Budynki i park pod ochroną. Obserwatorium Astronomiczne UMK w rejestrze zabytków
Obserwatorium Astronomiczne UMK w podtoruńskich Piwnicach, gdzie znajduje się jeden z największych radioteleskopów w Europie, wpisane zostało do rejestru zabytków. Tak zdecydował wojewódzki konserwator.
Pod szczególną ochroną znalazły się zarówno budynki, jak i unikatowy park otaczający obserwatorium. Wszystkie remonty i inwestycje będą wymagały teraz konsultacji z konserwatorem.
- Obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach jest materialnym świadkiem powstania i rozwoju astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, stworzonej przez kadrę naukową Uniwersytetu Stefana Batorego, która przybyła do Torunia pociągami w 1944 r. z Wilna - czytamy w uzasadnieniu decyzji o wpisie centrum do rejestru zabytków. Wojewódzki Konserwator przypomina, że wśród pionierów toruńskiej astronomii była docent Wilhelmina Iwanowska oraz prof. Władysław Dziewulski, który przywiózł do Torunia z kresów wschodnich obraz obserwatorium otoczonego bujną roślinnością.
- Park w Piwnicach, w którym podziwiać można m.in. tulipanowce amerykańskie czy pochodzące z Chin bożodrzewy gruczołkowate wraz z pawilonami obserwacyjnymi wzniesionymi na centralnym planie, stanowi unikatowy mariaż nauki, sztuki i przyrody kształtowanej ręką ludzką - podkreśla Sambor Gawiński. Konserwator zwraca uwagę także na walory architektoniczne budynku radioastronomii, który powstał wg projektu Konrada Kuczy-Kuczyńskiego i nawiązuje do skandynawskiej architektury modernistycznej.
Przypomnimy, że niedawno do rejestru zabytków wpisany został także campus UMK na Bielanach.
Zobacz także
HistoriaMarka.pl – internetowa strona niosąca wsparcie niepełnosprawnym
2015-04-04, 16:46Publikowane w nowym, internetowym serwisie HistoriaMarka.pl historie osób na wózkach mają być inspiracją dla niepełnosprawnych do rozpoczęcia nowego życia. Pierwszą z nich opowiada Marek Bystrzycki, który po wypadku wrócił do aktywnego… Czytaj dalej »
Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi
2015-04-04, 16:42Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi pod nazwą safeUP opracowała firma Gadmel z Gdyni. Monitorowana osoba nie musi nosić przy sobie żadnego urządzenia, a opiekun otrzymuje informacje w postaci SMS na temat aktywności… Czytaj dalej »
40 lat temu powstała firma Microsoft
2015-04-04, 16:384 kwietnia 1975 r. Bill Gates i Paul Allen założyli Microsoft - jedną z największych obecnie firm z branży nowych technologii. Najbardziej znana jest z systemu operacyjnego Windows, pakietu oprogramowania biurowego Microsoft Office a… Czytaj dalej »
Belgia przymierza się do budowy energetycznej wyspy na swoim wybrzeżu
2015-04-04, 11:15Belgowie chcą wybudować sztuczną wyspę energetyczną, której celem będzie pozyskiwanie i magazynowanie energii z wiatru. Według tamtejszych mediów rząd już wkrótce wyda koncesję na tę inwestycję. Będzie to jedna z pierwszych… Czytaj dalej »
Platforma internetowa do przechowywania wyników badań naukowych
2015-04-04, 11:00Platforma internetowa służąca do przechowywania wyników prac i badań naukowych, a także do ich prezentacji i wymiany powstaje na Politechnice Wrocławskiej. „To rozwiązanie wzmocni jakość zarządzania pracą badawczą” - uważa… Czytaj dalej »