Czwartek, 25 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Marka, Jarosława, Wasyla
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-03-11, 06:00 Michał Jędryka

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski/fot. Archiwum
Kosma Złotowski/fot. Archiwum
Deklaracja europejska "Polska sercem Europy" zaprezentowana została na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Rzeszowie. Zwraca ona uwagę w pierwszych punktach na sprawy obyczajowe i kulturowe. Czy to one będą centralnym punktem rozpoczynającej się kampanii wyborczej? O to między innymi zapytaliśmy europosła Kosmę Złotowskiego.

Michał Jędryka: Czy wartości będą głównym punktem ciężkości w nadchodzącej kampanii wyborczej?

Kosma Złotowski: Niewykluczone, dlatego, że część partii tworzących Koalicję Europejską opowiada się za bardzo szerokim otwarciem na nowinki kulturowe, natomiast część partii również tworzących tę koalicję wręcz przeciwnie, także to będzie pewnie jednym z tematów kampanii wyborczej, nie tylko tej ogólnej, między PiS a Koalicją Europejską, ale także w samej Koalicji Europejskiej, przypuszczam, że nie ma zgody co do tego.

Taka kroplą, która przelała czarę był program wprowadzony przez nowo wybranego prezydenta Warszawy do szkół, program promujący wartości LGBT.

To właśnie pokazuje, że te ugrupowania, które tworzą Koalicję Europejską uważają, że to są wartości europejskie, podczas gdy z całą pewnością homofilia nie jest wartością europejską.

A co to są wartości europejskie?

Judeo-chrześcijańska cywilizacja europejska została zbudowana na podstawach kultury żydowskiej, starożytnej kultury greckiej i rzymskiej i oczywiście chrześcijańskiej, także to są wartości kultury europejskiej.

To są pierwsze dwa punkty deklaracji, która została przyjęta w Rzeszowie?

Wszystkie dwanaście punktów, to jest właśnie obrona tej starej europejskiej cywilizacji, cywilizacji, która objęła cały świat.

Kolejny punkt deklaracji: europejskie wsparcie dla polskiej wsi.

Europa konkuruje w obszarze rolnictwa także z innymi częściami świata, np. z Brazylią, trudno porównać brazylijskie warunki uprawiania ziemi z polskimi, plony dwa razy w roku itd. Właściwie taka Brazylia mogłaby wyżywić Europę, a my moglibyśmy zamknąć nasze rolnictwo. Gdyby tak się stało to ceny natychmiast by wzrosły i bylibyśmy bezbronni, w związku z tym Europa musi mieć swój zasób rolniczy. Natomiast w Europie dopłaty do rolnictwa, które są w ramach polityki rolnej powinny być równe. Tymczasem, podczas gdy Niemcy mają, mniej więcej, taki sam areał upraw rolnych jak i Polacy, w Niemczech te dopłaty są wyższe, a rynek jest wspólny i na nim konkurujemy. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Kosma Złotowski

Zobacz także

2019-04-24, godz. 06:00 Sławomir Wittkowicz Wolny Związek Zawodowy Solidarność-Oświata działający przy Forum Związków Zawodowych podjął decyzję o kontynuowaniu strajku nauczycieli. Przewodniczący związk ... » więcej 2019-04-23, godz. 06:00 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy Dnia był senator Andrzej Kobiak, z którym rozmawialiśmy o dalszych losach upamiętnienia Leona Janty-Połczyńskiego oraz znaczeniu przyszłoroczn ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:02 Anna Szarapka Utwory pasyjne - które wyrażają nastrój Wielkiego Tygodnia - nie są może tak szeroko znane, jak kolędy, ale stanowią wyjątkowo bogaty element europejskiej kul ... » więcej 2019-04-18, godz. 06:45 Janusz Zemke Ilu europosłów będzie reprezentowało Kujawsko-Pomorskie w nowym Parlamencie Europejskim? Czy w przypadku zdobycia mandatu, zrezygnuje z niego? Jak ocenia rezy ... » więcej 2019-04-17, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Nowy statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu niczego nie zmienia w pozycji, strukturach i autonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - uważa dr hab ... » więcej 2019-04-16, godz. 06:00 Piotr Całbecki Czy województwo jest w stanie zrealizować w pełni Regionalny Program Operacyjny? Jak będzie wyglądał rok Jana Pawła II w naszym województwie? Czy organizacja ... » więcej 2019-04-15, godz. 06:00 Porucznik Diana Warchocka W ostatnią sobotę 140 ochotników 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Toruniu wojskową przysięgę. O szkoleniu, zadaniach oraz istocie ... » więcej 2019-04-12, godz. 06:00 Ks. Krzysztof Buchholz Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., p ... » więcej 2019-04-11, godz. 06:45 Tomasz Latos O nielegalny wywóz polskich leków zagranicę, a także o obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i realizację programu trzynastej emerytury pytaliśmy posła Toma ... » więcej 2019-04-10, godz. 06:00 Kosma Złotowski Podsumowanie kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego, bieżące spory polityczne i przewidywania polityczne dotyczące nowej kadencji to tematy Rozmowy D ... » więcej
12345