Czwartek, 14 listopada 2019 r.   Imieniny: Rogera, Serafina, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-02-06, 06:00 Michał Jędryka

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
Kukiz'15 pójdzie do wyborów europejskich samodzielnie - taką decyzję ogłosił we wtorek lider tego ugrupowania Paweł Kukiz. Nie tylko o wyborach, z posłem Pawłem Skuteckim, rozmawiał Michał Jędryka.Michał Jędryka: Nie interesuje was współpraca z coraz liczniejszymi ruchami antysystemowymi, np. Ruchem Narodowym czy Korwinem, Grzegorzem Braunem albo Markiem Jurkiem, Markiem Jakubiakiem?

Paweł Skutecki: Chyba z wszystkimi wymienionymi podmiotami na jakimś etapie ruch Kukiz'15 współpracował z różnym skutkiem, pamięta to głównie nasz lider Paweł Kukiz, chodzi o zachowanie Janusza Korwin-Mikke w czasie kampanii do wyborów prezydenckich. Narodowcy poszli swoją drogą dość szybko, po tym jak weszli do Sejmu z naszych list, wydaje się, że to jest, na dziś, zamknięta droga. Ja bym sobie życzył takiej bardzo szerokiej koalicji, natomiast na dzisiaj wygląda na to, że to jest chyba niemożliwe, podejrzewam, że negocjacje byłyby dość trudne, bo to są partnerzy przekonani o swojej wyjątkowości i trochę nie ma się co dziwić, że Paweł Kukiz słabo sobie wyobraża sytuację w której to ogon macha psem i chyba w ten sposób to się rozeszło. Mam nadzieję, że kiedyś do parlamentu polskiego uda się taką koalicję zbudować.

Skoro samodzielny start to kto będzie startował w naszym regionie?


Nie ma jeszcze decyzji u nas. Fakt jest taki, że patrząc na dość pokraczną ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego, w naszym województwie mamy szanse dość iluzoryczne, co nie znaczy, że nie będziemy walczyli.

Czy to co się dzieje na scenie politycznej w Polsce można nazwać wielkim przetasowaniem?

Zdecydowanie tak i to nie chodzi tylko o te ugrupowania, które dotychczas były postrzegane jako jakiś plankton polityczny, ale widać po kampanii pana Biedronia, że możliwa jest nowa jakość, widać po tym co robi pan Gwiazdowski, dziś, za dwie godziny w Warszawie będzie kilka tysięcy rolników, którzy są też niezagospodarowaną grupą, a Samoobrona pokazała, że to elektorat wart co najmniej kilka procent, jeśli nie więcej. Na pewno dojdzie do jeszcze większego przetasowania, w samej Zjednoczonej Prawicy też widać pewne rysy na tym monolicie, bo to są jednak trzy ugrupowania, w pewnym sensie, wobec siebie konkurencyjne.

Ostatni sondaż Millward Brown daje 7% dla Kukiz'15, a skrajnie lewicowej Wiośnie 14%. Polskie społeczeństwo skręciło tak bardzo w lewo? Jak pan to skomentuje?


Nie, to efekt świeżości. Porównywalnie wysokie notowania miała Nowoczesna i Ruch Palikota, jest zapotrzebowanie na takie lewicowe ugrupowanie na polskiej scenie, tym razem trafiło na pana Biedronia, ale też ja bym nie lekceważył gigantycznych pieniędzy włożonych w promocję tego ruchu. Ta konwencja, którą widzieliśmy kilka dni temu ona kosztowała duże pieniądze, a palny jakie są czyli objazd Polski to też kosztuje bardzo dużo. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Skutecki

Zobacz także

2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej 2019-11-04, godz. 07:49 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy jest medioznawca, prof. Radosław Sajna. Podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wierzchosławicach lider tej partii Władysław K ... » więcej 2019-11-01, godz. 06:00 ks. Dariusz Okoński Kim według Kościoła Katolickiego są święci? Ilu świętych zamieszkuje niebo? Co oznacza „świętych obcowanie”? Na czym polega życie wieczne? Jak dzieci postrzeg ... » więcej 2019-10-31, godz. 06:45 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była pani poseł Joanna Borowiak, którą zapytaliśmy między innymi o prognozy na pierwsze 100 dni nowej kadencji Sejmu, a także o ważne mie ... » więcej
12345