Sobota, 02 lipca 2022 r.   Imieniny: Jagody, Urbana, Marii
Utrudnienia na autostradzie A1 w kierunku Gdańska między węzłami Turzno - Lisewo. Samochód uderzył w bariery
Utrudnienia na autostradzie A1 w kierunku Gdańska między węzłami Turzno - Lisewo. Samochód uderzył w bariery
Utrudnienia na autostradzie A1 w kierunku Gdańska między węzłami Turzno - Lisewo. Samochód uderzył w bariery
Polskie Radio PiK » Kultura
Forum Rolnika 2022
2022-01-28, 13:00 Agata Raczek/Redakcja

Kruszwica zaczyna jubileusz 600-lecia. Myszy już harcują po Mysiej Wieży! [wideo, zdjęcia]

Kruszwica rozpoczyna obchody 600-lecia uzyskania praw miejskich. /fot. Agata Raczek
Kruszwica rozpoczyna obchody 600-lecia uzyskania praw miejskich. /fot. Agata Raczek
Kruszwica rozpoczyna obchody 600-lecia uzyskania praw miejskich na Prawie Magdeburskim. Z tej okazji mieszkańcy i turyści mogą podziwiać nowe atrakcje. W Mysiej Wieży pojawiła się multimedialna wystawa prezentująca polskie tradycje kulturowe i prapoczątki Państwa Polskiego oraz iluminacje.
- To jest wyjątkowy dzień, ponieważ rozpoczynamy dziś obchody 600-lecia nadania praw miejskich Kruszwicy na Prawie Magdeburskim. Król Władysław Jagiełło nadał prawa miejskie Kruszwicy w Żninie, w roku 1422, 8 czerwca. Cały rok chcemy poświęcić na uczczenie tego pięknego jubileuszu. Dzisiejsze spotkanie jest inauguracją tych obchodów. Chcielibyśmy w sposób trwały uczcić pamięć tych wielu wieków, które w Kruszwicy wypełnione były bardzo różnymi, bardzo ciekawymi i ważnymi nie tylko dla tego regionu, ale również dla Polski wydarzeniami. Wystawa, którą przygotowała pani Ewa Świder ma być pamiątką tych wszystkich czasów, odnosić się do tych czasów (...) - mówi Dariusz Witczak, burmistrz Kruszwicy.

- (...) Projekt wystawy oparliśmy na rozwiązaniach nieinwazyjnych, które tylko punktowo rozwijają i akcentują najważniejsze momenty, historię Kruszwicy oraz oczywiście legendy o pierwszych Piastach. Wystawa zrealizowana została na trzech poziomach. Na pierwszym poziomie zainstalowano panele dotykowe w formie interaktywnych pulpitów, gdzie znajdują się bazy danych z legendami oraz kroniki Galla Anonima - mówi Ewa Świder.

Więcej w materiale Agaty Raczek.
Materiał Agaty Raczek (Popołudnie z nami)
Kruszwica rozpoczyna obchody 600-lecia uzyskania praw miejskich. /wideo: Agata Raczek
Kruszwica rozpoczyna obchody 600-lecia uzyskania praw miejskich. /wideo: Agata Raczek

Kultura

2022-07-01, godz. 18:03 Artus Festival czas zacząć! Przygotowano wiele wydarzeń Koncerty, spotkania, pokazy filmowe oraz wystawa - jutro w Toruniu pod hasłem „Alternatywa na Lato” rozpocznie się Artus Festiwal. » więcej 2022-07-01, godz. 16:10 Pożegnanie i powitanie. Łukasz Wudarski został dyrektorem WOAK Toruń Z Centrum Kultury Dwór Artusa związany był 12 lat. Dziś pożegnał się z instytucją. Łukasz Wudarski obejmie stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka… » więcej 2022-07-01, godz. 11:35 Na tej scenie wiek nie gra roli! Rozpoczął się Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów Taniec, folklor, śpiew, gra aktorska - na tych polach rywalizują wielopokoleniowe zespoły artystyczne, uczestnicy 20. jubileuszowego „ARS”. Eliminacje odbywają… » więcej 2022-07-01, godz. 10:30 20. MFF Tofifest: Katarzyna Figura i Andrzej Grabowski w Toruniu [rozmowy] Obraz podzielonej rodziny i los aktora, który wybił się na produkcjach o niskich walorach artystycznych - Katarzyna Figura i Andrzej Grabowski byli gośćmi… » więcej 2022-07-01, godz. 09:30 Wystawa „Czeskie bohaterki”. Te kobiety zmieniły bieg historii – nie tylko w swoim kraju Od 1 lipca Czesi rozpoczynają prezydencję w Unii Europejskiej. Z tej m.in. okazji w bydgoskich Młynach Rothera otwarta została wystawa pod tytułem „Czeskie… » więcej 2022-06-30, godz. 20:35 Krystian Pesta – od wolontariusza po aktora – laureata Tofifestu 14 lat temu na toruńskim festiwalu pracował jako wolontariusz, w tym roku odebrał nagrodę Flisaka od prezydenta Torunia. Krystian Pesta jest gościem Festiwalu… » więcej 2022-06-30, godz. 19:20 Jury wybrało finałowe utwory AURORY - Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy Dramaty autorów z Serbii, Ukrainy, Rumunii i Polski znalazły się w finale 2. edycji AURORY - Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Tak zdecydowało ju… » więcej 2022-06-30, godz. 11:03 Sławomira Łozińska na TofiFest. O czym jest film „Lokatorka”? Jedną z atrakcji Festiwalu TofiFest są spotkania z twórcami filmów. Publiczność miała możliwość spotkać się z aktorką Sławomirą Łozińską. » więcej 2022-06-29, godz. 18:50 „Morderstwo dla dwojga”, czyli premiera w Teatrze Muzycznym w Toruniu [zdjęcia, wideo] Kryminalna komedia muzyczna, hit Off-Brodway po raz pierwszy pojawi się także na polskiej scenie. Pełen humoru i intryg musical „Morderstwo dla dwojga”… » więcej 2022-06-29, godz. 09:15 Damy polskiego kina z nagrodami toruńskiego Festiwalu Filmowego Tofifest Anna Seniuk, Emilia Krakowska, Julia Szczepańska oraz Krystian Pesta to pierwsi laureaci 20. Festiwalu Filmowego Tofifest. Wydarzenie zainaugurowane zostało… » więcej
1234567