Młodzież i internet. Wyniki badań przeczą stereotypom [prezentacja]
Większość młodzieży właściwie wykorzystuje internet i telefon komórkowy - wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. W badaniach poświęconych używaniu nowoczesnych technologii, naukowcy przepytali prawie 2,2 tys. uczniów z 57 szkół, z czterech polskich miast, w tym z Bydgoszczy. Badano grupę dzieci między 11. a 13. rokiem życia.
Badania przeprowadzono w Katowicach, Lublinie, Wrocławiu i Bydgoszczy. W mieście nad Brdą anonimową ankietę wypełniło prawie 600 uczniów z 14 szkół podstawowych.
- Głównym celem projektu było zbadanie uczniów pod kątem posiadania i wykorzystania nowoczesnych środków komunikacji, jakie najczęściej aktywności w internecie i na telefonach komórkowych przejawiają uczniowie, a przede wszystkim oszacowanie odsetka młodzieży wykazującej symptomy problemowego i patologicznego stopnia użytkowania internetu oraz telefonu komórkowego - powiedziała dr Katarzyna Warzecha, kierownik projektu.
- Większość naszej młodzieży wykorzystuje internet telefony komórkowe we właściwy sposób - dodaje dr Warzecha.
Wyniki badań pokazują, że internet i telefon komórkowy to dla grupy uczniów w wieku od 11 do 13 lat przede wszystkim nowe, techniczne udogodnienie pomagające w zdobywaniu wiedzy, umożliwiające kontakty, pozwalające realizować swoje zainteresowania, ale także źródło rozrywki.
Jeśli chodzi o problemy. Z badań wynika, że w Bydgoszczy uzależnionych od Internetu jest nieco ponad 1 proc. badanej młodzieży, zagrożonych uzależnieniem prawie 11,5 proc. Jeśli chodzi o uzależnienie od telefonu komórkowego to jest to 3,5 proc. badanych, ale zagrożonych uzależnieniem od „komórki” już ponad 32 proc.
Niepokojącą informacją jest to, że większość uczniów stwierdziła, że nie uczestniczyła w zajęciach, w których mówiono o zagrożeniach wynikających z korzystania z sieci.
Zobacz także
Leki przedłużające życie już są dostępne
2015-01-05, 08:50Uczeni poszukują 'pigułek młodości', tymczasem leki przedłużające życie są już dostępne. Wielu ludzi je stosuje codziennie nie zdając sobie z tego sprawy - twierdzi amerykański gerontolog prof. Brian K. Kennedy na łamach 'New… Czytaj dalej »
Studencki wynalazek pozwoli bezpiecznie zanurzyć się we własnej fobii
2015-01-04, 10:32Lęk przed pająkami, otwartą przestrzenią, lataniem samolotami? W leczeniu tych i wielu innych fobii pomoże system Phobos, opracowany na Politechnice Białostockiej. Trójwymiarowe okulary pozwolą oswoić się ze swoją fobią pod czujnym… Czytaj dalej »
Leczenie PTSD u żołnierzy z wykorzystaniem komory hiperbarycznej
2015-01-03, 11:01Specjaliści zajmujący się badaniami nad zespołem stresu pourazowego (PTSD) u żołnierzy analizują nie tylko psychologiczne, ale także medyczne przyczyny tego problemu; lekarze z WIM w Warszawie chcą eksperymentalnie wykorzystywać… Czytaj dalej »
Zmarł kosmonauta Borys Morukow
2015-01-02, 11:55W noworoczną noc, w wieku 64 lat, zmarł kosmonauta Boris Morukow, uczestnik jednego lotu kosmicznego w 2000 roku, misji STS-106 wahadłowca Atlantis, w 2010 roku szef eksperymentu 'Mars 500', najdłuższej symulacji lotu na Czerwoną Pl… Czytaj dalej »
Naukowcy ozłocą grafen za pomocą... bakterii
2014-12-30, 13:27Połączenie grafenu i złota może dać zaskakujące rezultaty, mówią naukowcy, którzy pracują nad metodą łączenia obydwu materiałów. W bezpiecznym przeprowadzeniu tego procesu pomogą im bakterie. Efektem ich prac mogą być materiały… Czytaj dalej »