Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Toruniu
Innowacyjna jednostka napędowa, kąpielówki ratunkowe i maty do ćwiczeń zmniejszających wady wzroku - to przykłady projektów zgłoszonych do regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Toruniu.
W programie Festiwalu znalazły się również warsztaty i różne pokazy. Celem imprezy jest wspieranie młodych ludzi w rozwijaniu ich pasji naukowych.
- Prezentujemy silnik, który działa jak przekładnia hydrauliczna. Elektryczna deskorolka na tradycyjnych bateriach zwykle przejeżdża do 30 minut, z naszym silnikiem byłoby to 40-50 minut, dlatego że mniejszy silnik mógłby poruszać większy ciężar - mówili uczestniczący w konkursie Dorian i Wiktor, uczniowie Gimnazjum nr 17 w Bydgoszczy.
- Oceniane będą: oryginalność, pasja, podejście twórcy, nakład pracy. Moim zdaniem tak powinna wyglądać edukacja - powiedział Maciej Krużewski, przewodniczący jury, prezes Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji.
- W konkursie mamy projekty badawcze. Pokazują i pasję i zainteresowanie nauką tych młodych ludzi - dodała Joanna Gogolińska dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizator programu E(x)plory.
Impreza zorganizowana została w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu.
Nagrodami są stypendia na rozwój projektów oraz możliwość reprezentowania Polski na konkursach międzynarodowych.
Zobacz także
Wiceszef MR: chcemy, by w perspektywie dekady Polska była krajem startupów
2016-03-13, 20:27Zależy nam na tym, by w perspektywie najbliższej dekady Polska była postrzegana jako kraj startupów, tworzący im dobre warunki do powstawania i dynamicznego rozwoju - mówi PAP wiceszef MR Adam Hamryszczak. Na polskich uczelniach nie… Czytaj dalej »
W kwestii cyberbezpieczeństwa brakuje rozwiązań systemowych
2016-03-10, 10:53Rząd powinien bardziej zaangażować się w rozwiązywanie kwestii dot. cyberbezpieczeństwa - mówili eksperci po publikacji raportu CERT Orange Polska 2015. Wg danych Orange w polskim internecie systematycznie wzrasta liczba groźnych … Czytaj dalej »
Naukowcy z UMK stworzyli grę, która uczy i bawi
2016-02-23, 15:49Ma relaksować, bawić i uczyć. Naukowcy z toruńskiego UMK stworzyli grę terapeutyczną, która ma pomóc dzieciom mającym problem z nauką matematyki. Czytaj dalej »
Wiceminister budownictwa: Instytut Techniki Budowlanej zbada trwałość wielkiej płyty
2016-02-20, 11:57Kondycję i trwałość budynków z wielkiej płyty w Polsce ma rozpoznać Instytut Techniki Budowlanej we współpracy m.in. z NCBiR - poinformował PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Instytut wytypuje rodzaje… Czytaj dalej »
Ekspert: w Polsce rośnie rynek portali i aplikacji randkowych
2016-02-14, 10:51W Polsce rośnie rynek portali i aplikacji randkowych, bo nowe technologie są obecnie częścią naszego życia, a ludzie nie mają czasu lub mają ograniczone możliwości na poznanie kogoś w 'realu' - mówi socjolog dr Julita Czernecka… Czytaj dalej »