Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Toruniu
Innowacyjna jednostka napędowa, kąpielówki ratunkowe i maty do ćwiczeń zmniejszających wady wzroku - to przykłady projektów zgłoszonych do regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Toruniu.
W programie Festiwalu znalazły się również warsztaty i różne pokazy. Celem imprezy jest wspieranie młodych ludzi w rozwijaniu ich pasji naukowych.
- Prezentujemy silnik, który działa jak przekładnia hydrauliczna. Elektryczna deskorolka na tradycyjnych bateriach zwykle przejeżdża do 30 minut, z naszym silnikiem byłoby to 40-50 minut, dlatego że mniejszy silnik mógłby poruszać większy ciężar - mówili uczestniczący w konkursie Dorian i Wiktor, uczniowie Gimnazjum nr 17 w Bydgoszczy.
- Oceniane będą: oryginalność, pasja, podejście twórcy, nakład pracy. Moim zdaniem tak powinna wyglądać edukacja - powiedział Maciej Krużewski, przewodniczący jury, prezes Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji.
- W konkursie mamy projekty badawcze. Pokazują i pasję i zainteresowanie nauką tych młodych ludzi - dodała Joanna Gogolińska dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizator programu E(x)plory.
Impreza zorganizowana została w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu.
Nagrodami są stypendia na rozwój projektów oraz możliwość reprezentowania Polski na konkursach międzynarodowych.
Zobacz także
Zdobyli 19 nagród za wynalazki i innowacje. Wielki sukces naukowców z UKW
2022-05-17, 10:41Pracownicy naukowi z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otrzymali aż 19 nagród i wyróżnień podczas XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG. Czytaj dalej »
Łazik zaprojektowany przez grudziądzkich uczniów w finale konkursu Explory [zdjęcia, wideo]
2022-05-17, 07:15Kinga Matuszewicz i Robert Kobylski z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu będą reprezentować nasz region w ogólnopolskim finale konkursu Explory - najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. Czytaj dalej »
Naucz się odróżniać prawdę od fałszu w Internecie. Kursy online za darmo
2022-05-08, 21:00Czy wiesz, czym jest fake news i jak go rozpoznać? Jak zweryfikować informacje i nie dać sobą manipulować? Tego dowiedzieć się można z kursów na platformie e-learningowej Demagoga. Czytaj dalej »
Zespół prof. Grzybowskiego: Z odpadów chemicznych można produkować leki
2022-04-27, 19:30Potężny algorytm komputerowy przeczesał miliardy możliwych reakcji chemicznych i pokazał, jak ze związków chemicznych traktowanych dotąd jako odpady przemysłowe produkować można ok. 300 leków - opisują w publikacji w „Nature”… Czytaj dalej »
„Nauka jest dla człowieka". Startuje 20. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
2022-04-20, 15:30Rozpoczynają się w piątek (22 kwietnia) Toruński Festiwal Nauki i Sztuki ma być formą powrotu do normalności po pandemii. Organizatorzy zaplanowali ponad 140 imprez, w tym liczne wykłady, pokazy, happeningi i warsztaty. Liczą na duże… Czytaj dalej »