Środa, 08 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2021-11-20, 22:27 PAP/Redakcja

Żaby wyskoczyły w świat! Finał 29. Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage!

Operator filmowy Robbie Ryan otrzymał Złotą Żabę w głównym konkursie 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage w Toruniu./fot. Krzysztof Wesołowski/Facebook/EnergaCamerimage
Operator filmowy Robbie Ryan otrzymał Złotą Żabę w głównym konkursie 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage w Toruniu./fot. Krzysztof Wesołowski/Facebook/EnergaCamerimage
Operator filmowy Robbie Ryan otrzymał Złotą Żabę w głównym konkursie 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage w Toruniu. Autor zdjęć do filmu „C'mon, C'mon" w reżyserii Mike'a Millsa powiedział, że są to „niesamowite wieści".
Zdobywca Złotej Żaby nie był obecny na gali zakończenia festiwalu, ale przemówił do gości festiwalowych z ekranu.

- O kurczę, to niesamowite wieści. Kręcę teraz film w Budapeszcie i nie mogę podróżować z racji obostrzeń covidowych. Chciałbym być razem z wami i wypić „wściekłego psa" na uspokojenie emocji. Nie chcę przedłużać, bo wiem, że czeka was wspaniała impreza. (...) Jestem niezwykle dumny z tej nagrody. Dziękuję! - powiedział zwycięzca konkursu głównego.

Srebrną Żabę otrzymał w sobotę Bruno Delbonnel za zdjęcia do filmu „Tragedia Makbeta". Operator gościł w Toruniu podczas otwarcia festiwalu razem z reżyserem filmu Joelem Coenem.

Brązową Żabę otrzymał operator Greig Fraser za zdjęcia do filmu „Diuna" w reżyserii Denisa Villeneuve.

- EnergaCamerimage to dla mnie najważniejszy punkt na trasie festiwalowej. Chciałem podziękować innym autorom zdjęć filmowych, którzy pomogli mi w pracy nad tym filmem i poświęcili na to swój czas - powiedział Fraser.

Nagrodę za całokształt twórczości odebrał niemiecki operator filmowy Jost Vacano.

- To zaszczyt otrzymać wyróżnienie za całokształt twórczości od kolegów po fachu, od przyjaciół. Zrealizowałem w życiu prawie sto filmów, może 85. Nie pamiętam wszystkich, ale nie ma to aż tak dużego znaczenia. (...) Nie będę mówił w szczegółach o swoich filmach, bo je widzieliście. (...) Teraz jestem już na emeryturze i trzeba zrobić miejsce dla młodszych autorów zdjęć - powiedział Vacano.

Denis Villeneuve odebrał nagrodę specjalną za osiągnięcia w dziedzinie reżyserii.

- To wielki honor odebrać nagrodę w kraju, który wydał wielu wspaniałych twórców kina. Sławomir Idziak i Krzysztof Kieślowski byli moimi bohaterami w czasach studenckich i wywarli ogromny wpływ na mój rozwój. To oni uzmysłowili mi, jak powinna wyglądać współpraca na linii reżyser-operator. W trakcie swojej kariery spotkałem wielu wspaniałych autorów zdjęć filmowych. Wszystkim im dziękuję. To dzięki wam znajduję się właśnie tutaj" - mówił autor m.in. „Diuny".

W konkursie filmów polskich zwyciężył operator Piotr Sobociński junior za „Hiacynt" w reżyserii Piotra Domalewskiego.

- To nasz trzeci film razem. Być może kiedyś się załapiemy na nagrodę za duet. (śmiech) Chciałem podziękować całej ekipie filmu, ale przede wszystkim całemu teamowi operatorskiemu. Historia zatacza koło. Niestety wiele z tego filmu jest aktualne dzisiaj. To jest smutne. Mam dwie córeczki i chciałbym im tę nagrodę zadedykować oraz mam nadzieję, że będą mogły żyć w kraju, w którym wszyscy są równi i mogą o sobie decydować - mówił Sobociński.

Kultura

2021-12-08, godz. 18:15 Sam Rubinstein chciał tego konkursu. Grają młodzi pianiści z 12 krajów Przesłuchania pierwszego etapu Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam' rozpoczęły się w środę w Bydgoszczy. » więcej 2021-12-08, godz. 16:59 Odwołań nie było. Wykonawca nowego kampusu Akademii Muzycznej wybrany Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy coraz bliżej. Jest szansa, że jeszcze przed świętami uczelnia podpisze umowę z firmą, która wygrała prze ... » więcej 2021-12-08, godz. 14:55 Ale maszyna! Wypożyczysz książkę, grę i audiobooka. Jakie to proste! To ułatwienie dla czytelników. Na bydgoskim Miedzyniu stanął książkomat. Urządzenie pojawiło się dzięki mieszkańcom, którzy zagłosowali na projekt w Bydgoskim ... » więcej 2021-12-08, godz. 10:30 Stare bryczki jak nowe. Można je oglądać w Olęderskim Parku Etnograficznym Muzeum Etnograficzne w Toruniu zakończyło realizację projektu polegającego na profesjonalnej renowacji datowanych na okres międzywojenny dwóch zabytkowych poj ... » więcej 2021-12-07, godz. 14:00 Młodzi pianiści rywalizują w Bydgoszczy. Rozpoczyna się Konkurs Rubinsteina We wtorek uroczysta inauguracja, a w środę przesłuchania pierwszego etapu. W Bydgoszczy rozpoczyna się XII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Ru ... » więcej 2021-12-07, godz. 11:05 Fotograf podróżuje pociągiem, więc w filmie wystąpi też Pesa. Kręcą w Bydgoszczy Najpierw była Bydgoszcz, potem Ostromecko, wreszcie zakłady Pesa - w grodzie nad Brdą i okolicach kręcone były zdjęcia do drugiej części filmu pt. „Negatyw” w ... » więcej 2021-12-07, godz. 10:15 „Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazda". Koncert świąteczny Ziemi Bydgoskiej Koncert bożonarodzeniowy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska odbędzie się w sobotę (18 grudnia) w bydgoskiej Hali Artego-Arena. Wystąpią tancerze, chór, so ... » więcej 2021-12-07, godz. 08:40 Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla toruńskiej artystki Krystyna Szalewska-Gałdyńska, toruńska artystka, malarka, autorka grafik i rysunków, została uhonorowana medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. » więcej 2021-12-06, godz. 06:55 Kody Legimi, czytniki i książkomat. Nowoczesność w bydgoskiej bibliotece Jest już wirtualna wypożyczalnia książek w formie elektronicznej, a także gier planszowych i gier VR, a wkrótce uruchomiony zostanie książkomat. Takie propozy ... » więcej 2021-12-05, godz. 12:00 Teatr wymyWammy zaprasza na dwa spektakle. Będzie improwizacja! „Krótkie gry z warsztatowiczami'” - już w niedzielę wieczorem (5 grudnia) na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. To spektakl przygotowany przez by ... » więcej
1234567