmianami, jakie wprowadza Ustawa o szkolnictwie wyższym. Ma też pomóc Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika znaleźć się w gronie dziesięciu uczelni w Polsce, które otrzymają status uczelni badawczej. To oznacza oczywiście większe finansowanie, ale nie to jest najważniejsze. Przede wszystkim chodzi o to, że będziemy jednostką naukową, a więc zajmującą się w pierwszej kolejności badaniami naukowymi. Kształcenie - jak w każdym porządnym europejskim uniwersytecie - ma być pochodną badań naukowych, jakie są prowadzone na na naszej uczelni. Żeby jednak tak się stało, musimy wzmocnić tę nową część naszego uniwersytetu, a więc przenieść środek ciężkości - także ten organizacyjny - z kwestii administracyjno-dydaktycznych na naukowe. Stąd zamiast rad wydziałów, które zajmowały się bardzo wieloma sprawami, wprowadziliśmy rady dyscyplin, które w o wiele większym stopniu będą decydować o sprawach naukowych. Stąd też zupełnie nowy, rewolucyjny model kształcenia doktorantów, którzy przestają być studentami. Teraz będą po prostu młodymi naukowcami - opłaconymi - bo każdy z nich będzie dostawał stypendium, wykonującymi prace naukowe, publikującymi, dla których doktorat nie będzie celem, ale będzie wynikiem ich 3-4 letniej ciężkiej naukowej pracy. (...)

Zobacz także

2019-05-22, godz. 06:00 Prof. Andrzej Zybertowicz Czy sondaże dają rzeczywisty obraz preferencji społecznych przed wyborami? Co sprawia, że te preferencje się zmieniają? Co powinno być prawdziwym tematem deb ... » więcej 2019-05-21, godz. 06:00 Prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Janusz Golinowski, politolog z UKW w Bydgoszczy. Temat rozmowy to dotychczasowy przebieg kampanii wyborczej, najnowsze sondaże ... » więcej 2019-05-20, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak W programie Czyste powietrze podpisano już ponad 1000 umów na dofinansowanie inwestycji chroniących środowisko w domach prywatnych. Czy program ma szansę na r ... » więcej 2019-05-17, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Sławomir Sadowski. Komentator życia politycznego odniósł się do spraw , które stały się elementami kampanii do Parlamen ... » więcej 2019-05-16, godz. 06:03 Paweł Machalski Politycy i partie polityczne, a także liczni przedstawiciele Kościoła katolickiego reagują na fakty przedstawione w filmie braci Sekielskich. Jak ten film wpł ... » więcej 2019-05-15, godz. 06:00 Paweł Olszewski Prawica przygotowała szereg zmian w prawie, aby zwalczać pedofilię. Jak głosować będzie w tej sprawie opozycja? Dlaczego upubliczniony został list do nuncjusz ... » więcej 2019-05-14, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Jakie są szanse na powołanie komisji państwowo-kościelnej/świecko-kościelnej do spraw wyjaśnienia zjawiska pedofilii w Kościele w Polsce? Na ile skuteczne moż ... » więcej 2019-05-13, godz. 04:15 Bartosz Kownacki 11 maja minęło sto lat od utworzenia Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ta data stała się symbolicznym początkiem wywiadu i kontrwywiadu wojskow ... » więcej 2019-05-10, godz. 06:00 Sylwia Żakowska-Stasiszyn i Aleksandra Hapka Edukacja i promocja dziedzictwa kulinarnego regionu - to główny cel organizowanej w weekend (11-12 maja) w Minikowie imprezy pod hasłem „Lato na wsi - święto ... » więcej 2019-05-09, godz. 06:30 dr hab. Radosław Sojak W debacie publicznej coraz częściej pojawiają się rozmaite patologie. A to problem pedofilii, to znów przemocy w rodzinie, innym razem jakieś grupy twierdzą ż ... » więcej
12345