Czwartek, 18 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Bogusławy, Apoloniusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-02-06, 06:00 Michał Jędryka

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
Kukiz'15 pójdzie do wyborów europejskich samodzielnie - taką decyzję ogłosił we wtorek lider tego ugrupowania Paweł Kukiz. Nie tylko o wyborach, z posłem Pawłem Skuteckim, rozmawiał Michał Jędryka.Michał Jędryka: Nie interesuje was współpraca z coraz liczniejszymi ruchami antysystemowymi, np. Ruchem Narodowym czy Korwinem, Grzegorzem Braunem albo Markiem Jurkiem, Markiem Jakubiakiem?

Paweł Skutecki: Chyba z wszystkimi wymienionymi podmiotami na jakimś etapie ruch Kukiz'15 współpracował z różnym skutkiem, pamięta to głównie nasz lider Paweł Kukiz, chodzi o zachowanie Janusza Korwin-Mikke w czasie kampanii do wyborów prezydenckich. Narodowcy poszli swoją drogą dość szybko, po tym jak weszli do Sejmu z naszych list, wydaje się, że to jest, na dziś, zamknięta droga. Ja bym sobie życzył takiej bardzo szerokiej koalicji, natomiast na dzisiaj wygląda na to, że to jest chyba niemożliwe, podejrzewam, że negocjacje byłyby dość trudne, bo to są partnerzy przekonani o swojej wyjątkowości i trochę nie ma się co dziwić, że Paweł Kukiz słabo sobie wyobraża sytuację w której to ogon macha psem i chyba w ten sposób to się rozeszło. Mam nadzieję, że kiedyś do parlamentu polskiego uda się taką koalicję zbudować.

Skoro samodzielny start to kto będzie startował w naszym regionie?


Nie ma jeszcze decyzji u nas. Fakt jest taki, że patrząc na dość pokraczną ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego, w naszym województwie mamy szanse dość iluzoryczne, co nie znaczy, że nie będziemy walczyli.

Czy to co się dzieje na scenie politycznej w Polsce można nazwać wielkim przetasowaniem?

Zdecydowanie tak i to nie chodzi tylko o te ugrupowania, które dotychczas były postrzegane jako jakiś plankton polityczny, ale widać po kampanii pana Biedronia, że możliwa jest nowa jakość, widać po tym co robi pan Gwiazdowski, dziś, za dwie godziny w Warszawie będzie kilka tysięcy rolników, którzy są też niezagospodarowaną grupą, a Samoobrona pokazała, że to elektorat wart co najmniej kilka procent, jeśli nie więcej. Na pewno dojdzie do jeszcze większego przetasowania, w samej Zjednoczonej Prawicy też widać pewne rysy na tym monolicie, bo to są jednak trzy ugrupowania, w pewnym sensie, wobec siebie konkurencyjne.

Ostatni sondaż Millward Brown daje 7% dla Kukiz'15, a skrajnie lewicowej Wiośnie 14%. Polskie społeczeństwo skręciło tak bardzo w lewo? Jak pan to skomentuje?


Nie, to efekt świeżości. Porównywalnie wysokie notowania miała Nowoczesna i Ruch Palikota, jest zapotrzebowanie na takie lewicowe ugrupowanie na polskiej scenie, tym razem trafiło na pana Biedronia, ale też ja bym nie lekceważył gigantycznych pieniędzy włożonych w promocję tego ruchu. Ta konwencja, którą widzieliśmy kilka dni temu ona kosztowała duże pieniądze, a palny jakie są czyli objazd Polski to też kosztuje bardzo dużo. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Skutecki

Zobacz także

2019-04-18, godz. 06:45 Janusz Zemke Ilu europosłów będzie reprezentowało Kujawsko-Pomorskie w nowym Parlamencie Europejskim? Czy w przypadku zdobycia mandatu, zrezygnuje z niego? Jak ocenia rezy ... » więcej 2019-04-17, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Nowy statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu niczego nie zmienia w pozycji, strukturach i autonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - uważa dr hab ... » więcej 2019-04-16, godz. 06:00 Piotr Całbecki Czy województwo jest w stanie zrealizować w pełni Regionalny Program Operacyjny? Jak będzie wyglądał rok Jana Pawła II w naszym województwie? Czy organizacja ... » więcej 2019-04-15, godz. 06:00 Porucznik Diana Warchocka W ostatnią sobotę 140 ochotników 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Toruniu wojskową przysięgę. O szkoleniu, zadaniach oraz istocie ... » więcej 2019-04-12, godz. 06:00 Ks. Krzysztof Buchholz Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., p ... » więcej 2019-04-11, godz. 06:45 Tomasz Latos O nielegalny wywóz polskich leków zagranicę, a także o obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i realizację programu trzynastej emerytury pytaliśmy posła Toma ... » więcej 2019-04-10, godz. 06:00 Kosma Złotowski Podsumowanie kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego, bieżące spory polityczne i przewidywania polityczne dotyczące nowej kadencji to tematy Rozmowy D ... » więcej 2019-04-09, godz. 06:00 Żaneta Walentyn Dziś startuje Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2019. O nagrody walczą 32 utwory nadesłane z całej Polski. Konkurs organizowany jest od kilkunast ... » więcej 2019-04-08, godz. 06:01 Mirosława Kaczyńska Dzisiaj jesteśmy w szkole w Dobrczu, gdzie rozmawiamy z Mirosławą Kaczyńską, prezesem Oddziału ZNP w Bydgoszczy o strajku w oświacie. Ile szkół z regionu przy ... » więcej 2019-04-05, godz. 06:00 Krzysztof Drozdowski - Jeśli mówi się otwarcie o "polexicie", to niekoniecznie ma to na celu rzeczywiste opuszczenie Unii Europejskiej przez Polskę - mówił Krzysztof Drozdowski - ... » więcej
12345