Poniedziałek, 26 października 2020 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-15, 11:35 Tatiana Adonis/Redakcja

Jedyny taki oddział w Polsce jest w Bydgoszczy. Przebywają w nim niewidomi więźniowie

Fot. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy
Fot. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy
W bydgoskim Fordonie funkcjonuje jedyny w Polsce zakład karny z oddziałem dla niewidomych więźniów. Dla skazanych z dysfunkcjami wzroku organizowane są kursy orientacji przestrzennej, samodzielnego poruszania się i nauki pisania pismem Braille'a. Oddział terapeutyczny dla niewidomych więźniów funkcjonuje od 35 lat.
- Przez ten czas pomógł wielu osadzonym przystosować się do dalszego odbywania kary, ale także życia na wolności - mówi Joanna Szadziul, rzeczniczka Zakładu Karnego w Fordonie.

- Wobec każdego ociemniałego formułowany jest indywidualny program oddziaływań rehabilitacyjnych i wychowawczych. Ma on charakter praktyczny. Skazanego mobilizuje się bowiem do podjęcia działań w celu uzyskania kolejno: grupy inwalidzkiej, renty, ukończenia kursu orientacji przestrzennej oraz wyrobienia legitymacji Polskiego Związku Niewidomych - powiedziała Joanna Szadziul.

W fordońskim zakładzie funkcjonuje specjalistyczna sala terapeutyczna, wyposażona w urządzenia niezbędne do nauki dla skazanych niewidomych i niedowidzących, którzy przyjeżdżają tu, by odbyć kurs.

- Po ukończeniu kursu skazani wracają do swoich jednostek macierzystych. Pozostawanie w tym samym oddziale czasem przez kilka lub kilkanaście lat ograniczyłoby sprawność psychofizyczną skazanych ociemniałych. Utrudniałoby także bezpośredni kontakt z najbliższymi, z uwagi na często znaczne oddalenie ich od stałego miejsca zamieszkania członków rodziny - dodaje Agnieszka Wollman rzeczniczka dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.

W czwartek 15 października przypada Światowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących, obchodzone od 1964 roku.
Jedyny taki oddział w Polsce jest w Bydgoszczy. Przebywają w nim niewidomi więźniowie
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-10-25, godz. 19:45 Zmiany w organizacji ruchu w centrum Torunia. Sprawdź jak jeździć od poniedziałku! [mapa] Od poniedziałku, 26 października 2020 r. zmieni się organizacja ruchu w rejonie pl. Niepodległości. Ma to związek z pracami torowymi na jezdni południowej ul. ... » więcej 2020-10-25, godz. 18:53 „Czuwanie przed kościołami” w Toruniu. Kolejna odsłona protestu dotyczącego orzeczenia TK [zdjęcia] „Potrafimy same myśleć”, „cofnęliśmy zegary do średniowiecza” m.in. z takimi transparentami pojawiły się w Toruniu sprzeciwiające się czwartkowemu orzeczeniu ... » więcej 2020-10-25, godz. 15:44 Miałeś jechać do sanatorium? Zostań w domu i zadzwoń do ZUS Wyjazdy do sanatoriów wstrzymane do odwołania. Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych apelują do pacjentów o pozostanie w domach. » więcej 2020-10-25, godz. 09:45 DK10 była zablokowana po zderzeniu auta osobowego i ciężarowego Droga krajowa nr 10 była zablokowana w okolicach węzła Stryszek po zderzeniu auta osobowego z ciężarowym. Utrudnienia trwały prawie 2 godzimy. » więcej 2020-10-25, godz. 08:45 „Zapal Znicz Pamięci” - dołącz do akcji Instytutu Pamięci Narodowej Teodozja Łapkiewicz, młoda nauczycielka z Rypina, to bohaterka tegorocznej akcji „Zapal Znicz Pamięci” w naszym regionie. Instytut Pamięci Narodowej kolejny r ... » więcej 2020-10-24, godz. 21:15 Obiad w restauracji? Od soboty tylko na wynos W związku z nowymi obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa gastronomia została zamknięta. Na razie na dwa tygodnie. » więcej 2020-10-24, godz. 18:15 Partyjne młodzieżówki ponad politycznymi podziałami. Taka jest „Młoda Bydgoszcz” Działacze partyjnych młodzieżówek założyli właśnie stowarzyszenie „Młoda Bydgoszcz”. W planach mają także powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko ... » więcej 2020-10-24, godz. 14:00 Odbierali tuszki, wygraną w konkursie „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” 2020 gęsich tuszek trafi w sumie do mieszkańców naszego regionu. Wszystko w ramach akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”, która organizowana je ... » więcej 2020-10-24, godz. 12:33 Jazda zakończyła się na drzewie. Nie żyje siedemnastolatka 17-letnia pasażerka zginęła w wypadku w miejscowości Bielsk w gminie Kowalewo Pomorskie. Kierowca samochodu trafił do szpitala. » więcej 2020-10-24, godz. 10:08 Czego tam nie ma? Puszki pełne zdrowia dla podopiecznych Caritas Trzy tiry z żywnością dotarły do Ośrodka Caritas w Przysieku. Puszki z warzywami trafią do potrzebujących. Przydadzą się także podczas przygotowywania posiłkó ... » więcej
1234567