Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Toruniu
Innowacyjna jednostka napędowa, kąpielówki ratunkowe i maty do ćwiczeń zmniejszających wady wzroku - to przykłady projektów zgłoszonych do regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Toruniu.
W programie Festiwalu znalazły się również warsztaty i różne pokazy. Celem imprezy jest wspieranie młodych ludzi w rozwijaniu ich pasji naukowych.
- Prezentujemy silnik, który działa jak przekładnia hydrauliczna. Elektryczna deskorolka na tradycyjnych bateriach zwykle przejeżdża do 30 minut, z naszym silnikiem byłoby to 40-50 minut, dlatego że mniejszy silnik mógłby poruszać większy ciężar - mówili uczestniczący w konkursie Dorian i Wiktor, uczniowie Gimnazjum nr 17 w Bydgoszczy.
- Oceniane będą: oryginalność, pasja, podejście twórcy, nakład pracy. Moim zdaniem tak powinna wyglądać edukacja - powiedział Maciej Krużewski, przewodniczący jury, prezes Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji.
- W konkursie mamy projekty badawcze. Pokazują i pasję i zainteresowanie nauką tych młodych ludzi - dodała Joanna Gogolińska dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizator programu E(x)plory.
Impreza zorganizowana została w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu.
Nagrodami są stypendia na rozwój projektów oraz możliwość reprezentowania Polski na konkursach międzynarodowych.
Zobacz także
Naukowcy pracują nad zastosowaniem grafenu w medycynie
2016-05-10, 17:28Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Polskiej Akademii Nauk prowadzą badania nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych. To rozwiązanie może spowodować, że urządzenia medyczne będą lepiej tolerowane… Czytaj dalej »
Tranzyt Merkurego na tle Słońca - nie przegap i obserwuj bezpiecznie
2016-05-08, 21:319 maja zaobserwować można tranzyt Merkurego na tle Słońca - niezwykle rzadkie zjawisko astronomiczne, na które szykuje się nie tylko astronomiczny świat. Czytaj dalej »
Rio - wirtualnie można już spacerować po arenach igrzysk
2016-05-07, 13:02Kibice mogą już spacerować po 25 arenach sierpniowych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro - na razie wirtualnie. Wszystko dzięki stronie Google Maps, która dodała do swojej bazy obraz z obiektów olimpijskich, a także plany stadionów… Czytaj dalej »
W poniedziałek tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca
2016-05-07, 12:35W poniedziałek będzie można zobaczyć jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych ostatnich lat - planeta Merkury przejdzie na tle tarczy Słońca. W Polsce zjawisko będzie widoczne przez kilka godzin. Następna taka okazja za 16 l… Czytaj dalej »
Miliony na praktyczne szkolenia i kursy studentów z całego regionu
2016-05-06, 10:19Prawie 10 milionów złotych dostaną uczelnie z regionu na praktyczne szkolenia, certyfikowane kursy, praktyki w wiodących firmach dla swoich studentów. Programy szkoleń mają zwiększyć szanse młodych na dobrą pracę i uatrakcyjnić… Czytaj dalej »