Wtorek, 03 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Polskie Radio PiK » Kultura
Harte Zeiten / Ciężkie Czasy
2019-10-01, 13:50 Ewa Dąbska

Który spektakl najlepszy? Studio bydgoskiego Festiwalu Prapremier w PR PiK

Publiczność festiwalowa obejrzała już m.in. spektakl "Być jak Beata" w reżyserii Magdy Miklasz z Teatru Współczesnego w Szczecinie/fot. Monika Stolarka
Publiczność festiwalowa obejrzała już m.in. spektakl "Być jak Beata" w reżyserii Magdy Miklasz z Teatru Współczesnego w Szczecinie/fot. Monika Stolarka
18. Festiwal Prapremier w tym roku odbywa się w bydgoskim Teatrze Polskim pod hasłem "Nie/obecne". Za nami już 6 konkursowych przedstawień.
Publiczność obejrzała już spektakle: "Kino moralnego niepokoju" z Nowego Teatru w Warszawie w reżyserii Michała Borczucha (inspirowany filmami Wajdy i Kieślowskiego oraz książką Henry'ego Davida Thoreau "Walden, czyli życie w lesie"), "Cichy dom" w reżyserii Mehdiego Mashhoura z Saye Theatre z Iranu, a także bydgoski spektakl Teatru Polskiego "Trump i pole kukurydzy" Artura Pałygi w reżyserii Pawła Łysaka. W konkursie wystartowały ponadto spektakle: "Rewolucja, której nie było" w reżyserii Justyny Sobczyk z Teatru 21 w Warszawie, "Nietota" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Powszechnego w Warszawie oraz "Kowboje" Michała Buszewicza w reżyserii Anny Smolar z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz "Być jak Beata" w reżyserii Magdy Miklasz z Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Poza przedstawieniami biorącymi udział w konkursie, które ocenia jury pod przewodnictwem Agaty Dudy-Gracz, odbyło się też wiele wydarzeń towarzyszących - debata, pokaz filmowy, warsztaty Karoliny Sosińskiej i przedstawienie dla najmłodszych.

Przed nami we wtorek (1 października) o godz. 18.00 konkursowy spektakl "Morze ciche" z Teatru Nowego w Zabrzu, opowiadający o niesłyszącym chłopcu. Poza konkursem organizatorzy proponują o godz. 20.00 czytanie performatywne "Wiosna 1966" w reżyserii Martyny Peszko.


Relacja z tych wydarzeń – w środę (2 października) w studiu festiwalowym, a jeszcze we wtorek (1 października) zapraszamy do "Pikowej Kawiarenki", w której również mówić będziemy o Festiwalu Prapremier.
Bydgoszcz

Kultura

2021-08-03, godz. 08:00 Za darmo i pod chmurką - On Art Film Festival Festiwal kina i sztuki rozpoczął się w Toruniu. W zorganizowanym przez Kino Centrum plenerowym kinie „pod chmurką” do końca sierpnia będzie można obejrzeć pon ... » więcej 2021-08-02, godz. 19:32 50 lat pracy artystycznej! Brawa dla Ewy Bem! [zdjęcia] 31 lipca... to był wyjątkowy wieczór i choć trudno doszukiwać się tutaj wątków regionalnych, to warto na chwilę wrócić do tego, co działo się podczas finału L ... » więcej 2021-08-02, godz. 18:18 Tadeusz Gronowski i kobiety - dwa światy na jednej wystawie w Bydgoszczy „Girls, girls, girls. Tadeusz Gronowski oczami kobiet” to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w Bydgoskim Centrum Sztuki. » więcej 2021-08-01, godz. 20:36 Kazimierz Kowalski nie żyje. Znany śpiewak wkrótce miał obchodzić 50-lecie pracy artystycznej W wielu 70 lat zmarł śpiewak operowy oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi Kazimierz Kowalski. Informację o śmierci artysty ... » więcej 2021-08-01, godz. 12:44 Odrestaurowany cyfrowo „Kanał” Wajdy w rocznicę Powstania w bydgoskim kinie To będzie wyjątkowa projekcja w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny! » więcej 2021-07-31, godz. 18:07 „Pośród nas” - pamięci Mieczysława Franaszka [zdjęcia] 31 lipca o godz. 15:50 dokładnie w drugą rocznicę śmierci znanego i cenionego aktora Mieczysława Franaszka, na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy odsłonięta z ... » więcej 2021-07-31, godz. 16:12 Zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz - muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor Jerzy „Duduś' Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwięko ... » więcej 2021-07-30, godz. 09:51 Piosenki Anny Jantar popłyną z „Rzeką Muzyki”. Zaśpiewa Joanna Smajdor Znana z telewizyjnych programów muzycznych Joanna Smajdor wystąpi podczas kolejnego koncertu „Rzeka Muzyki” w Bydgoszczy - w niedzielę (1 sierpnia) w amfiteat ... » więcej 2021-07-30, godz. 08:15 Women’s Voices Festival: najlepsze polskie wokalistki wystąpią w Bydgoszczy Paulina i Natalia Przybysz, Kayah, Brodka, Kasia Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Ania Rusowicz, Margaret, Monika Borzym - te i inne wokalistki zaśpiewają w Bydg ... » więcej 2021-07-28, godz. 09:14 Ciężkie czasy pokazują w sztuce. Wystawa w Bydgoszczy i w Mannheim Dziesięciu polskich i dziesięciu niemieckich artystów bierze udział w projekcie „Harte Zeiten. Ciężkie czasy'' realizowanym przez Galerię Miejską bwa we współ ... » więcej
1234567