Poniedziałek, 18 lutego 2019 r.   Imieniny: Szymona, Konstancji, Flawiana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2019-01-03, 06:23 Michał Jędryka/Redakcja

Marek Piątkowski

Marek Piątkowski
Marek Piątkowski
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marek Piątkowski
O genezie i celach Orszaku Trzech Króli - zjawiska kulturowo-społecznego, które rozwinęło się w polskich miastach w ostatnich latach. Rozmowa Dnia z Markiem Piątkowskim - organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli.Michał Jędryka: "Odnowi oblicze ziemi" - takie jest hasło Orszaku Trzech Króli w 2019 roku. W ilu miejscowościach się odbędzie oprócz Bydgoszczy?

Marek Piątkowski: W około 700 miejscowościach. Ta liczba codziennie się zmienia, jeszcze napływają zgłoszenia.

To ogromna inicjatywa społeczna, bo oznacza to, że dziesiątki tysięcy ludzi weźmie udział w orszakach.

W ubiegłym roku wzięło w nich udział około 1,5 mln osób, a niektórzy mówią, że do 2 mln. Jest to społeczna, oddolna inicjatywa, dlatego rozwija się bardzo żywiołowo i spontanicznie, z czego się bardzo cieszymy.

Postacie trzech biblijnych królów, które zostaną odtworzone, zgodnie z tradycją pochodzą z trzech kontynentów.

Będzie to Afryka, Europa i Azja. (...) Król afrykański jest perłą naszego orszaku. Jest nim pochodzący z Ghany Izaak Antwi-Boasiako - ojciec Zgromadzenia św. Ducha. W tej chwili jest na misji w Irlandii i przylatuje specjalnie na orszak w Bydgoszczy, aby razem z nami oddać pokłon Świętej Rodzinie. W pozostałe postacie wcielają się mieszkańcy naszego miasta - Andrzej Barylski będzie królem europejskim, a Wojciech Rzepka królem z Azji. Będą odpowiednio przygotowani, ucharakteryzowani. Ćwiczą swoje role - także jazdę konną, ponieważ król azjatycki i europejski jechać będą na koniach, natomiast król afrykański będzie tradycyjnie jechał na wielbłądzie, który wypożyczany jest z minizoo w Hodoryszczu.

(...)

Do korowodu włączają też Państwo również polskie postacie historyczne...

Chcemy się wpisać w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, stąd pojawią się: marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski oraz Roman Dmowski. Są to trzy postacie ważne dla polskiej niepodległości, dlatego postanowiliśmy uhonorować ich obecnością na orszaku.

Kiedy zaczyna się Bydgoski Orszak Trzech Króli, gdzie się zakończy?

6 stycznia zaczynamy mszą św. w kościele oo. Jezuitów o godz. 11:00, o godz. 12:30 wyruszymy z placu Kościeleckich, przejdziemy ulicą Bernardyńską, przez Zbożowy Rynek, Toruńską. Sam pokłon odbędzie się w Hali Łuczniczka. Wstęp jest wolny, ograniczony jedynie pojemnością hali.
(...)
Organizacja orszaku trwa kilka miesięcy, zaczynamy od września. W sumie mamy około 300 osób - aktorów, wolontariuszy, osób, które zajmują się tylko organizacją, gromadzą finanse... Jest to duże przedsięwzięcie, więc potrzeba naprawdę dużego komitetu organizacyjnego.

Ile kosztuje zorganizowanie orszaku?

Pieniądze wydajemy tylko na sprawy organizacyjne - wynajęcie hali, sceny, zwrot kosztów przyjazdu wielbłąda, ale w sumie jest to kwota około 30 tys. zł, mimo że wszyscy wolontariusze pracują za darmo. (...) Pieniądze uzyskujemy od darczyńców, mamy jednego sponsora strategicznego. Zbieramy je przez bydgoski ośrodek Fundacji Światło-Życie oraz poprzez 1 procent, bowiem jesteśmy organizacją pożytku publicznego.
(...)
Zapraszam wszystkim na Bydgoski Orszak Trzech Króli. Jest on zawsze kolorowy i radosny. Każdy, kto przyjdzie otrzyma koronę. W tym roku zamówiliśmy 8 tys. koron. Zamówiliśmy też 5 tys. tzw. szczodraków. Orszak jest jedną wielką rodziną i każdy w momencie oddawania pokłonu i bycia na orszaku jest królem, bo każdy chce się pokłonić Świętej Rodzinie.

Zobacz także

2019-02-04, godz. 06:30 Antoni Mężydło Nie milkną komentarze wokół nagrań z udziałem lidera Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz publikacji Gazety Wyborczej. Prezes Prawa i Sprawiedl ... » więcej 2019-02-01, godz. 06:00 Maria Wasiak Dobiega końca nabór kandydatów do Komitetu Rewitalizacji Bydgoszczy. Będzie to gremium, które ma pomóc władzom miasta w ożywieniu kilku osiedli. Co ma się zmi ... » więcej 2019-01-31, godz. 06:00 Maria Dreszer Około 70 interpelacji zgłoszono dotąd podczas Specjalnych Sesji Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. - Większość postulatów została zrealizowana - mówi Maria Dresz ... » więcej 2019-01-30, godz. 06:07 Grzegorz Boroń Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach przyjechali na kilka dni do Bydgoszczy. Szkolą przedsiębiorców i samorządowców w walce z zanieczyszczenia ... » więcej 2019-01-29, godz. 06:30 Ryszard Kierzek Rolnicy w poniedziałek protestowali w kilku miejscach w Kujawsko-Pomorskiem, blokując drogi krajowe. Powodem rolniczych protestów jest sytuacja na rynku trzod ... » więcej 2019-01-28, godz. 06:00 Łukasz Schreiber W poniedziałkowej (28.01) Rozmowie dnia w PR PiK o piątkowym spotkaniu liderów klubów parlamentarnych z premierem, o słowach wobec oponentów zaprawionych poga ... » więcej 2019-01-25, godz. 06:00 Elwira Jutrowska i Małgorzata Kwaśniewska Nadchodzą złe czasy dla mafii śmieciowych i firm zatruwających środowisko. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, Inspekcja Ochrony Środowiska dostaje więk ... » więcej 2019-01-24, godz. 06:04 Kosma Złotowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii zdecydowało się wydalić kierownika wydziału konsularnego w ambasadzie RP w tym kraju Sławomira Kowalskiego. Władzom ... » więcej 2019-01-23, godz. 06:00 Katarzyna Wojciechowska Dzisiaj przypada Dzień Bez Opakowań Foliowych. Z tej okazji rozmawiamy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą masowa produkcja i używanie foliowych worecz ... » więcej 2019-01-22, godz. 06:00 Michał Bukowiński Czy polskie prawo dostatecznie chroni wolność słowa? Na ile wyraźnie wyznacza granice? Gdzie należy szukać przyczyn nadużyć w tym względzie? Jeśli są konieczn ... » więcej
12345