Niedziela, 17 listopada 2019 r.   Imieniny: Salomei, Grzegorza, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-03-11, 06:00 Michał Jędryka

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski/fot. Archiwum
Kosma Złotowski/fot. Archiwum
Deklaracja europejska "Polska sercem Europy" zaprezentowana została na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Rzeszowie. Zwraca ona uwagę w pierwszych punktach na sprawy obyczajowe i kulturowe. Czy to one będą centralnym punktem rozpoczynającej się kampanii wyborczej? O to między innymi zapytaliśmy europosła Kosmę Złotowskiego.

Michał Jędryka: Czy wartości będą głównym punktem ciężkości w nadchodzącej kampanii wyborczej?

Kosma Złotowski: Niewykluczone, dlatego, że część partii tworzących Koalicję Europejską opowiada się za bardzo szerokim otwarciem na nowinki kulturowe, natomiast część partii również tworzących tę koalicję wręcz przeciwnie, także to będzie pewnie jednym z tematów kampanii wyborczej, nie tylko tej ogólnej, między PiS a Koalicją Europejską, ale także w samej Koalicji Europejskiej, przypuszczam, że nie ma zgody co do tego.

Taka kroplą, która przelała czarę był program wprowadzony przez nowo wybranego prezydenta Warszawy do szkół, program promujący wartości LGBT.

To właśnie pokazuje, że te ugrupowania, które tworzą Koalicję Europejską uważają, że to są wartości europejskie, podczas gdy z całą pewnością homofilia nie jest wartością europejską.

A co to są wartości europejskie?

Judeo-chrześcijańska cywilizacja europejska została zbudowana na podstawach kultury żydowskiej, starożytnej kultury greckiej i rzymskiej i oczywiście chrześcijańskiej, także to są wartości kultury europejskiej.

To są pierwsze dwa punkty deklaracji, która została przyjęta w Rzeszowie?

Wszystkie dwanaście punktów, to jest właśnie obrona tej starej europejskiej cywilizacji, cywilizacji, która objęła cały świat.

Kolejny punkt deklaracji: europejskie wsparcie dla polskiej wsi.

Europa konkuruje w obszarze rolnictwa także z innymi częściami świata, np. z Brazylią, trudno porównać brazylijskie warunki uprawiania ziemi z polskimi, plony dwa razy w roku itd. Właściwie taka Brazylia mogłaby wyżywić Europę, a my moglibyśmy zamknąć nasze rolnictwo. Gdyby tak się stało to ceny natychmiast by wzrosły i bylibyśmy bezbronni, w związku z tym Europa musi mieć swój zasób rolniczy. Natomiast w Europie dopłaty do rolnictwa, które są w ramach polityki rolnej powinny być równe. Tymczasem, podczas gdy Niemcy mają, mniej więcej, taki sam areał upraw rolnych jak i Polacy, w Niemczech te dopłaty są wyższe, a rynek jest wspólny i na nim konkurujemy. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Kosma Złotowski

Zobacz także

2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej 2019-11-04, godz. 07:49 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy jest medioznawca, prof. Radosław Sajna. Podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wierzchosławicach lider tej partii Władysław K ... » więcej
12345