Środa, 16 stycznia 2019 r.   Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2019-01-06, 18:40 Michał Jędryka

Robert Szatkowski

Robert Szatkowski. Fot. Tomasz Kaźmierski
Robert Szatkowski. Fot. Tomasz Kaźmierski
Przeniesienie niektórych urzędów centralnych poza Warszawę to pomysł, który zdaniem mediów ma niebawem zaprezentować wicepremier Jarosław Gowin. W Bydgoszczy o wykorzystanie w tym celu budynku po regionalnej dyrekcji kolei apelują Jarosław Wenderlich - radny PiS oraz Robert Szatkowski - działacz Porozumienia. Robert Szatkowski był gościem poniedziałkowej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK.

Michał Jędryka: 13 stycznia ma odbyć się kongres Porozumienia. W "Rzeczpospolitej" można było przeczytać, że Jarosław Gowin, szef tej partii, minister nauki zaprezentuje plan dotyczący tzw. deglomeracji. Co to jest deglomeracja?

Robert Szatkowski: Jest to wyprowadzenie urzędów centralnych z Warszawy. Jest to wielka szansa dla mniejszych miejscowości, gdzie, czy poszczególne poszczególne ministerstwa czy odpowiednie departamenty maja szansę właśnie zostać wysłane do innych miejscowości, co wiąże się z szeregiem korzyści dla tych miejscowości.

Jaki efekt ekonomiczny, społeczny chce Porozumienie uzyskać w ten sposób?

Każde ministerstwo czy każdy urząd wysokiej rangi generuje nie tylko miejsca pracy, ale całą otoczkę techniczną. Urzędnicy, którzy tam pracują, prawdopodobnie będą tam mieszkać, to też się wiąże z, być może, poprawieniem transportu. Deglomeracja ma również na celu powstrzymanie drenażu małych miejscowości z ludzi, którzy, nie ma co ukrywać, uciekają do Warszawy, a tam jest tak wiele instytucji, że warto część wyprowadzić właśnie do mniejszych miejscowości.

Już rozpoczyna się rozmowa na temat kto z tego skorzysta? Michał Zaleski, prezydent Torunia, napisał na Facebooku, że apeluje do parlamentarzystów ziemi toruńskiej o wsparcie tej inicjatywy, już odezwała się pani poseł Anna Sobecka, że tę inicjatywę poprze, a w Bydgoszczy, zarówno pan, jak i radny Jarosław Wenderlich, niezależnie od siebie, zaproponowaliście, żeby coś zrobić z budynkiem na ul. Dworcowej.

Tak się złożyło, że rzeczywiście z radnym Wenderlichem, faktycznie niezależnie, wpadliśmy na ten sam pomysł. Jest taka możliwość, żeby wykorzystać budynek po dawnej dyrekcji kolei, wydaje się, że tak wielki i reprezentacyjny gmach zasługuje, żeby usadowić tam odpowiednie instytucje czy urzędy.

Co mogłoby się znaleźć w tym gmachu?

Zależy od rangi. W tym budynku jest 8 tysięcy metrów kwadratowych, jest stosunkowo trudny do utrzymania, w tym roku przypada 130 lat od oddania do użytku. Tak duży uniwersytet jak UMK, oddał ten budynek, nie mogąc go utrzymać, nie mając odpowiedniej koncepcji. Jako ciekawostkę powiem, że wartość budynku jest oceniana na około 5 - 6 milionów złotych, a koszt remontu to około 20 milionów złotych, bo to jest zabytek. Taki urząd centralny mógłby ten budynek wyremontować. Każda nowa instytucja, która trafi do Bydgoszczy jest cenna, wzmacnia rangę naszego miasta. To wszystko zależy od polityków, tak jak prezydent Zaleski, powinni już reagować, trzymać rękę na pulsie i lobbować z Bydgoszczą, za sprowadzeniem tutaj instytucji. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Robert Szatkowski

Zobacz także

2019-01-16, godz. 06:30 Daria Frach i Iwona Pozorska W Panamie rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży. O przygotowaniach do spotkania z papieżem, a także o tym jak młodzież reprezentować będzie nasz region prze ... » więcej 2019-01-15, godz. 06:30 Radosław Sajna Co należy zrobić w przestrzeni publicznej, aby nie dochodziło do aktów przemocy, takich jak zabójstwo prezydenta Gdańska? Czy ta śmierć może przynieść jakąś z ... » więcej 2019-01-14, godz. 06:03 Kosma Złotowski - Wygraliśmy bitwę, ale nie wojnę - mówią przedstawiciele polskich firm transportowych o decyzji Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego, która odrzuciła ... » więcej 2019-01-11, godz. 06:12 Sławomir Wittkowicz Rozmowy minister edukacji narodowej z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie rozporządzenia płacowego dla nauczycieli zakończyły się bez porozumienia ... » więcej 2019-01-10, godz. 09:26 Marek Grugel Gościem Rozmowy Dnia był Marek Grugel - łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy. A jej tematem sprawa masowego odstrzału dzików, związanego ... » więcej 2019-01-09, godz. 06:00 Zbigniew Ostrowski Prezydent Bydgoszczy wraz częścią bydgoskich radnych województwa zwrócił się do marszałka województwa o 16,5 miliona złotych na budowę Teatru Kameralnego w By ... » więcej 2019-01-08, godz. 08:10 Nadbrygadier Janusz Halak Tragedia w koszalińskim escape roomie wstrząsnęła Polską. Trwają kontrole takich miejsc w całym kraju. Stwierdzono już ponad tysiąc nieprawidłowości. Co możem ... » więcej 2019-01-04, godz. 06:00 dr Mateusz Soliński Gościem Rozmowy Dnia był dr Mateusz Soliński, filozof, historyk sztuki i kustosz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. A rozmawialiśmy o obrazach przedstawiających ... » więcej 2019-01-03, godz. 06:23 Marek Piątkowski O genezie i celach Orszaku Trzech Króli - zjawiska kulturowo-społecznego, które rozwinęło się w polskich miastach w ostatnich latach. Rozmowa Dnia z Markiem P ... » więcej 2019-01-02, godz. 06:02 Paweł Machalski Jaki będzie rok 2019? Będzie on rokiem dwóch kampanii wyborczych. Czy da się przewidzieć czego będą dotyczyły główne ich wątki? Czy będą to kampanie ostre i b ... » więcej
12345