Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Kultura
2022-04-29, 08:39 Magda Jasińska/Redakcja

„Na scenie trzeba stworzyć krainę czarów”. Alicja zatańczy w Operze Nova

Przygotowania do premiery baletu „Alicja w krainie czarów" w Operze Nova/fot. Facebook
Przygotowania do premiery baletu „Alicja w krainie czarów" w Operze Nova/fot. Facebook
Przygotowania do premiery baletu „Alicja w krainie czarów" w Operze Nova/fot. Facebook
Przygotowania do premiery baletu „Alicja w krainie czarów" w Operze Nova/fot. Facebook
Przygotowania do premiery baletu „Alicja w krainie czarów" w Operze Nova/fot. Magda Jasińska
Przygotowania do premiery baletu „Alicja w krainie czarów" w Operze Nova/fot. Magda Jasińska
Przygotowania do premiery baletowej do muzyki Przemysława Zycha „Alicja w Krainie Czarów” trwają w bydgoskiej Operze Nova. Z tancerzami pracuje Robert Bondara, który jest choreografem i reżyserem spektaklu.
Jak mówił na spotkaniu z dziennikarzami, „Alicja w Krainie Czarów” to opowieść, w której realizatorzy mogą zaszaleć. – Przez to, że jest to bardzo magiczny, a jednocześnie abstrakcyjny świat – pozbawiony czasem logiki. Jest to niebywałe wyzwanie pod kątem inscenizacyjnym, także wyzwanie dla tancerzy, ale i dla całego teatru – pod kątem produkcji takiego spektaklu – uważa choreograf i reżyser. – Jest to niezwykle duża produkcja, także wykazać się musi cała obsługa techniczna tego spektaklu, bo Alicja jest w krainie czarów, więc te czary trzeba stworzyć na scenie.

Scenografię i kostiumy przygotowuje Martyna Kander, która z Operą Nova pracuje po raz trzeci. – Ten spektakl to jest podróż, w tej chwili mamy już 18 zmian scenografii, one pewnie będą pęczniały. Mamy bardzo dużo kostiumów, nad którymi pracownie pracują od wielu miesięcy. Eksperymentujemy tworząc zupełnie nowe formy paczek baletowych, zmieniamy też sylwetki tancerzy – opowiada.

Premierę baletu do muzyki Przemysława Zycha „Alicja w Krainie Czarów” zaplanowano na 4 czerwca.
Relacja Magdy Jasińskiej
Relacja z konferencji prasowej w Operze Nova

Kultura

2022-09-25, godz. 12:30 Dziewczynki nie mają z kim tańczyć. Ziemia Bydgoska poszukuje chłopców! - Taniec ludowy to taniec w parach - mówi szefowa Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. I prosi chętnych chłopców, by zgłaszali się do zespołu. » więcej 2022-09-24, godz. 16:45 Vadim Brodski i Bartłomiej Wezner na inaugurację V Festiwalu Muzyka w willi Blumwego Festiwal to kameralne muzyczne spotkania z artystami w lokalizacjach o ciekawej, historycznej przeszłości. Koncerty odbywać się będą w Polskim Radiu PiK… » więcej 2022-09-24, godz. 15:30 Pół wieku Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury Najważniejsze są ludzkie więzi, bez nich nie byłoby tego jubileuszu. Mówią muzycy Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury. W tym roku zespół świętuje… » więcej 2022-09-23, godz. 21:40 Małgorzata Potocka na Festiwalu Vintage Photo: Fotografia jest sensem życia Aktorka, producentka, ale także fotografka Małgorzata Potocka zaprezentowała swoją twórczość podczas piątkowej gali otwarcia Festiwalu Miłośników Fotografii… » więcej 2022-09-23, godz. 19:40 Biesiadnie, na ludowo, prosto z serca! W Bydgoszczy występują seniorzy [zdjęcia, wideo] Po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią do Bydgoszczy ponownie zawitały zespoły biorące udział w tradycyjnym Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów… » więcej 2022-09-23, godz. 17:00 Janina Fies, siostra himalaistki Wandy Rutkiewicz gościem Festiwalu Vintage Photo [wideo] Festiwal Vintage Photo to doskonała okazja do zaprezentowania bardzo bogatego dorobku fotograficznego Wandy Rutkiewicz. W Młynach Rothera pokazane zostaną zdjęcia… » więcej 2022-09-23, godz. 14:50 15. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” rozpoczyna się dziś w Lipnie Wydarzenie przygotowuje rokrocznie Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri, pielęgnujące pamięć o międzynarodowej gwieździe kina urodzonej właśnie… » więcej 2022-09-22, godz. 19:29 Zdzisław Pruss ma 80 lat! Piękny jubileusz poety, radiowca, satyryka, publicysty Urodziny znanego i cenionego bydgoszczanina odbyły się w Galerii Autorskiej. Była okazja i do świętowania, i do promocji najnowszego tomiku Zdzisława Prussa… » więcej 2022-09-22, godz. 15:00 Ewa Bem śpiewa z orkiestrą, aranżacje - Krzysztof Herdzin. Trwa 60. BFM „Ewa Bem symfonicznie” to premierowy projekt realizowany na zamówienie Filharmonii Pomorskiej. Pierwsza dama polskiego jazzu spotka się na jednej estradzie… » więcej 2022-09-22, godz. 09:28 „Faust” na inaugurację. Bydgoski Festiwal Operowy powraca po przymusowej przerwie Po dwuletniej przerwie wywołanej przez pandemię koronawirusa 8 października rozpocznie się 28. Bydgoski Festiwal Operowy. Na inaugurację gospodarze przygotowują… » więcej
1234567