Niedziela, 17 listopada 2019 r.   Imieniny: Salomei, Grzegorza, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-03-04, 06:00

Poseł Eugeniusz Kłopotek

Eugeniusz Kłopotek, poseł PSL/fot. archiwum
Eugeniusz Kłopotek, poseł PSL/fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Eugeniusz Kłopotek
Zarząd wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego postanowił w sobotę, jakie kandydatury pojawią z ramienia PSL na liście koalicyjnej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tymczasem sam udział PSL w tej koalicji spotkał się z krytyką działaczy ludowych. Gościem rozmowy dnia w poniedziałek był poseł Eugeniusz Kłopotek z PSL.

Michał Jędryka: W sobotę odbył się zarząd wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jakie decyzje zapadły?
Poseł Eugeniusz Kłopotek: - W całości praktycznie był poświęcony temu, co się już właściwie rozpoczęło, czyli kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Skoro rada naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego podjęła decyzję, że idziemy wspólnie w ramach Koalicji Europejskiej, to również ten temat był wiodącym na posiedzeniu zarządu. Podjęliśmy decyzję o desygnowaniu na listę wyborczą Koalicji Europejskiej naszych kandydatów. Będą to dwie panie: magister Aneta Jędrzejewska i doktor Agnieszka Kłopotek. Aktualnie dwie radne województwa.

Co będzie głównym elementem przewodnim kampanii wyborczej Polskiego Stronnictwa Ludowego?
- Trzeba będzie niestety zgrać to z pozostałymi koalicjantami. Na pewno motywem przewodnim i to w skali ogólnopolskiej - bo to przecież są wybory europejskie, a nie regionalne - będzie to, by pozycja Polski w Unii Europejskiej została wzmocniona i żeby naprawić relacje na linii: Europa, Parlament Europejski czy Komisja Europejska a nasz kraj, które niestety w ostatnich latach trochę podupadły.
Oczywiście - powiedzmy sobie szczerze - gdzieś tam w podtekście jest chęć pokonania w ramach tej szerokiej koalicji Prawa i Sprawiedliwości w tych najbliższych wyborach. Nie ukrywajmy - Koalicja Europejska bez Polskiego Stronnictwa Ludowego takich szans by nie miała. Z PSL takie szanse są, ale ja też nie zmieniam swojego zdania i uważam, że to jest bardzo ryzykowny projekt dla PSL.

Złośliwi mówią, że głównym i jedynym celem tej Koalicji jest odsunięcie od władzy Prawa i Sprawiedliwości.
- Akurat w tych wyborach do Parlamentu Europejskiego, nawet jeśli wygramy, nie odsuniemy Prawa i Sprawiedliwości od władzy. Natomiast ma być to taki sprawdzian, czy jesteśmy w ramach Koalicji zdolni do zrobienia tego jesienią.
Natomiast na razie bym tak daleko nie sięgał. Zobaczymy jak będzie 26 maja, bo wtedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego

Czy ten projekt może przetrwać do wyborów jesiennych?
- Będzie tak tylko, jeśli w wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Europejska będzie miała chociaż o jeden mandat więcej od Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy najprawdopodobniej będzie pokusa, żeby przetrwać do jesieni. Pytanie jednak, co wówczas? Zwłaszcza, gdyby nawet udało się jesienią pokonać PiS, to jak z takiego konglomeratu "od Sasa do Lasa" stworzyć w miarę stabilną płaszczyznę programową? Jak porozumieć się w sferze społecznej, gospodarczej, a zwłaszcza światopoglądowej? Z tym może być ogromny kłopot (...).

Zobacz także

2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej 2019-11-04, godz. 07:49 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy jest medioznawca, prof. Radosław Sajna. Podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wierzchosławicach lider tej partii Władysław K ... » więcej
12345