Czwartek, 25 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Marka, Jarosława, Wasyla
Do godz.15:00 zamknięta autostrada A1 w kierunku Gdańska na odcinku Włocławek Północ - Ciechocinek. Objazd drogą 251, 91 i powrót na autostradę w Odolionie.
Do godz.15:00 zamknięta autostrada A1 w kierunku Gdańska na odcinku Włocławek Północ - Ciechocinek. Objazd drogą 251, 91 i powrót na autostradę w Odolionie.
Do godz.15:00 zamknięta autostrada A1 w kierunku Gdańska na odcinku Włocławek Północ - Ciechocinek. Objazd drogą 251, 91 i powrót na autostradę w Odolionie.
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-03-04, 06:00

Poseł Eugeniusz Kłopotek

Eugeniusz Kłopotek, poseł PSL/fot. archiwum
Eugeniusz Kłopotek, poseł PSL/fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Eugeniusz Kłopotek
Zarząd wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego postanowił w sobotę, jakie kandydatury pojawią z ramienia PSL na liście koalicyjnej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tymczasem sam udział PSL w tej koalicji spotkał się z krytyką działaczy ludowych. Gościem rozmowy dnia w poniedziałek był poseł Eugeniusz Kłopotek z PSL.

Michał Jędryka: W sobotę odbył się zarząd wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jakie decyzje zapadły?
Poseł Eugeniusz Kłopotek: - W całości praktycznie był poświęcony temu, co się już właściwie rozpoczęło, czyli kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Skoro rada naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego podjęła decyzję, że idziemy wspólnie w ramach Koalicji Europejskiej, to również ten temat był wiodącym na posiedzeniu zarządu. Podjęliśmy decyzję o desygnowaniu na listę wyborczą Koalicji Europejskiej naszych kandydatów. Będą to dwie panie: magister Aneta Jędrzejewska i doktor Agnieszka Kłopotek. Aktualnie dwie radne województwa.

Co będzie głównym elementem przewodnim kampanii wyborczej Polskiego Stronnictwa Ludowego?
- Trzeba będzie niestety zgrać to z pozostałymi koalicjantami. Na pewno motywem przewodnim i to w skali ogólnopolskiej - bo to przecież są wybory europejskie, a nie regionalne - będzie to, by pozycja Polski w Unii Europejskiej została wzmocniona i żeby naprawić relacje na linii: Europa, Parlament Europejski czy Komisja Europejska a nasz kraj, które niestety w ostatnich latach trochę podupadły.
Oczywiście - powiedzmy sobie szczerze - gdzieś tam w podtekście jest chęć pokonania w ramach tej szerokiej koalicji Prawa i Sprawiedliwości w tych najbliższych wyborach. Nie ukrywajmy - Koalicja Europejska bez Polskiego Stronnictwa Ludowego takich szans by nie miała. Z PSL takie szanse są, ale ja też nie zmieniam swojego zdania i uważam, że to jest bardzo ryzykowny projekt dla PSL.

Złośliwi mówią, że głównym i jedynym celem tej Koalicji jest odsunięcie od władzy Prawa i Sprawiedliwości.
- Akurat w tych wyborach do Parlamentu Europejskiego, nawet jeśli wygramy, nie odsuniemy Prawa i Sprawiedliwości od władzy. Natomiast ma być to taki sprawdzian, czy jesteśmy w ramach Koalicji zdolni do zrobienia tego jesienią.
Natomiast na razie bym tak daleko nie sięgał. Zobaczymy jak będzie 26 maja, bo wtedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego

Czy ten projekt może przetrwać do wyborów jesiennych?
- Będzie tak tylko, jeśli w wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Europejska będzie miała chociaż o jeden mandat więcej od Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy najprawdopodobniej będzie pokusa, żeby przetrwać do jesieni. Pytanie jednak, co wówczas? Zwłaszcza, gdyby nawet udało się jesienią pokonać PiS, to jak z takiego konglomeratu "od Sasa do Lasa" stworzyć w miarę stabilną płaszczyznę programową? Jak porozumieć się w sferze społecznej, gospodarczej, a zwłaszcza światopoglądowej? Z tym może być ogromny kłopot (...).

Zobacz także

2019-04-25, godz. 07:00 Jerzy Wiśniewski Szef oświatowej "Solidarności" w Toruniu Jerzy Wiśniewski w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK wyraził nadzieję, że nauczyciele będą na maturach. Dodał też, że ... » więcej 2019-04-24, godz. 06:00 Sławomir Wittkowicz Wolny Związek Zawodowy Solidarność-Oświata działający przy Forum Związków Zawodowych podjął decyzję o kontynuowaniu strajku nauczycieli. Przewodniczący związk ... » więcej 2019-04-23, godz. 06:00 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy Dnia był senator Andrzej Kobiak, z którym rozmawialiśmy o dalszych losach upamiętnienia Leona Janty-Połczyńskiego oraz znaczeniu przyszłoroczn ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:02 Anna Szarapka Utwory pasyjne - które wyrażają nastrój Wielkiego Tygodnia - nie są może tak szeroko znane, jak kolędy, ale stanowią wyjątkowo bogaty element europejskiej kul ... » więcej 2019-04-18, godz. 06:45 Janusz Zemke Ilu europosłów będzie reprezentowało Kujawsko-Pomorskie w nowym Parlamencie Europejskim? Czy w przypadku zdobycia mandatu, zrezygnuje z niego? Jak ocenia rezy ... » więcej 2019-04-17, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Nowy statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu niczego nie zmienia w pozycji, strukturach i autonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - uważa dr hab ... » więcej 2019-04-16, godz. 06:00 Piotr Całbecki Czy województwo jest w stanie zrealizować w pełni Regionalny Program Operacyjny? Jak będzie wyglądał rok Jana Pawła II w naszym województwie? Czy organizacja ... » więcej 2019-04-15, godz. 06:00 Porucznik Diana Warchocka W ostatnią sobotę 140 ochotników 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Toruniu wojskową przysięgę. O szkoleniu, zadaniach oraz istocie ... » więcej 2019-04-12, godz. 06:00 Ks. Krzysztof Buchholz Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., p ... » więcej 2019-04-11, godz. 06:45 Tomasz Latos O nielegalny wywóz polskich leków zagranicę, a także o obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i realizację programu trzynastej emerytury pytaliśmy posła Toma ... » więcej
12345