Budynki i park pod ochroną. Obserwatorium Astronomiczne UMK w rejestrze zabytków
Obserwatorium Astronomiczne UMK w podtoruńskich Piwnicach, gdzie znajduje się jeden z największych radioteleskopów w Europie, wpisane zostało do rejestru zabytków. Tak zdecydował wojewódzki konserwator.
Pod szczególną ochroną znalazły się zarówno budynki, jak i unikatowy park otaczający obserwatorium. Wszystkie remonty i inwestycje będą wymagały teraz konsultacji z konserwatorem.
- Obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach jest materialnym świadkiem powstania i rozwoju astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, stworzonej przez kadrę naukową Uniwersytetu Stefana Batorego, która przybyła do Torunia pociągami w 1944 r. z Wilna - czytamy w uzasadnieniu decyzji o wpisie centrum do rejestru zabytków. Wojewódzki Konserwator przypomina, że wśród pionierów toruńskiej astronomii była docent Wilhelmina Iwanowska oraz prof. Władysław Dziewulski, który przywiózł do Torunia z kresów wschodnich obraz obserwatorium otoczonego bujną roślinnością.
- Park w Piwnicach, w którym podziwiać można m.in. tulipanowce amerykańskie czy pochodzące z Chin bożodrzewy gruczołkowate wraz z pawilonami obserwacyjnymi wzniesionymi na centralnym planie, stanowi unikatowy mariaż nauki, sztuki i przyrody kształtowanej ręką ludzką - podkreśla Sambor Gawiński. Konserwator zwraca uwagę także na walory architektoniczne budynku radioastronomii, który powstał wg projektu Konrada Kuczy-Kuczyńskiego i nawiązuje do skandynawskiej architektury modernistycznej.
Przypomnimy, że niedawno do rejestru zabytków wpisany został także campus UMK na Bielanach.
Zobacz także
Politechnika Łódzka ma nowoczesne Centrum Technologii Informatycznych
2015-04-23, 12:2821 wysokospecjalistycznych laboratoriów z obszaru informatyki, klaster obliczeniowy i jaskinia 3D znalazły się w nowoczesnym Centrum Technologii Informatycznych Politechniki Łódzkiej, które w czwartek uroczyście otwarto w Łodzi. Jego… Czytaj dalej »
Czterech kupców zainteresowanych pozyskaniem oddziału Nokii ds. map
2015-04-22, 14:02Co najmniej cztery podmioty są zainteresowane kupnem oddziału Nokii zajmującego się mapami i usługami lokalizacyjnymi - podaje niemiecki miesięcznik 'Manager Magazin'. Wśród potencjalnych kupców wymienia się Facebooka i niemieckie… Czytaj dalej »
Tesla 30 kwietnia zaprezentuje dwie nowe baterie, w tym ogniwa do domu
2015-04-22, 11:15Tesla zapowiedziała, że 30 kwietnia oficjalnie zaprezentuje dwie nowe baterie, z czego jedna ma znaleźć zastosowanie w gospodarstwach domowych, a druga np. w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej. Informacja w tej sprawie została… Czytaj dalej »
50-lecie prawa Moore'a - podstawy rozwoju technologii
2015-04-22, 08:1650 lat temu Gordon Moore prognozował, że tranzystory będą zwiększać swoją wydajność i tanieć w postępie wykładniczym. Obecnie ich liczba w układzie scalonym podwaja się co ok. 24 miesiące. Prawo Moore'a pozwala opisywać i prognozować… Czytaj dalej »
CERT Polska: więcej ataków na użytkowników bankowości online w 2014 r.
2015-04-21, 19:32W 2014 r. wzrosły ataki na użytkowników bankowości internetowej często wykorzystując do tego złośliwe oprogramowanie przygotowane przez polskojęzycznych cyberprzestępców - wynika z raportu dotyczącego cyberbezpieczeństwa w 2014… Czytaj dalej »