Sobota, 02 lipca 2022 r.   Imieniny: Jagody, Urbana, Marii
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2022-02-21, 13:28 Magda Jasińska/Redakcja

„Alicja w krainie czarów” w czerwcu. Bydgoski Festiwal Operowy w październiku

Robert Bondara przyjechał do Bydgoszczy zaraz po sukcesie, który odniosła jego choreografia w Australii/fot. Facebook
Robert Bondara przyjechał do Bydgoszczy zaraz po sukcesie, który odniosła jego choreografia w Australii/fot. Facebook
Opera Nova informuje, że przekłada Bydgoski Festiwal Operowy na jesień z powodu trwającej pandemii. W czerwcu wystawi premierę baletu „Alicja w krainie czarów” z muzyką Przemysława Zycha i choreografią Roberta Bondary.
28. Bydgoski Festiwal Operowy - po dwóch latach przerwy – początkowo miał się odbyć w kwietniu, potem przełożono go na czerwiec, a obecnie jeszcze na późniejszy termin. Inauguracja BFO ma się odbyć ostatecznie 8 października. Tradycyjnie rozpocznie imprezę bydgoski zespół premierą opery „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego.

Tymczasem w planach czerwcowych instytucji pozostała premiera baletu „Alicja w krainie czarów” w choreografii Roberta Bondary, do muzyki Przemysława Zycha. – Przemysław Zych to nie tylko kompozytor, ale i znakomity aranżer. Przygotował dziesiątki utworów na nasze koncerty sylwestrowe. Bardzo cenimy to, co robi – mówi Maciej Figas, dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy.

Dwuaktowy balet „Alicja w krainie czarów” miał prapremierę dwa lata temu w Operze na Zamku w Szczecinie. – Trochę inny będzie układ tego przedstawienia w Bydgoszczy, bo choreografię przygotuje Robert Bondara – artysta, który robi karierę ogólnoświatową - mówi dyrektor. Tancerz i choreograf, zaproszony do współpracy z West Australian Ballet przedstawił z tym zespołem w lutym australijską premierę „Take Me with You” – znanej i cenionej w Polsce choreografii. – Przyjechał do Bydgoszczy niemal wprost z Australii, jego balety ma w repertuarze opera w Wilnie i inne – mówi dyrektor Figas. Premiera „Alicji w krainie czarów” planowana jest 4 czerwca.
Rozmowa z dyrektorem Opery Nova Maciejem Figasem

Kultura

2022-07-01, godz. 18:03 Artus Festival czas zacząć! Przygotowano wiele wydarzeń Koncerty, spotkania, pokazy filmowe oraz wystawa - jutro w Toruniu pod hasłem „Alternatywa na Lato” rozpocznie się Artus Festiwal. » więcej 2022-07-01, godz. 16:10 Pożegnanie i powitanie. Łukasz Wudarski został dyrektorem WOAK Toruń Z Centrum Kultury Dwór Artusa związany był 12 lat. Dziś pożegnał się z instytucją. Łukasz Wudarski obejmie stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka… » więcej 2022-07-01, godz. 11:35 Na tej scenie wiek nie gra roli! Rozpoczął się Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów Taniec, folklor, śpiew, gra aktorska - na tych polach rywalizują wielopokoleniowe zespoły artystyczne, uczestnicy 20. jubileuszowego „ARS”. Eliminacje odbywają… » więcej 2022-07-01, godz. 10:30 20. MFF Tofifest: Katarzyna Figura i Andrzej Grabowski w Toruniu [rozmowy] Obraz podzielonej rodziny i los aktora, który wybił się na produkcjach o niskich walorach artystycznych - Katarzyna Figura i Andrzej Grabowski byli gośćmi… » więcej 2022-07-01, godz. 09:30 Wystawa „Czeskie bohaterki”. Te kobiety zmieniły bieg historii – nie tylko w swoim kraju Od 1 lipca Czesi rozpoczynają prezydencję w Unii Europejskiej. Z tej m.in. okazji w bydgoskich Młynach Rothera otwarta została wystawa pod tytułem „Czeskie… » więcej 2022-06-30, godz. 20:35 Krystian Pesta – od wolontariusza po aktora – laureata Tofifestu 14 lat temu na toruńskim festiwalu pracował jako wolontariusz, w tym roku odebrał nagrodę Flisaka od prezydenta Torunia. Krystian Pesta jest gościem Festiwalu… » więcej 2022-06-30, godz. 19:20 Jury wybrało finałowe utwory AURORY - Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy Dramaty autorów z Serbii, Ukrainy, Rumunii i Polski znalazły się w finale 2. edycji AURORY - Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Tak zdecydowało ju… » więcej 2022-06-30, godz. 11:03 Sławomira Łozińska na TofiFest. O czym jest film „Lokatorka”? Jedną z atrakcji Festiwalu TofiFest są spotkania z twórcami filmów. Publiczność miała możliwość spotkać się z aktorką Sławomirą Łozińską. » więcej 2022-06-29, godz. 18:50 „Morderstwo dla dwojga”, czyli premiera w Teatrze Muzycznym w Toruniu [zdjęcia, wideo] Kryminalna komedia muzyczna, hit Off-Brodway po raz pierwszy pojawi się także na polskiej scenie. Pełen humoru i intryg musical „Morderstwo dla dwojga”… » więcej 2022-06-29, godz. 09:15 Damy polskiego kina z nagrodami toruńskiego Festiwalu Filmowego Tofifest Anna Seniuk, Emilia Krakowska, Julia Szczepańska oraz Krystian Pesta to pierwsi laureaci 20. Festiwalu Filmowego Tofifest. Wydarzenie zainaugurowane zostało… » więcej
1234567