Poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.   Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-01-06, 06:00 Michał Jędryka

Robert Szatkowski

Robert Szatkowski. Fot. Tomasz Kaźmierski
Robert Szatkowski. Fot. Tomasz Kaźmierski
Przeniesienie niektórych urzędów centralnych poza Warszawę to pomysł, który zdaniem mediów ma niebawem zaprezentować wicepremier Jarosław Gowin. W Bydgoszczy o wykorzystanie w tym celu budynku po regionalnej dyrekcji kolei apelują Jarosław Wenderlich - radny PiS oraz Robert Szatkowski - działacz Porozumienia. Robert Szatkowski był gościem poniedziałkowej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK.

Michał Jędryka: 13 stycznia ma odbyć się kongres Porozumienia. W "Rzeczpospolitej" można było przeczytać, że Jarosław Gowin, szef tej partii, minister nauki zaprezentuje plan dotyczący tzw. deglomeracji. Co to jest deglomeracja?

Robert Szatkowski: Jest to wyprowadzenie urzędów centralnych z Warszawy. Jest to wielka szansa dla mniejszych miejscowości, gdzie, czy poszczególne poszczególne ministerstwa czy odpowiednie departamenty maja szansę właśnie zostać wysłane do innych miejscowości, co wiąże się z szeregiem korzyści dla tych miejscowości.

Jaki efekt ekonomiczny, społeczny chce Porozumienie uzyskać w ten sposób?

Każde ministerstwo czy każdy urząd wysokiej rangi generuje nie tylko miejsca pracy, ale całą otoczkę techniczną. Urzędnicy, którzy tam pracują, prawdopodobnie będą tam mieszkać, to też się wiąże z, być może, poprawieniem transportu. Deglomeracja ma również na celu powstrzymanie drenażu małych miejscowości z ludzi, którzy, nie ma co ukrywać, uciekają do Warszawy, a tam jest tak wiele instytucji, że warto część wyprowadzić właśnie do mniejszych miejscowości.

Już rozpoczyna się rozmowa na temat kto z tego skorzysta? Michał Zaleski, prezydent Torunia, napisał na Facebooku, że apeluje do parlamentarzystów ziemi toruńskiej o wsparcie tej inicjatywy, już odezwała się pani poseł Anna Sobecka, że tę inicjatywę poprze, a w Bydgoszczy, zarówno pan, jak i radny Jarosław Wenderlich, niezależnie od siebie, zaproponowaliście, żeby coś zrobić z budynkiem na ul. Dworcowej.

Tak się złożyło, że rzeczywiście z radnym Wenderlichem, faktycznie niezależnie, wpadliśmy na ten sam pomysł. Jest taka możliwość, żeby wykorzystać budynek po dawnej dyrekcji kolei, wydaje się, że tak wielki i reprezentacyjny gmach zasługuje, żeby usadowić tam odpowiednie instytucje czy urzędy.

Co mogłoby się znaleźć w tym gmachu?

Zależy od rangi. W tym budynku jest 8 tysięcy metrów kwadratowych, jest stosunkowo trudny do utrzymania, w tym roku przypada 130 lat od oddania do użytku. Tak duży uniwersytet jak UMK, oddał ten budynek, nie mogąc go utrzymać, nie mając odpowiedniej koncepcji. Jako ciekawostkę powiem, że wartość budynku jest oceniana na około 5 - 6 milionów złotych, a koszt remontu to około 20 milionów złotych, bo to jest zabytek. Taki urząd centralny mógłby ten budynek wyremontować. Każda nowa instytucja, która trafi do Bydgoszczy jest cenna, wzmacnia rangę naszego miasta. To wszystko zależy od polityków, tak jak prezydent Zaleski, powinni już reagować, trzymać rękę na pulsie i lobbować z Bydgoszczą, za sprowadzeniem tutaj instytucji. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Robert Szatkowski

Zobacz także

2019-06-17, godz. 06:03 Tomasz Latos Jaka będzie strategia PiS na wybory parlamentarne? Co z obniżeniem podatków? Czy są prowadzone rozmowy z Kukiz'15 o przyłączeniu się do Zjednoczonej Prawicy? ... » więcej 2019-06-14, godz. 06:00 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy dnia był profesor Janusz Golinowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentator odpowiadał na pytania dotyczące nowej inicjat ... » więcej 2019-06-13, godz. 06:00 Eugeniusz Kłopotek Czy budowa Koalicji Polskiej to pomysł Polskiego Stronnictwa Ludowego na odzyskanie elektoratu po nieudanym eksperymencie Koalicji Europejskiej, czy może prób ... » więcej 2019-06-12, godz. 06:00 Marek Ciesielski Bydgoszcz zaliczana jest do najbardziej zakorkowanych miast w Polsce i to wówczas, gdy nie ma remontów. Tymczasem trwają duże inwestycje drogowe. Jak zatem je ... » więcej 2019-06-11, godz. 06:00 Sześciu pianistów zagra razem w Filharmonii To będzie wydarzenie bez precedensu - wyjątkowy koncert w Filharmonii Pomorskiej na sześć fortepianów i orkiestrę kameralną Capella Bydgostiensis. Na fortepia ... » więcej 2019-06-10, godz. 06:01 Paweł Machalski Na polskiej scenie politycznej trwają powyborcze przegrupowania. Platforma Obywatelska łączy się z Nowoczesną. PSL tworzy chadecję, a Kukiz rozmawia zarówno ... » więcej 2019-06-07, godz. 06:02 Radosław Sikorski Gościem Polskiego Radia PiK był Radosław Sikorski, który w Eurowyborach uzyskał półtora tygodnia temu najlepszy wynik w województwie kujawsko-pomorskim i zdob ... » więcej 2019-06-06, godz. 06:00 Radosław Sajna Gościem Rozmowy Dnia był prof. Radosław Sajna z UKW. Pytaliśmy o ocenę wydarzeń wokół odwołania pierwszego niekomunistycznego rządu premiera Jana Olszewskiego ... » więcej 2019-06-05, godz. 06:00 Jakub Mikołajczak Wybór członków Rady do spraw Równego Traktowania stał się powodem nowego konfliktu w Radzie Miasta Bydgoszczy. W poniedziałek rozmawialiśmy na ten temat z lid ... » więcej 2019-06-04, godz. 06:10 Prof. Radosław Sojak Dlaczego rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku nie łączy? Na ile uprawnione jest poszukiwanie analogii między 1918, a 1989 rokiem? Z tymi m.in. pytaniami zwr ... » więcej
12345