Niedziela, 11 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Filipa, Leona
Polskie Radio PiK » Kultura
Spółdzielnia
2021-04-01, 06:45 Andrzej Krystek/Redakcja

Wielkanoc mieni się kolorami. Salon Hoffmann zaprasza na wystawę

Konkursowe palmy z konkursu w Łysych./fot. www.gminalyse.pl
Konkursowe palmy z konkursu w Łysych./fot. www.gminalyse.pl
Bajecznie kolorowe i ogromne palmy wielkanocne leluje i byśki można podziwiać na wystawie wielkanocnych ozdób kurpiowskich w Salonie Hoffmann Kujawsko - Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
- To prezentacja w ramach cyklu "Piękna nasza Polska cała" - mówi Ewa Krupa, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury.

- Organizujemy ten cykl od 5 lat Specjalnie na święta Wielkanocy zorganizowaliśmy wystawę palm, wycinanek i byśków z Kurpi, czyli krainy etnograficznej, w której tradycje wielkanocne są jeszcze bardzo żywe. Wszyscy chyba słyszeli, ze w Łysych odbywa się konkurs palm. Gospodynie robią palmy mające nawet 5 - 6 metrów. Te palmy są wnoszone do kościoła i tam są oceniane. Osoba, która zrobi najwyższą palmę, będzie miała prawdopodobnie najwięcej szczęścia przez cały rok, bo o to w tym wszystkim chodzi. Byliśmy w kościele w Łysych, wygląda to bajecznie. Niektóre z prezentowanych u nas palm, są podarowane przez księdza z Łysych, ale największych, ze względów transportowych, wziąć nie mogliśmy. Najwyższe mają ok. 1,80 cm. Znakomitą większość z nich gospodynie zrobiły specjalnie dla nas (...).

Wystawa w Salonie Hoffmann w Bydgoszczy otwarta zostanie 1 kwietnia i potrwa do 15 maja kiedy to najprawdopodobniej finisaż wystawy uświetni wykład historyka-regionalisty kurpiowskiego o historii tamtejszych zwyczajów wielkanocnych. Początkowo, przynajmniej do 9 maja, wystawa twórczości kurpiowskiej będzie dostępna online na stronach Kujawsko -Pomorskiego Centrum Kultury Bydgoszczy i Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej. Potem, w zależności od sytuacji epidemicznej, dostępna może być dla zwiedzających w małych grupach.

Kurpiowszczyzna – kraina etnograficzna obejmująca tereny Puszczy Białej i Puszczy Zielonej. Piękna przyrodniczo leży między Myszyńcem, Ostrołęką, Nowogrodem i Kolnem. Granicę wyznaczają rzeki: Orzyca, Pisa, Bug i Narew. Rdzenni mieszkańcy obecnie nazywają się Kurpiami choć wcześniej powszechnie nazywano ich Puszczakami. Głównymi ośrodkami kultury kurpiowskiej są miejscowości: Łyse, Kadzidło i Myszyniec. To przede wszystkim tu z pietyzmem kultywuje się tradycje ludowe i lokalne zwyczaje, tak bardzo wyróżniające ten region.

Więcej w materiale Andrzeja Krystka
Materiał Andrzeja Krystka (Popołudnie z nami)

Kultura

2021-04-11, godz. 10:04 Bronisław Kaper w Klubie Akademii Jazzu. Bydgoski MCK zaprasza Kolejną odsłonę Klubu Akademii Jazzu będzie można zobaczyć w niedzielę (11 kwietnia) na kanale YouTube bydgoskiego MCK-u. » więcej 2021-04-10, godz. 17:55 Bydgoskie Muzeum Telefonów Komórkowych otwiera się dziś wirtualnie! W sobotę (10.04.) o godz. 20, muzeum, które z domowej piwnicy założyciela placówki, przeniosło się na ul. Pomorską 15, zaprasza na, nie bójmy się tego słowa: ... » więcej 2021-04-09, godz. 13:57 Tylko laureatka grand prix odebrała nagrodę. Finał konkursu rzeźbiarskiego [wyniki] XIII Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego podsumowano w piątek w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Laureatką grand prix została ... » więcej 2021-04-08, godz. 20:26 Do zaczytania jeden krok! Bydgoska biblioteka ma ok. 60 tysięcy ebooków Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy współpracuje z platformą Legimi, na której są setki książek w formie cyfrowej do czytania na tablecie, ... » więcej 2021-04-06, godz. 16:59 O ostatniej płycie Krzysztofa Krawczyka. Audycja w Polskim Radiu PiK W poniedziałek zmarł Krzysztof Krawczyk - ikona polskiej piosenki. O jego śmierci poinformował na Facebooku Andrzej Kosmala - wieloletni manager i przyjaciel ... » więcej 2021-04-06, godz. 07:52 Filmy, koncerty, dyskusje o kulturze w sieci. MCK otwiera platformę Kultureo Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy uruchamia platformę VOD poświęconą kulturze. Będą tam prezentowane treści kulturalne w najwyższej technicznej jakości. » więcej 2021-04-05, godz. 17:56 „Mamy Boga na wyciągnięcie ręki”. Ks. Kaczkowski i nowa książka „Sztuka życia” „Możemy całe życie przeżyć w bojaźni i przykucu albo być wyprostowani i dumni' - te słowa przeczytamy na okładce książki ks. Jana Kaczkowskiego „Sztuka życia ... » więcej 2021-04-05, godz. 17:31 Krzysztof Krawczyk nie żyje. Chorował na COVID, miał 74 lata Wiadomość o śmierci legandy polskiej piosenki - Krzysztofa Krawczyka - przekazał w poniedziałek na Facebooku jego przyjaciel i menadżer Andrzej Kosmala. Artys ... » więcej 2021-04-05, godz. 17:25 Miał zagrać Odysa w Nowym Teatrze, nie zdążył. Zmarł Zygmunt Malanowicz Nie żyje Zygmunt Malanowicz, który zasłynął rolą Chłopaka w filmie Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”. W ostatnich latach brał udział w najważniejszych przedst ... » więcej 2021-04-02, godz. 00:19 „Eschatofonia” - uwertura pamięci ofiar COVID-19. Nagranie gotowe! [You Tube] Finał międzynarodowego projektu zarządzanego z Bydgoszczy. Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy wraz z artystami z całego świata przygotowała utwór, który jest poś ... » więcej
1234567