Czwartek, 06 maja 2021 r.   Imieniny: Judyty, Jakuba, Filipa
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-21, 17:20 Magda Jasińska

Mariusz Smolij nagrywa w Bydgoszczy płytę z dziełami Paderewskiego

Mariusz Smolij Fot. Magda Jasińska
Mariusz Smolij Fot. Magda Jasińska
Mariusz Smolij Fot. Magda Jasińska
Mariusz Smolij Fot. Magda Jasińska
Nagrał już kilkanaście płyt dla wytwórni NAXOS. Ta będzie 14. Mariusz Smolij - dyrygent od kilkudziesięciu lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych przyjechał do Bydgoszczy, aby nagrać materiał na kolejny album. Tym razem będą to pieśni i utwory instrumentalne Ignacego Jana Paderewskiego.
W znanej ze swej znakomitej akustyki sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej nagrywa orkiestra kameralna - Capella Bydgostiensis i solistki.

Kilka lat temu, inny album z muzyką Grażyny Bacewicz w wykonaniu Capelli Bydgostiensis pod dyrekcją Mariusza Smolija otrzymał nagrodę Fryderyka.

Magda Jasińska: Każdego o to pytam, bo przecież nikt z nas nie żył w takich czasach, jakie mamy od kilku miesięcy. Jak wygląda życie artysty - muzyka, który do tej pory miał kalendarz bardzo szczelnie zapisany?

- Na pewno to bardzo trudny okres, okres, który zmusza nas do wyciszenia, do zwolnienia, do przemyśleń. Może mamy się czegoś nowego nauczyć, może dotrzeć do tych elementów rzeczywistości, na które zwykle nie ma czasu. Wszyscy mamy chyba taką szufladę intelektualną, do której wkładamy projekty, które zrobimy, jak będzie na to czas. Tak sobie pomyślałem w pewnym momencie, kiedy już było wiadomo, że to zatrzymanie będzie dłuższe, niż 3 tygodnie, że muszę zajrzeć do tej szuflady. Jeżeli teraz nie zrobię tych rzeczy, to prawdopodobnie już nigdy do nich nie wrócę. (...) Oczywiście, generalnie, jest to bardzo negatywny stan dla działalności wszystkich tych, dla których kontakt z kulturą, z publicznością, ze sztuką jest podstawą zawodowy egzystencji. Z drugiej strony trzeba szukać rzeczy, które są unikalne i mogą być pozytywne....

Powiedzmy zatem trochę o tym projekcie, który w tej chwili powstaje. Capella Bydgostiensis nie weszła do żadnego studia, bo studiem państwa jest jej siedziba.

Mamy szczęście, że jest tak wspaniała sala, z której zresztą korzystają także inni przy nagraniach. Rozmawialiśmy o tym już wielokrotnie, podczas moich pobytów w Polsce. Ze strony orkiestry, ze strony instytucji padł pomysł właśnie z muzyką Paderewskiego, z jego pieśniami. Na początku byłem lekko sceptyczny, ale przekonałem się do tego projektu. Trafiłem na suitę na smyczki Paderewskiego - podobno nie ma nigdzie komercyjnego, profesjonalnego nagrania tego utworu. Ukazała się na rynku stosunkowo niedawno - jakieś 10 - 15 lat, wcześniej był to utwór zaginiony. Dołożyłem więc ten utwór, zaproponowałem także moją własną aranżację nokturnu Paderewskiego na fortepian, która wypełni tę instrumentalną część. Ten balans 20% muzyki instrumentalnej i 80% wokalnej już był dla mnie bardziej przekonywujący. Doszło do projektu z czego się bardzo cieszę.

Oprócz Capelli Bydgostiensis usłyszymy wokalistki Alinę Adamską i Agata Schmidt. Opracowani pieśni: kompozytor Marcin Gumiela.
Materiał Magdy Jasińskiej (Popołudnie z nami)
Rekacja Magdy Jasińskiej (Śniadanie z Muzami)

Kultura

2021-05-05, godz. 17:20 Jacek Rodziewicz i „Rojazzvitch": „Gdyby nie zmiany, ta płyta by nie powstała" Artysta z Torunia - Jacek Rodziewicz - nagrał swoją debiutancką płytę solową pt. „Rojazzvitch'. - Nie powstałaby, gdyby nie duże zmiany w moim życiu - opowiad ... » więcej 2021-05-04, godz. 17:01 „Biblia: próba" - premiera w Teatrze im. Horzycy. Wielkie dzieło, wielkie wyzwanie Czy można poznać prawdę? Ile będą warte zasady etyczne, jeżeli świat się rozpadnie - na te m.in. pytania szukają odpowiedzi bohaterowie najnowszego spektaklu ... » więcej 2021-05-04, godz. 07:49 Outsider z wyboru i z charakteru. Retrospektywa Linkego w toruńskim CSW [zdjęcia] Był jednym z największych mistrzów malarstwa współczesnego, jednak jego twórczość ciągle domaga się przypominania. W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu od ... » więcej 2021-05-03, godz. 20:22 Film „Trochę raju" doceniony w Polsce i zagranicą. Autor: reżyser z regionu Film dokumentalny Andrzeja Cichockiego pt. „Trochę raju” otrzymał nominację jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie - IDFA w Amst ... » więcej 2021-05-03, godz. 15:07 Tak powstawała pierwsza w Europie konstytucja. Muzyczna opowieść na 3 Maja Mało znane utwory polskich kompozytorów, żyjących w czasach Sejmu Wielkiego, znajdą się w programie koncertu online Filharmonii Pomorskiej, który będzie miał ... » więcej 2021-05-02, godz. 10:18 Zmarł Bronisław Cieślak – odtwórca głównej roli w serialu „07 zgłoś się” W wieku 77 lat zmarł w Krakowie w nocy z soboty na niedzielę Bronisław Cieślak - dziennikarz, prezenter telewizyjny, były poseł na Sejm i aktor znany z roli p ... » więcej 2021-04-30, godz. 09:56 Magia tańczących postaci na operowej scenie. Premiera tryptyku „Szepty i cienie” [You Tube] Najnowsza premiera bydgoskiej Opery Nova - trzyczęściowy wieczór baletowy „Szepty i cienie” - w czwartek zaprezentowana została online, w Międzynarodowym Dniu ... » więcej 2021-04-29, godz. 19:49 Rozpoczął się nabór filmów na Tofifest. Festiwal w letniej odsłonie 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w tym roku odbędzie się w letniej odsłonie. Zapowiada się w związku z tym kilka nowości organizacyjnych. » więcej 2021-04-29, godz. 16:15 Wyłonili pięć najlepszych tomów poezji. Kto wygra konkurs im. Kazimierza Hoffmana? Pięć książek spośród 200 nadesłanych nominowanych zostało do tegorocznej, drugiej już edycji konkursu poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana „KOS' w Bydgoszczy. » więcej 2021-04-28, godz. 18:12 Baj Pomorski zaprasza na festiwal monodramów. W roli głównej: Różewicz Cztery spektakle znajdą się w repertuarze 35. Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Festiwal przeniesiony z listopada odbędzie się od 7 do 9 maja w Toruniu. » więcej
1234567