Rozpoczęły się 28. Toruńskie Spotkania Jednego Aktora

2013-11-22, 21:02  Polska Agencja Prasowa

Premiera monodramu Andrzeja Seweryna zainaugurowała w piątek 28. Toruńskie Spotkania Jednego Aktora. Impreza jest konkursowym przeglądem spektakli, z których wiele zdobyło już nagrody na festiwalach teatralnych

"Na festiwal składają się w tym roku prezentacje jedenastu monodramów artystów z Polski i ze Słowacji, spotkania autorskie, promocja książek i wystawa fotografii +Jerzy Stuhr. Moje bycie w sztuce+. Specjalnym wydarzeniem tegorocznej edycji Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora będzie w sobotę jubileusz 65-lecia pracy artystycznej Antoniego Słocińskiego - aktora, reżysera, pedagoga teatru, animatora kultury i wieloletniego dyrektora naszego teatru" - poinformowała Magdalena Jasińska z Teatru Baj Pomorski.

Jubileusz rozpocznie w sobotę krótka inscenizacja wybranych scen z "Zemsty" Aleksandra Fredry reżyserowana przez obecnego dyrektora teatru - Zbigniewa Lisowskiego. W spektaklu zostaną wykorzystane wyjątkowe lalki mimiczne zaprojektowane przez Dariusza Panasa, scenografa od wielu lat związanego z Bajem Pomorskim.

Tradycyjnie spektakle oceniają dwa grona jury: Kapituła Nagrody Publiczności (nagroda za najlepsze przedstawienie festiwalu) oraz Jury Związku Artystów Scen Polskich (nagroda za najlepszą kreację aktorską)" - dodała Jasińska.

Wybrane na inaugurację "Jedenaście monologów" Andrzeja Seweryna to spektakl przygotowany specjalnie z myślą o toruńskim festiwalu. Andrzej Seweryn dokonał wyboru najciekawszych monologów z tekstów Wiliama Szekspira, Samuela Becketta, Aleksandra Fredry, Moliera i Tadeusza Słobodzianka.

Oprócz premiery, festiwalowa publiczność zobaczyła w piątek także spektakl w wykonaniu Bartosza Zaczykiewicza, od niedawna szefa artystycznego toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy. Zaprezentuje on monodram pt. "...podszyty!" na motywach "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza.

Na sobotę zaplanowano cztery monodramy: "Bacon" w wykonaniu Marcina Bikowskiego, "I będą święta" Agnieszki Przepiórskiej, "Takaja" Anny Skubik i "Bilet do nieba" Milki Zimkovej (Słowacja). Zwieńczeniem drugiego dnia festiwalu będzie jubileusz Antoniego Słocińskiego.

W niedzielę publiczność zobaczy jeszcze: "Doświadczane" w wykonaniu Dominiki Handzlik, "Novecento" Mateusza Olszewskiego, "Shylocka" Piotra Kondrata, "Kredyt zaufania" Izy Kały i "Gołą babę" Joanny Szczepkowskiej. Bezpośrednio po zakończeniu ostatniego niedzielnego spektaklu ogłoszony zostanie werdykt festiwalowego jury. (PAP)

Toruń

Kultura

Kierowała szkołą muzyczną 30 lat. Pogrzeb Ewy Stąporek-Pospiech w czwartek (24 września)

Kierowała szkołą muzyczną 30 lat. Pogrzeb Ewy Stąporek-Pospiech w czwartek (24 września)

2020-09-24, 08:07
Teatr im. Horzycy w Toruniu ogłasza koniec świata - i zarazem początek

Teatr im. Horzycy w Toruniu ogłasza koniec świata - i zarazem początek!

2020-09-24, 07:00
Szarlatan - film nie tylko o znachorze: Agnieszka Holland w Bydgoszczy

"Szarlatan" - film nie tylko o znachorze: Agnieszka Holland w Bydgoszczy

2020-09-23, 19:49
J.S. Bach w Filharmonii Pomorskiej: przy fortepianie Ewa Pobłocka [transmisja]

J.S. Bach w Filharmonii Pomorskiej: przy fortepianie Ewa Pobłocka [transmisja]

2020-09-23, 18:06
W hali rośnie las i kwitnie kwiat paproci. Kręcą baśń w Bydgoszczy

W hali rośnie las i kwitnie kwiat paproci. Kręcą baśń w Bydgoszczy

2020-09-22, 07:04
Zaśpiewają hity Andrzeja Zauchy. Bednarek, Moś, Badach, Cugowski w Operze Nova

Zaśpiewają hity Andrzeja Zauchy. Bednarek, Moś, Badach, Cugowski w Operze Nova

2020-09-21, 17:11
Ukraińcy chcą się poczuć jak w domu. W bydgoskim MCK to możliwe

Ukraińcy chcą się poczuć jak w domu. W bydgoskim MCK to możliwe!

2020-09-20, 22:15
Stara szkoła fotografii na Vintage Photo Festival w Bydgoszczy

Stara szkoła fotografii na Vintage Photo Festival w Bydgoszczy

2020-09-20, 19:06
Taką Cię pamiętam Aurelio podczas Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego

"Taką Cię pamiętam Aurelio" podczas Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego

2020-09-20, 10:45
Pisał o Bydgoszczy, bydgoszczanie pamiętali o nim. Urodzinowa laba Jerzego Sulimy-Kamińskiego

Pisał o Bydgoszczy, bydgoszczanie pamiętali o nim. Urodzinowa laba Jerzego Sulimy-Kamińskiego

2020-09-19, 18:05
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę