GRAND PIK 2022 – LAUREACI

Werdykt ogłoszono podczas uroczystej gali w Teatrze im. Horzycy w Toruniu/fot. Ireneusz Sanger Werdykt ogłoszono podczas uroczystej gali w Teatrze im. Horzycy w Toruniu/fot. Ireneusz Sanger

KONKURS ARTYSTYCZNYCH FORM RADIOWYCH GRAND PiK 2022

WERDYKT JURY


Nagroda GRAND PiK 2022 ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, została przyznana:
Cezaremu Galkowi z Polskiego Radia Zachód, autorowi utworu „Opowieści babci Leonardy”, za fascynującą opowieść o wywózkach na Sybir i tułaczkach Polaków w XX wieku z perspektywy młodego pokolenia rodziny i głęboką dokumentację tematu.

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, została przyznana:
Aleksandrze Głogowskiej z Radia Dla Ciebie, autorce utworu „Pora gniewu”, za twórcze przywołanie, w setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, niedokończonego, jedynego dramatu poety oraz Marcinowi Nierubcowi kompozytorowi muzyki do utworu „Pora gniewu”, za wyjątkową muzykę inspirowaną tekstem rękopisu.

Nagroda Specjalna, ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, została przyznana:
Katarzynie Michalak z Polskiego Radia Lublin, autorce utworu „Nasza kołysanka”, za dźwiękowy portret rodziny i jej przyjaciół, z determinacją walczących o normalne życie dzieci dotkniętych genetyczną chorobą.

Nagroda Specjalna, ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, została przyznana:
Michałowi Słobodzianowi z Polskiego Radia PiK, autorowi utworu „Mamo, to nie Twoja wina”, za wielowątkową próbę spojrzenia z szerokiej perspektywy na dziejącą się na naszych oczach wojnę na Ukrainie.

Nagroda Specjalna, ufundowana przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, została przyznana:
Dorocie Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok, autorce utworu „Pyszna historia”, za dźwiękową sagę, z historią Polski w tle, o wielopokoleniowej rodzinie pielęgnującej tradycje cukiernicze.

Nagroda im. Michała Jagodzińskiego, ufundowana przez Polskie Radio PiK, została przyznana:
Annie Łoś i Ewie Szkurłat z Polskiego Radia Kraków, autorkom utworu „Zygmunt czyli sub una campana”, za bogatą i barwną opowieść, opatrzoną sumienną dokumentacją, a także wypowiedziami osób pracujących na rzecz zabytkowego dzwonu Zygmunt z Katedry Wawelskiej.

Nagroda rzeczowa ufundowana przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, została przyznana:
Samuelowi Baronowi z Polskiego Radia Katowice, autorowi utworu „Belfer z Ulicy”, za portret buntownika w czasach PRL-u który w dorosłym życiu znalazł swoje powołanie w pracy z trudną młodzieżą.

Wyróżnienie ufundowane przez spółkę Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Wodociągów w Aleksandrowie Kujawskim, zostało przyznane:
Jakubowi Tarce ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia S.A., autorowi utworu „Prawie-Teksas ojczulka Łukasiewicza”, za dobrze skrojoną opowieść o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza ojca nafciarstwa i przemysłu petrochemicznego w Polsce.

Wyróżnienie ufundowane przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, zostało przyznane:
Joannie Sikorze z Polskiego Radia Białystok, autorce utworu „Cień wojny”, za wstrząsające świadectwo międzypokoleniowej traumy wojennej.

Nagroda Główna Akademickiego GP, ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, została przyznana:
Klaudii Leśniak, Aleksandrze Malatyńskiej, Mai Marandzie, Agacie Nalepie, Julii Niewoli, Sarze Sikorze z Katedry Dziennikarstwa Uniwersytetu Łódzkiego, autorom utworu „Na pełnym morzu”, za dość udatną próbę wymyślenia, napisania i zrealizowania słuchowiska kryminalnego na wzór utworów Agaty Christie.

Wyróżnienie w Konkursie Akademickim Ministerstwa Edukacji i Nauki, nagroda rzeczowa, zostało przyznane:
Marcelinie Bociek z Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, autorce utworu „Wyjść na zero”, za dźwiękową opowieść o człowieku, który w prostocie i bliskości z naturą, odnajduje swoje miejsce na ziemi.

Werdykt wydało Jury w składzie:
Andrzej Brzoska
Agnieszka Czarkowska
Henryk Rozen

Partnerzy i Patroni Honorowi:


Grand PiK 2023Patroni medialni:

Kontakt


e-mail: grandpik@radiopik.pl

Dorota Gruszka - sekretarz konkursu
tel. 600 226 687
e-mail: dorotagruszka@radiopik.pl

Ewa Dąbska
tel. 608-056-053
e-mail: ewadabska@radiopik.pl

Żaneta Walentyn
tel. 608-695-602
e-mail: zanetawalentyn@radiopik.pl