Czwartek, 18 lipca 2019 r.   Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-01-03, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Marek Piątkowski

Marek Piątkowski
Marek Piątkowski
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marek Piątkowski
O genezie i celach Orszaku Trzech Króli - zjawiska kulturowo-społecznego, które rozwinęło się w polskich miastach w ostatnich latach. Rozmowa Dnia z Markiem Piątkowskim - organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli.Michał Jędryka: "Odnowi oblicze ziemi" - takie jest hasło Orszaku Trzech Króli w 2019 roku. W ilu miejscowościach się odbędzie oprócz Bydgoszczy?

Marek Piątkowski: W około 700 miejscowościach. Ta liczba codziennie się zmienia, jeszcze napływają zgłoszenia.

To ogromna inicjatywa społeczna, bo oznacza to, że dziesiątki tysięcy ludzi weźmie udział w orszakach.

W ubiegłym roku wzięło w nich udział około 1,5 mln osób, a niektórzy mówią, że do 2 mln. Jest to społeczna, oddolna inicjatywa, dlatego rozwija się bardzo żywiołowo i spontanicznie, z czego się bardzo cieszymy.

Postacie trzech biblijnych królów, które zostaną odtworzone, zgodnie z tradycją pochodzą z trzech kontynentów.

Będzie to Afryka, Europa i Azja. (...) Król afrykański jest perłą naszego orszaku. Jest nim pochodzący z Ghany Izaak Antwi-Boasiako - ojciec Zgromadzenia św. Ducha. W tej chwili jest na misji w Irlandii i przylatuje specjalnie na orszak w Bydgoszczy, aby razem z nami oddać pokłon Świętej Rodzinie. W pozostałe postacie wcielają się mieszkańcy naszego miasta - Andrzej Barylski będzie królem europejskim, a Wojciech Rzepka królem z Azji. Będą odpowiednio przygotowani, ucharakteryzowani. Ćwiczą swoje role - także jazdę konną, ponieważ król azjatycki i europejski jechać będą na koniach, natomiast król afrykański będzie tradycyjnie jechał na wielbłądzie, który wypożyczany jest z minizoo w Hodoryszczu.

(...)

Do korowodu włączają też Państwo również polskie postacie historyczne...

Chcemy się wpisać w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, stąd pojawią się: marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski oraz Roman Dmowski. Są to trzy postacie ważne dla polskiej niepodległości, dlatego postanowiliśmy uhonorować ich obecnością na orszaku.

Kiedy zaczyna się Bydgoski Orszak Trzech Króli, gdzie się zakończy?

6 stycznia zaczynamy mszą św. w kościele oo. Jezuitów o godz. 11:00, o godz. 12:30 wyruszymy z placu Kościeleckich, przejdziemy ulicą Bernardyńską, przez Zbożowy Rynek, Toruńską. Sam pokłon odbędzie się w Hali Łuczniczka. Wstęp jest wolny, ograniczony jedynie pojemnością hali.
(...)
Organizacja orszaku trwa kilka miesięcy, zaczynamy od września. W sumie mamy około 300 osób - aktorów, wolontariuszy, osób, które zajmują się tylko organizacją, gromadzą finanse... Jest to duże przedsięwzięcie, więc potrzeba naprawdę dużego komitetu organizacyjnego.

Ile kosztuje zorganizowanie orszaku?

Pieniądze wydajemy tylko na sprawy organizacyjne - wynajęcie hali, sceny, zwrot kosztów przyjazdu wielbłąda, ale w sumie jest to kwota około 30 tys. zł, mimo że wszyscy wolontariusze pracują za darmo. (...) Pieniądze uzyskujemy od darczyńców, mamy jednego sponsora strategicznego. Zbieramy je przez bydgoski ośrodek Fundacji Światło-Życie oraz poprzez 1 procent, bowiem jesteśmy organizacją pożytku publicznego.
(...)
Zapraszam wszystkim na Bydgoski Orszak Trzech Króli. Jest on zawsze kolorowy i radosny. Każdy, kto przyjdzie otrzyma koronę. W tym roku zamówiliśmy 8 tys. koron. Zamówiliśmy też 5 tys. tzw. szczodraków. Orszak jest jedną wielką rodziną i każdy w momencie oddawania pokłonu i bycia na orszaku jest królem, bo każdy chce się pokłonić Świętej Rodzinie.

Zobacz także

2019-07-04, godz. 06:01 Kosma Złotowski i Radosław Sikorski Gośćmi Rozmowy Dnia byli obaj kujawsko-pomorscy europosłowie: Kosma Złotowski i Radosław Sikorski. W Strasburgu zakończyła się pierwsza sesja plenarna Parlame ... » więcej 2019-07-03, godz. 06:00 Iwona Michałek Toruńska posłanka z Porozumienia Jarosława Gowina została wiceministrem edukacji i pełnomocnikiem rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły. Pytal ... » więcej 2019-07-02, godz. 06:00 Krzysztof Czabański Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Czabański - poseł PiS i przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Polityk odpowiedział na pytania dotyczące pomysłów opozycji ... » więcej 2019-07-01, godz. 06:10 Prof. Dariusz Markowski Czy bydgoski Stary Rynek rozczarował mieszkańców miasta? A może trzeba go dopiero urządzić? Czy pomysł Alegorii Bydgoskiej rzucony przez Stefana Pastuszewskie ... » więcej 2019-06-28, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz Po co premier Mateusz Morawiecki przyjeżdża w sobotę do Mroczy? O tym między innymi rozmawiamy z wojewodą kujawsko–pomorskim — Mikołajem Bogdanowiczem. Michał ... » więcej 2019-06-27, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Czy jest szansa, że nowy stopień na Wiśle w Siarzewie powsta ... » więcej 2019-06-26, godz. 06:00 Krystian Frelichowski Gościem Rozmowy Dnia był bydgoskim radny PiS, Krystian Frelichowski. Mówił o Starym Rynku, a także o problemach Bydgoszczy tuż przed debatą o stanie miasta. M ... » więcej 2019-06-25, godz. 06:45 Dr Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był dr Sławomir Sadowski z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jej temat to scenariusze budowy przez ugrupowan ... » więcej 2019-06-24, godz. 06:06 Kosma Złotowski Dziś pogrzeb śp. generała Zbigniewa Nowka, zmarłego nagle tydzień temu w wieku niespełna 60 lat. O jego służbie Polsce, jego roli w w początkach „Solidarności ... » więcej 2019-06-21, godz. 06:02 Łukasz Zbonikowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Łukasz Zbonikowski (Prawo i Sprawiedliwość), którego pytaliśmy między innymi o to, jaką rolę mogą odegrać takie miasta jak Włoc ... » więcej
12345