Poniedziałek, 18 października 2021 r.   Imieniny: Juliana, Łukasza
Polskie Radio PiK » Kultura
2021-09-24, 15:39 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Obrazy wychowanka bydgoskiego Ośrodka im. Braille'a na wystawie w Krakowie

Niezwykle kolorowe obrazy Pawła Sobierajskiego - absolwenta bydgoskiego Ośrodka im. Luisa Braille
Niezwykle kolorowe obrazy Pawła Sobierajskiego - absolwenta bydgoskiego Ośrodka im. Luisa Braille'a - doczekały się wystawy w Krakowie./fot. Elżbieta Rupniewska
Niezwykle kolorowe obrazy Pawła Sobierajskiego - absolwenta bydgoskiego Ośrodka im. Luisa Braille
Niezwykle kolorowe obrazy Pawła Sobierajskiego - absolwenta bydgoskiego Ośrodka im. Luisa Braille'a - doczekały się wystawy w Krakowie./materiały promocyjne
Niezwykle kolorowe obrazy Pawła Sobierajskiego - absolwenta bydgoskiego Ośrodka im. Luisa Braille'a - doczekały się wystawy w Krakowie. Jej wernisaż odbędzie się 24 września (g. 18.00) w tamtejszym Centrum Sztuki Współczesnej Solvay.
Motyle, koty, anioły i ptaki to ulubione motywy malarstwa 24-letniego Pawła, który widzi na jedno oko, a i to tylko w 30 procentach.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że ktoś ten talent docenił, że ktoś to zauważył. Jestem bardzo z tego dumny. Przygodę z malowaniem zacząłem w 2014 roku, odkąd zacząłem chodzić na kółko plastyczne do pani Małgorzaty Steinmetz-Gackowskiej, która uczy plastyki. Maluję w technice pastelowej, kontur robię czarnym ptakiem i później pastelami zamalowuję to wszystko. Maluję intensywnymi barwami, ponieważ są one bardzo optymistyczne, kolorowe, dają ludziom dużo energii, pozytywów - mówi Paweł Sobierajski.

- Spróbowaliśmy z jego twórczością wyjść poza Bydgoszcz, no i okazało się - już teraz mamy takie wiadomości z Krakowa - że twórczość Pawła się bardzo podoba, nawet pojawił się zwrot: „entuzjastyczne przyjęcie" - mówiła Ewa Frąszczak, prezes Stowarzyszenie Visus Supremus, które działa przy bydgoskim Ośrodku Braille'a i które otoczyło opieką Pawła Sobierajskiego jako absolwenta.

Dodajmy, że otwarcie wystawy już zapowiedziało Radio Kraków, a obrazy Pawła obejrzą m.in. uczniowie tamtejszego ośrodka dla niewidomych i słabowidzących.
Relacja Elżbiety Rupniewskiej

Kultura

2021-10-18, godz. 08:40 Niezwykły koncert „Polska Niepodległa”. Ziemia Bydgoska na Święto Niepodległości Na pierwszy po dwuletniej przerwie występ zaprasza Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Koncert Patriotyczny z okazji Święta Niepodległości odbędzie się 11 ... » więcej 2021-10-17, godz. 20:23 „Muzyka otwiera oczy”. Wyśpiewali nagrody na Festiwalu widzących duszą Milena Wiśniewska wygrała 11. Festiwal widzących duszą „Muzyka otwiera oczy' w Bydgoszczy. Swoją nagrodę wyśpiewała piosenkami: „Dziewica Anastazja' i „Tango ... » więcej 2021-10-17, godz. 19:37 Rafał Blechacz życzy powodzenia uczestnikom. I wspomina swój Konkurs [oglądaj!] Wybitny pianista Rafał Blechacz obserwuje Konkurs Chopinowski i życzy powodzenia uczestnikom, a także pociesza tych, którzy nie dostali się do finału. Na swoi ... » więcej 2021-10-17, godz. 15:46 Rewolucja technologiczna - czym grozi? Spektakl „Become human” w Baju Pomorskim [wideo] „Become human' to premierowe przedstawienie aktorów Teatru Baj Pomorski w Toruniu, które w niedzielę (17 października) wystawione zostanie na małej scenie. » więcej 2021-10-17, godz. 14:18 Pałac w Ostromecku w roli głównej. wybierz się na spacer śladami filmu „Wesele” To we wnętrzach Pałacu Nowego w Ostromecku powstała scena wesela - jedna z kluczowych w filmie Wojciecha Smarzowskiego. Bydgoski Festiwal Przeźrocza zaprasza ... » więcej 2021-10-17, godz. 12:47 „Obyś góry przenosił”. Kolejne wydarzenia Fonomo Music & Film Festival [program] Koncerty, projekcje filmów, panele dyskusyjne, warsztaty i targi małych wydawców. W Bydgoszczy trwa Fonomo Music & Film Festival. Dziesiąta edycja imprezy to ... » więcej 2021-10-16, godz. 23:10 Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec w finale Konkursu Chopinowskiego [wideo] Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec — pianiści związani z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy znaleźli się w finale 18 Konkursu Chopinowskiego. » więcej 2021-10-16, godz. 18:05 Spektakl niezależnych białoruskich artystów na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy „Radio Prudok” to tytuł spektaklu, który na Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy prezentuje białoruska niezależna grupa Teatr Kupałowcy. » więcej 2021-10-16, godz. 15:05 Jakub Kuszlik zagra swój recital. Czy będzie przepustką do finału Konkursu Chopinowskiego? Dziś po godzinie 17:00 swój półfinałowy recital na XVIII Konkursie Chopinowskim przedstawi ostatni z trzech reprezentantów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - J ... » więcej 2021-10-15, godz. 21:15 Divadlo Radost z Grand Prix. Kogo jeszcze nagrodzono w Toruniu na Festiwalu „Spotkania”? Spektakl „Hamlet on the road” Divadla Radost z Czech nagrodzony Grand Prix Festiwalu Teatrów Lalkowych „Spotkania” w Toruniu. » więcej
1234567