Policja apeluje o używanie odblasków przez pieszych

2016-09-13, 08:18  Polska Agencja Prasowa

Dzieci idące do szkoły oraz coraz krótsze dni to większe ryzyko wypadków na drogach, zwłaszcza jeśli brakuje dobrego oznakowania pieszych. W okresie jesienno-zimowym dochodzi do największej liczby wypadków z ich udziałem; policja apeluje o używanie odblasków.

Według danych policji, w 2015 r. najwięcej osób pieszych zginęło i zostało rannych w grudniu - zabitych było 171 (18,5 proc. ogółu), rannych 1 tys. 152 (14,1 proc. ogółu).

"Wpływ na tak dużą liczbę wypadków mają warunki klimatyczne, a zwłaszcza wcześnie zapadający zmrok i gorsza widoczność" - mówi PAP mł. asp. Michał Gaweł z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji. Jak dodaje, używanie elementów odblaskowych, szczególnie przez pieszych w okresie, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, jest niezbędne i często może decydować o czyimś życiu.

Dzięki elementom odblaskowym pieszy oraz rowerzysta poruszający się po zmroku jest dużo lepiej widoczny przez kierujących samochodami. Z większej odległości widać taką osobę, która odpowiednio przygotowała się na pieszą wędrówkę drogą. "Kierujący pojazdem, który ma więcej czasu na podjęcie reakcji, będzie wiedział, co ma zrobić. W zależności od tego, w jakiej będzie odległości – w razie potrzeby zacznie hamować lub zwalniać" - mówi z rozmowie z PAP asp. szt. Paweł Przestrzelski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Przestrzelski przypomina także, że choć po stronie kierowców leży większa odpowiedzialność i to oni mają większy wpływ na bezpieczeństwo, piesi w znaczący sposób mogą pomóc w unikaniu niebezpiecznych sytuacji. "Nie zawsze piesi zwracają uwagę na kierowców, natomiast kierowcy muszą zwracać, bo wiadomo, że to oni mają większy wpływ na bezpieczeństwo. Pieszy ma mniejsze szanse" - mówi policjant.

Choć samo noszenie odblasków jest bardzo ważne, należy używać ich tak, by były jak najlepiej widoczne. "Zakładając elementy odblaskowe trzeba zastanawiać się, z której strony je założyć. W Polsce, zgodnie z przepisami, pieszy, który porusza się jezdnią, ma obowiązek iść lewą stroną. Pojazd nadjeżdża do niego z przodu, więc wtedy taki element odblaskowy zakładamy na prawą rękę, na prawą nogę, by był bardziej widoczne od strony jezdni. Starajmy się, by dzieci na tornistrach, czy też na ubraniu miały element odblaskowy z przodu, z prawej strony" - podkreśla asp. szt. Przestrzelski.

"W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach, co jest związane z działaniami podejmowanymi przez policję oraz inne służby. Dzięki kampaniom społecznym i innym przedsięwzięciom mającym na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym rośnie świadomość społeczna" - informuje PAP mł. asp. Gaweł.

Jedną z propozycji edukacyjnych w dziedzinie dobrego oznakowania na drodze jest akcja "Odblaskowi.pl", organizowana przez Carefleet S.A. Projekt odbywa się już po raz siódmy. Organizatorzy w towarzystwie znanych osób rozdają akcesoria odblaskowe oraz ulotki edukacyjne dotyczące poruszania się w ruchu drogowym. Oprócz tego tzw. "Odblaskowy patrol" prowadzi adresowane do najmłodszych interaktywne gry oraz pogadanki. Wydarzenia te odbywać się będą w miastach całej Polski. (PAP)

Kraj i świat

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli. Ogłoszono stan wyjątkowy

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli. Ogłoszono stan wyjątkowy

2026-06-25, 16:24
IMGW ostrzega przed upałem z temperaturą do 33 stopni Celsjusza w całym kraju

IMGW ostrzega przed upałem z temperaturą do 33 stopni Celsjusza w całym kraju

2026-06-25, 12:59
Nowy model opieki psychiatrycznej od 2027 roku Tego chce Ministerstwo Zdrowia

Nowy model opieki psychiatrycznej od 2027 roku? Tego chce Ministerstwo Zdrowia

2026-06-25, 12:02
Dwa silne trzęsienia ziemi w Wenezueli. Według ekspertów mogły zginąć tysiące osób

Dwa silne trzęsienia ziemi w Wenezueli. Według ekspertów mogły zginąć tysiące osób

2026-06-25, 07:30
Lekarz, który mówił o nieprawidłowościach w warszawskim szpitalu, będzie przesłuchany

Lekarz, który mówił o nieprawidłowościach w warszawskim szpitalu, będzie przesłuchany

2026-06-24, 10:23
Zbigniew Derdziuk od środy przestanie pełnić funkcję prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Zbigniew Derdziuk od środy przestanie pełnić funkcję prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

2026-06-23, 18:19
Projekt: pośrednicy nieruchomości nie będą mogli pobierać opłat od obu stron transakcji

Projekt: pośrednicy nieruchomości nie będą mogli pobierać opłat od obu stron transakcji

2026-06-23, 17:43
Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział dymisję. Pozostanę na stanowisku do czasu wyboru mojego następcy

Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział dymisję. „Pozostanę na stanowisku do czasu wyboru mojego następcy”

2026-06-22, 15:42
Partia Nowa Polska ma być alternatywą dla KO i PiS. Oferujemy normalność

Partia Nowa Polska ma być alternatywą dla KO i PiS. „Oferujemy normalność”

2026-06-21, 13:08
Obserwator śledztwa ws. śmierci polskiej aktywistki Moniki Silvy: Było to zabójstwo

Obserwator śledztwa ws. śmierci polskiej aktywistki Moniki Silvy: „Było to zabójstwo"

2026-06-20, 10:40
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę