Wtorek, 03 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2019-09-26, 17:02 Ewa Dąbska/Redakcja

Inauguracja 18. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy

Zdjęcie ze spektaklu „Kino moralnego niepokoju” . Źródło: festiwalprapremier.pl
Zdjęcie ze spektaklu „Kino moralnego niepokoju” . Źródło: festiwalprapremier.pl
Spektakl Nowego Teatru z Warszawy pt. „Kino moralnego niepokoju” w reżyserii Michała Borczucha otwiera 18. Festiwal Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem „Nie/obecne”.
W programie znalazło się 12 przedstawień konkursowych - krajowych i zagranicznych, a trzy będą pokazywane poza konkursem. Festiwalowemu jury przewodniczy Agata Duda-Gracz. Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących - spotkań z artystami, debat, pokazów filmowych i warsztatów dla młodzieży.

Jak mówi Łukasz Gajdzis, dyrektor bydgoskiej sceny, tematyka przedstawień koncentruje się na ważnych społecznie tematach.

- Będziemy rozmawiać i o niepełnosprawnych i o prawach kobiet, i o sądach i o imigrantach, więc bardzo gorące tematy - powiedział Łukasz Gajdzis.

- My na przykład przedstawiamy moralny niepokój rodziny, który może być związany z ekologią czy polityką. Próbujemy cały czas się gdzieś złapać, szukać i odnaleźć odpowiedzi, połączenia z tym drugim człowiekiem - powiedziała Dominika Biernat, aktorka Teatru Nowego.

Poza Dominiką Biernat, która przez kilka lat była aktorką Teatru Polskiego w Bydgoszczy, w spektaklu „Kino moralnego niepokoju” wystąpią m.in. Jacek Poniedziałek i Marek Kalita.

Festiwal Prapremier, którego Polskie Radio PiK jest medialnym patronem, potrwa do 05 października.
Mówią Łukasz Gajdzis i Dominika Biernat
Bydgoszcz

Kultura

2021-08-03, godz. 18:58 Przyjaźnił się z Prymasem Tysiąclecia. Jest bohaterem nowej książki ks. Wąsowicza Był spowiednikiem i przyjaźnił się kardynałem Stefanem Wyszyńskim. W parafii, w której był proboszczem przez 48 lat, powstanie pierwsze w Polsce Sanktuarium k ... » więcej 2021-08-03, godz. 08:00 Za darmo i pod chmurką - On Art Film Festival Festiwal kina i sztuki rozpoczął się w Toruniu. W zorganizowanym przez Kino Centrum plenerowym kinie „pod chmurką” do końca sierpnia będzie można obejrzeć pon ... » więcej 2021-08-02, godz. 19:32 50 lat pracy artystycznej! Brawa dla Ewy Bem! [zdjęcia] 31 lipca... to był wyjątkowy wieczór i choć trudno doszukiwać się tutaj wątków regionalnych, to warto na chwilę wrócić do tego, co działo się podczas finału L ... » więcej 2021-08-02, godz. 18:18 Tadeusz Gronowski i kobiety - dwa światy na jednej wystawie w Bydgoszczy „Girls, girls, girls. Tadeusz Gronowski oczami kobiet” to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w Bydgoskim Centrum Sztuki. » więcej 2021-08-01, godz. 20:36 Kazimierz Kowalski nie żyje. Znany śpiewak wkrótce miał obchodzić 50-lecie pracy artystycznej W wielu 70 lat zmarł śpiewak operowy oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi Kazimierz Kowalski. Informację o śmierci artysty ... » więcej 2021-08-01, godz. 12:44 Odrestaurowany cyfrowo „Kanał” Wajdy w rocznicę Powstania w bydgoskim kinie To będzie wyjątkowa projekcja w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny! » więcej 2021-07-31, godz. 18:07 „Pośród nas” - pamięci Mieczysława Franaszka [zdjęcia] 31 lipca o godz. 15:50 dokładnie w drugą rocznicę śmierci znanego i cenionego aktora Mieczysława Franaszka, na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy odsłonięta z ... » więcej 2021-07-31, godz. 16:12 Zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz - muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor Jerzy „Duduś' Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwięko ... » więcej 2021-07-30, godz. 09:51 Piosenki Anny Jantar popłyną z „Rzeką Muzyki”. Zaśpiewa Joanna Smajdor Znana z telewizyjnych programów muzycznych Joanna Smajdor wystąpi podczas kolejnego koncertu „Rzeka Muzyki” w Bydgoszczy - w niedzielę (1 sierpnia) w amfiteat ... » więcej 2021-07-30, godz. 08:15 Women’s Voices Festival: najlepsze polskie wokalistki wystąpią w Bydgoszczy Paulina i Natalia Przybysz, Kayah, Brodka, Kasia Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Ania Rusowicz, Margaret, Monika Borzym - te i inne wokalistki zaśpiewają w Bydg ... » więcej
1234567